Otroci imajo ob rojstvu zelo občutljivo kožo, njihove lojnice še niso povsem razvite, zato je lahko koža dojenčka izjemno suha. Na suhost kože lahko vplivajo nekateri zunanji dejavniki (npr. vreme), genetske bolezni (razni ekcemi in vnetja), stanje pa dodatno poslabšajo še pogoste kopeli in uporaba mil ter penečih gelov, saj odstranijo naravno naoljenost kože, ki zadržuje vlago. Koža posledično lahko postane izsušena, luskava in zateguje, pogosto se pojavijo tudi ekcemi in močno srbenje.
Kdaj je koža samo suha in kdaj govorimo o atopijskem dermatitisu?
Če so simptomi (z akutnimi in neakutnimi fazami) prisotni več kot tri mesece in se koža na vnetih predelih odebeli ter dobi usnjato strukturo, gre zelo verjetno za atopijski dermatitis - kronično vnetje kože, ki ga spremljajo intenzivno srbenje, suha koža in izpuščaji po telesu. Simptomi atopije in atopijskega dermatitisa so tekom leta enaki. Znaki poslabšanja so rdečica, luščenje, rosenje in povečana stopnja srbeža.
Nekoliko manj izrazita je bolezen v poletnih mesecih, predvsem na račun povečane vlažnosti v okolju, lahkotnejših in nežnih oblačil, pri šolarji tudi zaradi manjše stopnje stresa. A topla polovica leta prinese drugačne skrbi. Medtem ko se večina otrok veselo predaja vodnim užitkom v bazernih in morju, so starši otrok z atopijskim dermatitisom pogosto v zagati. Dolgotrajnejše izpostavljanje vodi lahko že samo po sebi poslabša simptome, potem so tu še sonce, pa klor, sol ...
Tudi iskanje koristnih informacij na spletu v tem primeru ne prinese pričakovanega olajšanja. Vsak primer atopijskega dermatitisa je namreč zgodba zase, zato ni splošnih pravil, kaj je dovoljeno in kaj prepovedano. Ker nekaterim lahko morska voda koristi, pri drugih pa lahko stanje močno poslabša. Tudi na kopanje v bazenu koža nekaterih malčkov sploh ne reagira, medtem ko pri drugih sproži tako burno reakcijo, da je morda potrebna celo zdravniška pomoč.

Kaj torej storiti?
Najboljši nasvet, ki vam ga na tem mestu lahko damo, je ta, da preizkusite, kako se bo koža vašega malčka odzvala na morsko oziroma bazensko vodo. Glede na izkušnje staršev morska voda večini otrok z atopijskim dermatitisom koristi in se stanje izboljša. A nekateri strokovnjaki kljub temu svetujejo previdnost: tudi morska voda je s higienskega vidika lahko vprašljiva in po sestavi hipertonična, kar lahko dodatno razdraži in izsuši otrokovo kožo.
Bazenske vode pa glede na izkušnje staršev, ki so bile deljene na spletu, mnogo otrok ne prenaša najbolje. Za dezinficiranje vode v bazenu se namreč najpogosteje uporablja klor, ki lahko pri nekaterih bolnikih sproži poslabšanje atopijskega dermatitisa ali nov zagon bolezni, ker draži kožo in začasno poškoduje njeno naravno lipidno plast. Pri drugih pa se lahko stanje po kopanju v bazenu celo izboljša: klor namreč razkuži kožo, poseljeno s številnimi bakterijami, ki delujejo kot sprožilci bolezni.
Dejstvo je, da klorirana voda pri atopikih vedno predstavlja določeno mero tveganja, a če ima vaš malček rad vodo, je vsekakor vredno poskusiti. Da se izognete potencialnemu poslabšanju stanja njegove kože, se velja poslužiti nekaterih preventivnih ukrepov.
Kako omiliti izbruh vnetja?
Nikar ne pozabite na ustrezno zaščito pred soncem. Strokovnjaki svetujejo zlasti fizično zaščito, torej nežna in ohlapna oblačila, naravno senco, pokrivalo, sončna očala. Prav tako lahko pri otroku z atopijskim dermatitisom uporabite tudi kremo z zaščitnim faktorjem, ki pa naj bo prilagojena uporabi na atopijski koži.
Pred kopanjem v bazenu ali morju je ključnega pomena nanos barierne kreme, ki bo ustvarila pregrado med kožo in vodo. Otrok, zlasti dojenček, ki trpi za atopijskim dermatitisom, naj v vodi ne bo več kot 20 minut, po končanem kopanju pa ga je potrebno takoj stuširati. Po umivanju otroka ne brišite, temveč telo le popivnajte z mehko bombažno brisačko. Za nego dojenčkove kože po tuširanju uporabljajte dovolj mastne in obenem tudi vlažilne kreme. Tako boste preprečili, da bi voda dodatno izsušila kožo.
Pozor, tu je še plenični dermatitis!
Če otrok uporablja pleničke, pazite, da bo koža povsem suha, preden mu jo nadenete. Tako boste preprečili še eno izjemno pogosto tegobo pri dojenčkih - plenični dermatitis oziroma plenični izpuščaj. To je vnetje kože pod pleničko; na ritki in malo po nogicah je vidna rdečina, ki je rahla, postopoma pa se močno vname, začne luščiti, naredijo se manjše rane. Izpuščaj pod pleničko se najpogosteje razvije zaradi tega, ker urin in blato dražita kožo. Dodatno lahko stanje poslabša preredko previjanje, še posebej pri bolj aktivnih otrocih, ki se veliko plazijo in igrajo. Pri teh lahko nastane izpuščaj zaradi drgnjenja občutljive kože ob mokro pleničko.

Stanje lahko omilite ali celo povsem preprečite s pogostim previjanjem, čiščenjem in nego kože na intimnih predelih otroka, pri tem pa poskrbite, da pleničke ne zapenjate, dokler ritka ni povsem suha. V dodatno pomoč je lahko tudi izbira ustreznih pleničk. Pleničke Pampers so denimo zasnovane tako, da nemudoma poskrkajo vlago in blato vase ter tako zagotavljajo tudi do 12-urno suhost. Površinski sloj je zračen in mehak, opremljene pa so tudi s posebnim indikatorjem mokrote, ki vam nakaže, kdaj je čas za menjavo pleničke.
Pri posebej občutljivi otroški koži se priporoča uporaba pleničk Pampers Premium Care ali Pampers Harmonie, ki so izdelane iz bombaža vrhunske kakovosti, poleg klasičnih pleničk pa so na voljo tudi hlačne pleničke Pampers Pants, ki so še posebej primerne za aktivne otroke, ki so težko pri miru. Ponoči lahko otroku sladke spanje brez občutka mokrote zagotovite z nočnimi pleničkami Pampers, ki v trenutku vpijejo še več vlage, opremljene pa so tudi s posebnimi žepki, ki preprečujejo, da bi urin in blato uhajala.
Ne pozabite na kopalne pleničke
In da ne pozabimo na vodne dogodivščine: ne glede na starost dojenčka, mu tako v bazenu kot morju nadenite kopalne pleničke Pampers Splashers, ki bodo poskrbele, da urin in blato ne bosta prišla v stik z vodo in jo onesnažila. Vsakršna prisotnost bakterij, virusov in mikrobov lahko namreč poslabša stanje otrok z atopijskim dermatitisom in zakaj ne bi preprečili tveganja, če lahko, ter pripomogli k temu, da bodo tudi nad vodo navdušeni malčki z atopijsko kožo lahko uživali v radostih poletja.
Sponzorirana vsebina