Bibaleze.si

Si vaš otrok želi zlate ribice? To morate vedeti

S.B.

Malček

1
12. 09. 2021 07.00

Čeprav smo kot otroci skoraj vsi imeli možnost videti zlate ribice plavati v domačih akvarijih ali namiznih bučkah, pa danes vemo, da to ni primerno življenjsko okolje za zlate ribice. Preverite, zakaj.

Zlata ribica

Še nedolgo nazaj so starši otrokom kupovali zlate ribice in jih nameščali v manjše sobne akvarije ali bučke. Danes pa vemo, da to nikakor ni primeren prostor za življenje zlate ribice, saj le te kljub svoji trdoživosti v naravnem okolju zrastejo tudi do 30 centimetrov in jim je gibanje v tako majhni prostornini povsem neomogočeno. 

Pred nakupom se moramo torej zavedati, da je vsaka riba živo bitje, ki potrebuje določene pogoje za kakovostno življenje. Tako kot pes ne more vsega življenja preživeti zaprt v kletki ali privezan na prekratki verigi, tako tudi riba za dostojno življenje potrebuje primerno velik akvarij, kar pomeni, da namizne bučke ali okrogli akvariji nikakor niso primerne za njeno bivanje.

 

Kakšne ribe so zlate ribice?

Carassius auratus auratus vsem bolje poznana pod imenom zlata ribica je jatna tujerodna riba. Gre za krapovce, ki zrastejo 30-40cm. Tehtajo pa lahko tudi do 3kg. Zlata riba lahko živi več deset let (rekorder naj bi bil star 49 let ).

Izvirajo s Kitajske, kjer so med krapi, ki so bili gojeni za hrano našli rdeče in oranžno obarvane primerke rib. Nekje v 9.stoletju so budistični menihi le-te naprej gojili v vrtnih ribnikih. Na ta način so jih zavarovali pred morebitnimi plenilci in omogočili razmnoževanje samo obarvanim primerkom. Sčasoma se je tako razvila vrsta zlate ribice. Leta 1611 so prve zlate ribe prišle na Portugalsko in od tam so se razširile naprej po Evropi.

Zlata ribica izvira s Kitajske.
Zlata ribica izvira s Kitajske. FOTO: Shutterstock

Kakšno bivalno okolje je primerno za zlate ribice?

Bolj kot akvarij, je za življenje zlate ribice primeren bivalni prostor vrtni ribnik, v katerem bi se lahko normalno gibale in dosegle svojo naravno velikost. Njihova vzgoja sicer nikakor ni problematična, saj niso zahtevne in so dokaj prilagodljive, vendar pa je za osnovne življenjske pogoje potrebno poskrbeti, da bi ribicam v bivalnem okolju zagotovili zadosten prostor, hrano in pa primerno filtracijo. Za do pet zlatih ribic je primeren ribnik s prostornino 400 litrov. Ribnik mora biti dovolj globok, da pozimi ne bo zamrznil do tal.

Kako pa je z namestitvijo zlatih ribic v akvarij?

Zlate ribice lahko namestimo v domači akvarij le v primeru, da je ta dovolj velik, kar pomeni da pravilno velikost akvarija zračunamo tako, da upoštevamo dejastvo, da je za vsak centimeter trupa ribe (brez repne plavuti) potrebnih 60 kvadratnih centimetrov bivalnega prostora. Zlate ribice so izjemno prilaodljiva bitja, tako da v akvariju namesto 30 centimetrov velikosti, ponavadi zrastejo do 10 centimetrov. Kar pa pomeni, da bi za jato treh zlatih ribic potrebovali kar 150 do 200-litrski akvarij. Namestitev vsaj treh ribic skupaj pa je potrebna, ker so zlate ribice jatne ribe.

Za zlate ribice je najbolj primeren bivalni prostor vrtni ribnik.
Za zlate ribice je najbolj primeren bivalni prostor vrtni ribnik. FOTO: Shutterstock

Kako opremiti akvarij?

V akvarij je ravno tako potrebno dodati dovolj zmogljiv filter, ki je lahko zunanji ali notranji in mora biti konstantno vklopljen. Za osvetlitev akvarija lahko uporabite navadne akvarijske luči, ki se s stikalom vklapljajo za dolžino dneva. Pri tem bodite pozorni, da akvarija ne izpostavljate sončni svetlobi, saj v tem primeru lahko preseže 20 stopinj Celzija, kar je za ribice izjemno nevarno. 

Na dno akvarija lahko posujete droben pesek ter v akvarij zasadite trpežnejše akvarijske rastline s trdimi listi, njihove korenine pa prekrijete s kamni. Na ta način jih ribice, ki iščejo hrano po dnu akvarija ne bodo mogle izruvati. V enem izmed kotičkov akvarija jim uredite varno zavetje z rastlinami s koreninami, vendar hkrati pazite, da boste pustili dovolj prostora v akvariju za prosto gibanje in plavanje ribic.

 

Kako primerno skrbeti za zlato ribico?

Dolžnost vsakega lastnika je, da živali vso življenjsko dobo zagotavlja ustrezno oskrbo in prepreči pobeg. Če za zlato ribico ne moremo več primerno skrbeti, poskusimo poiskati novega lastnika ali jo oddamo v zavetišče, saj gre za tujerodno ribo, ki bi v primeru, če bi jo spustili kje v naravi, lahko naredila veliko škodo domorodnim vrstam, predvsem dvoživkam. 

Skrb za prehrano za zlate ribice ni zahtevna, saj so le te vsejede. Za glavne obroke lahko ponudite kakovostno hrano v granulah, ki jo dajete ribam dvakrat dnevno. Potrebno je biti le pozoren na količino hrane, ki naj bo primerna, da le višek te ne bi potonil in razpadal na dnu akvarija, saj bo na ta način poslabšana kakovost vode. Za hranjenje je primerna tudi sveža ali zamrznjena živa hrana, kot so vodne bolhe ali ličinke komarjev. To lahko uporabljate kot priboljške, ki jih ponudite ribam enkrat do dvakrat na teden. Zlatih ribic pa nikoli ne hranite s krušnimi drobtinami. 

Ste vedeli, da lahko zlata riba živi celo 20 let?

Zato je izjemno pomembno, da se naučite pravilnega ravnanja z njimi, ker jim boste na ta način omogočili dostojno in prijetno bivanje v vašem domu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855