
Veliko staršev pravi, da se je zgodilo ''kar čez noč'' – ko otrok enkrat shodi, se zdi, da se mejniki podirajo kot domine. Hoji sledijo besede, vsak dan daljše in zahtevnejše, kmalu pridejo celi stavki, z njimi pa odločnost, samostojnost na prav vseh področjih. Radovednost in domišljija nimata meja, prostor postane premajhen za vso energijo, ki jo ima naš malček, ki zna vse skupaj pokomentirati z besedami. Še sledite?
Kocke postanejo pravi gradbeni material
Razvoju grobih motoričnih spretnosti (tek, skakanje, preskakovanje, plazenje itd.) sledijo fini gibi. Dveletnik zna predmet pobrati, obrniti zapestje in ga lepo položiti nazaj – če je imel še pred kratkim težavo s postavitvijo ene kocke na drugo, bo zdaj vedel, kam mora postaviti kocko, da se mu stolp ne bo sesul. Dveletniki zelo radi zlagajo stvari: barvice iz puščice in nato nazaj noter, knjige s police in nato nazaj.

► prstne barve,
► plastelin (izberite mehkejšega in malčku priskrbite še kakšne modelčke, valjar ...),
► spomin (na karticah bo malček najprej prepoznaval slike, nato bo skupaj zlagal ujemajoče se),
► knjige (pojdita skupaj v knjižnico in naj si sam izbere kakšno novo knjigo),
► kasetofon (otroci zelo radi poslušajo svoj glas, morda bodo dobili več veselja za petje in pripovedovanje, če se bodo potem lahko poslušali).
Spontanost, iskrenost, sebičnost?
Dveletnik zna zelo iskreno in spontano izraziti veselje, žalost, jezo itd. Ker mora to narediti povsem v svojem slogu – zlasti negativna čustva –, se odraslim zdi zelo sebičen. A vendarle je treba razumeti, da se šele uči, zato bi mu morali odrasli pomagati pri spoznavanju potreb drugih – naj ve, kdaj ste veseli in zakaj, kaj vas moti, žalosti, navdihuje, osrečuje itd. Dejstvo je, da v tem obdobju otrok želi ugajati odraslim in jih posnema, tako pa se uči. Razvojni psihologi zato pravijo, da moramo starši to obrniti sebi v prid in čim bolj poudarjati ta vidik, saj bo otrok začel sprejemati, da je tisto, kar njega osrečuje in veseli, prijetno in všeč tudi drugim.
Izrazita selektivna pozornost
Če malčka natančno opazujete med npr. risanjem, boste videli, kako se je zatopil v delo. Če ga boste pri tem zmotili z vprašanjem, bo najbrž dvignil glavico in vam odgovoril, potem pa se bo vrnil k risanju. Korak naprej tukaj je, da otrok zdaj ne le, da se spomni, kaj je prej delal, ampak tudi nadaljuje, kjer je ostal pred prekinitvijo. Strokovnjaki pravijo, da k tej sposobnosti veliko prispeva tudi tako imenovana selektivna pozornost, ki pomeni tudi zmožnost, da otrok pozabi na zunanje dražljaje in se posveča eni aktivnosti naenkrat.
Veste, zakaj vas otroci ne ubogajo?

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV