Bibaleze.si

Ozdravljena slepota - čudež ali prevara?

J.G.

Malček

0
22. 05. 2009 13.11

Wilma Clarke ne dvomi, da so izvorne celice čudežno zdravilo. Dokaz je njena triletna hči, ki ji je zdravljenje s temi celicami povrnilo vid.

image (28)

Triletna Dakota Clarke se je rodila z redko boleznijo, zaradi katere je bila skoraj slepa in je imela težave z ravnotežjem. Starša sta svojo hčer na zdravljenje odpeljala na Kitajsko, kjer so jo zdravili z izvornimi celicami. Danes trdita, da malčica vidi. "Vem, da vidi, saj je povsem drugačna!" pravi njena mama Wilma.

"Zdravstveni turizem"

Družina iz Newtonabbeja na Severnem Irskem je morala za zdravljenje deklice zbrati 34.000 evrov. Dvignili so prihranke ter zbirali denar za stroške potovanja na krajevnih dobrodelnih prireditvah. Nato so se odpravili na kliniko Beike Biotech v Qingdau na Kitajskem. Tam je Dakota v enem mesecu prejela šest injekcij matičnih celic.

Clarkova sodita med vse večje število staršev, ki jim zdravniki pravijo kar "zdravstveni turisti". Tako so poimenovali ljudi, ki se na tuje odpravijo zaradi zdravljenja, ki, z redkimi izjemami, v Veliki Britaniji ni dovoljeno. Priznani britanski strokovnjaki dvomijo v učinkovitost takega zdravljenja. Skrbi jih namreč, da obupane družine s tem preveč tvegajo. Ogromne vsote denarja porabijo za zdravljenje, ki ni nujno uspešno.

Učinek Obama

Ugledni znanstveniki menijo, da bo verjetno trajalo še leta, če ne desetletja, da bo tako zdravljenje povsem učinkovito. "Če res obstajajo učinkovite terapije z matičnimi celicami, zakaj morajo potem starši otroke voziti v Dominikansko republiko, Rusijo in na Kitajsko? Zakaj ne morejo na tako terapijo v domovini?" se sprašuje dr. Stephen Minger. Minger je na kraljevem kolidžu v Londonu strokovnjak za izvorne celice.

Prihod predsednika Baracka Obame v Belo hišo je čudežne celice znova postavil v ospredje. Obama je namreč sprostil denarno podporo ameriške vlade za raziskave matičnih celic splavljenih zarodkov.

Velik potencial

Znanstveniki po vsem svetu pa se strinjajo, da imajo celice, ki lahko popravijo poškodovano tkivo, živce in celo organe, velik potencial. Z njimi bi lahko zdravili vrsto hudih bolezni, vključno s Parkinsonovo in Alzheimerjevo. Vendar je potrebnih še več raziskav.

Rezultate zgodnjih raziskav pa morajo ponovno preveriti in jih klinično preizkusiti. Nato jih morajo preveriti še drugi znanstveniki in jih objaviti v uglednih strokovnih časnikih. Šele takrat bodo lahko odobrili zdravljenje z izvornimi celicami. Pravijo, da je to delo zelo počasno in dolgotrajno.

Dakota vidi!

Zdravniki staršem otrok s težavami, kakršne je imela Dakota, običajno odsvetujejo iskanje alternativnih načinov zdravljenja po spletu. Odsvetovali so ga tudi Dakotinima staršema, vendar nasveta nista upoštevala. Na spletu sta našla izpovedi drugih staršev, ki so na Kitajsko odšli z upanjem, da bodo matične celice pomagale njihovim otrokom in se odločila, da poskusita tudi sama.

Ko se je družinica vrnila v domovino, so zdravnikom v Belfastu dovolili, da Dakoto podrobno pregledajo. Po končanih preizkusih so staršema povedali, da se malčicin vid ni niti malo izboljšal. Onadva še vedno trdita drugače. "Če želi strokovnjak o tem razpravljati, naj pride k nam, si ogleda mojega otroka in pove, da ničesar ne vidi. Naj pove, da ni razlike," se je razjezil Darren Clarke, Dakotin oče. Pravi, da hčer pozna bolje od kogar koli drugega in da se je malčica od zdravljenja nedvomno spremenila.

"Starši si zatiskajo oči!"

Dr. Xiang Hu, predsednik Beike Biotecha je povedal, da znanstveniki z Zahoda ves čas hodijo na oglede njegove klinike in odidejo navdušeni. Po pogovoru z bolniki na kliniki jim še tako skeptični strokovnjaki čestitajo. Povedal je tudi, da preizkusi vida, ki so jih na Dakoti izvedli na Severnem Irskem, niso mogli dati dokončnega rezultata.

Dr. Larry Tychen iz otroške bolnišnice St. Louis se z njim ne strinja. Povedal je, da je nekdanje paciente klinike sam pregledal in da ni opazil izboljšanja. Meni, da si starši le zatiskajo oči pred kruto resnico. "S stališča staršev je to povsem razumljivo. V zdravljenje so vložili ogromno denarja in časa. Tja so odšli z visokimi pričakovanji. Niso prepričani, ali si sploh želijo vedeti resnico. Še posebej, če jim povem, da so svoj čas in denar zapravili po nepotrebnem," je zaključil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863