Bibaleze.si

VIDEO: Bibaleze v šoli smučanja

Natalija Rus

Malček

2
10. 03. 2009 20.40

Bibaleze.si se je podala na bele strmine, kjer smo s pomočjo učiteljice smučanja posneli začetke učenja smučanja za malčke. Skozi igrivo učenje sta se naši mali smučarki pogumno spuščali po beli podlagi.

Smučanje

Za otroka, ki se prvič spoznava s tem športom, je zelo pomembno, da učenje poteka pravilno in skozi igro, pravita dr. Rado Pišot in Mateja Videmšek v knjigi Smučanje je igra. Otroci so že po naravi športna bitja. Radi sprejemajo nove izzive in tako je tudi pri smučanju. Če se učenja ne lotimo pravilno in postopno, lahko naredimo usodno napako. Otroku se bo šport zameril in bo tako prikrajšan za užitke na snegu. Urška Rabič, nekdanja alpska smučarka, danes pa članica demonstratorske vrste pri Združenju učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije (ZUTS), nam je pokazala nekaj osnovnih »prijemov« pri učenju otrok.

Otroci so pripravljeni na vse športne izzive.
Otroci so pripravljeni na vse športne izzive.FOTO: iStockphoto

Kdaj je otrok pripravljen na učenje smučanja?

To je eno najbolj pogostih vprašanj, ki si jih zastavljajo starši. Težko je starostno določati meje, saj je vsak otrok poseben, kar pomeni tudi različno motorično in zrelostno pripravljen. Odvisno pa je tudi od vaših želja: ali želite otroka naučiti le gibanja na snegu, ali je vaš cilj, da se že spušča po strmem bregu in čez kuclje?

Da se boste lažje znašli: za triletnega otroka je drsenje na smučeh, pa čeprav le nekaj metrov, kar velik korak. V povprečju velja, da lahko otroka začnete učiti smučati med tretjim in četrtim letom starosti. Če pa želite, da bi osvajanje določenih znanj na snegu potekalo hitreje kot sicer, lahko ogromno storite že prej. Zavedati se morate, da je otroka najprej treba naučiti gibanja na snegu in ne tehnike! Ko ta znanja osvoji in avtomatizira, lahko smiselno nadaljujete z nadgradnjo učenja tehnike (po sedmem letu starosti).

Izbira smučarske opreme

Pri smučanju ima pomembno vlogo smučarska oprema, zato otroku priskrbimo primerno opremo, ki mu bo omogočala udobno, varno in sproščeno smučanje. Nova smučarska oprema je cenovno velik zalogaj. Otrok jo v eni sezoni preraste, zato se veliko staršev odloča za nakup rabljene opreme.

Smuči: velikost smuči naj bo usklajena z velikostjo otroka, lahko so do 10 cm krajše od otroka. Smuči morajo imeti dovolj ostre robnike, kar bo otroku omogočilo vodenje smuči brez večjega truda.

Varnostne vezi: smuči morajo imeti nastavljene varnostne vezi, ki smučarski čevelj dobro pritrdijo na smučko. Izberemo ustrezno nastavitev glede na otrokovo znanje smučanja in težo.

Smučarski čevlji: naj bodo primerno veliki (nekoliko večji od velikosti otrokovega stopala), zapenjajo naj se z dvema ali več zaponkami, kar omogoča dober oprijem stopala in gležnja, po možnosti naj imajo izražen rahel naklon.

Smučarske palice: naj bodo primerno visoke, ker otroku začetniku služijo predvsem za oporo; zato naj bodo nekoliko višje, kasneje pa naj segajo do višine za 90 stopinj pokrčene roke v komolcu.

Smučarska obleka: mora biti dovolj velika (pretesna obleka otroka zelo ovira pri gibanju), nepremočljiva, po možnosti iz dveh delov (bunda in hlače), primerno topla in zračna.

Varnostna čelada: je obvezen del smučarske opreme. Trdno naj se prilega glavi. Na slovenskih smučiščih je obvezna do 14. leta starosti.

Smučarske rokavice: naj bodo dovolj tople, iz nepremočljivega materiala, za mlajše otroke so bolj priporočljivi palčniki, otrok jih lažje natika, poleg tega pa so tudi toplejši.

Smučarska očala: izdelana naj bodo iz upogljive plastike, z elastiko in dobrim zračenjem.

Ogrevanje pred smučanjem je zelo pomembno.
Ogrevanje pred smučanjem je zelo pomembno.FOTO: iStockphoto

Kako začeti s prvimi koraki?

Največja napaka, ki jo lahko naredite, je, da otroku kupite smučarsko opremo, ga postavite na hrib ali vzpetino in ga spustite. Otrok ni osvojil niti gibanja v smučarskih čevljih, niste ga naučili, kako naj vzdržuje ravnotežje, verjetno se bo prvi spust končal s strahom in jokom.

Pojdimo po vrsti. Najprej naj otrok osvoji gibanje na snegu. Ko boste z njim na ravnem terenu, je najprej potrebno ogrevanje, torej različne igre, otrok naj ima pri tem obute smučarske čevlje. Igrajte se, da ste štorklje in visoko dvigajte kolena, če ste velikani, delajte velike korake, stopicajte po prstih in petah, sonožno poskakujte kot zajčki. Igrajte se različne igre, črnega moža, se lovite, skrivajte itd. Tako se bo otrok razgibal in »navadil« na smučarske čevlje.

Igre s smučmi:

Drsenje s smučkami naprej, nazaj, na mestu (brišemo prah s spodnjega dela smuči), dvigovanje noge z visokim dvigovanjem kolen, izmenično dvigovanje krivin (pokažemo, kakšne barve so smuči spodaj), nagibanje telesa naprej in nazaj (koliko se lahko nagnemo naprej, nazaj), dotik krivin in zadnjih delov smuči itd.

Učni pripomočki

Zelo uporabni so različni pripomočki, s katerimi označujemo pripravljen »teren« za učenje. Tulci, trakovi, vrvi, obroči baloni, celo šotor za igro bo zanimiv na snegu. Vse te pripomočke lahko uporabite za preprosto učenje. Obroč bo odličen za učenje ravnotežja. Otrok se ga prime, vi pa ga vlečete; če je še bolj negotov, mu ga lahko nadenete okrog pasu – tako se bo počutil še bolj varno.

Lahko se igrate promet. Vlak – usklajeno stopamo in meljemo z rokama ob telesu. Letalo – prehajamo iz nizkega v vzravnan položaj in obratno. Dirkalni avto – preizkušamo avtomobile pred dirko, hiter tek do ovire in nazaj.

Tudi vožnje z vlečnico se je treba naučiti.
Tudi vožnje z vlečnico se je treba naučiti.FOTO: iStockphoto

Spremenite se v vlečnico

Otrok bo z vašo pomočjo in skozi igro spoznal delovanje in pomen vlečnice. Vi bodite konj, otrok pa voz. Mali smučar naj si da palico med noge (palica naj bo daljša), se nasloni na krpljico in se z obema rokama drži za palico. Vlecite ga in pri tem pazite na hitrost; otroku povejte, naj na krplji ne sedi, ampak je nanjo le naslonjen.

Bibaleze.si se zahvaljuje Urški Rabič, ki nam je pokazala začetke učenja smučanja. Zahvaljujemo se tudi Intersport Berniku v Kranjski Gori za izposojo smučarske opreme za naši smučarki.

Mnenje lahko zapišete na forum.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863