Predlagane spremembe
Božena Bratuž, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije, nam je pojasnila, da jih je 23. 11. 2012 državna sekretarka ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojca Škrinjar obvestila, da so na ministrstvo za javno upravo posredovali predloge sprememb zakona o vrtcih. Nanašajo se na povečano obvezo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, reorganizacijo sočasnosti v smislu, da bo vzgojiteljica v prvem starostnem obdobju opravila svojo delovno obvezo v dveh oddelkih, povečanje števila otrok za še dodatna dva otroka v okviru še enega fleksibilnega normativa, da k temu številu lahko ravnatelj sprejme, če je nujno še enega otroka, seveda če omogočajo prostorski normativi tolikšno število otrok v oddelku, ter podaljšanje roka dokončne uveljavitve prostorskih normativov.

Odziv predsednice Skupnosti vrtcev Slovenije
Bratuževa poudarja, da je predloge oblikovalo ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, pripravljeni pa so bili na osnovi zahtev občin. ''Informacija je bila posredovana vsem asociacijam na področju predšolske dejavnosti in reprezentativnim sindikatom. Dokaj hitro so se informacije razvedele in povzročile val ogorčenja, nasprotovanja, jeze, žalosti in še bi lahko naštevala.''
Prepričana je, da vse to pomeni poslabšanje kakovosti dela vrtcev, predvsem v tistem delu, v katerem naj bi šlo za povečanje števila otrok v oddelku. Na podlagi dolgoletnih izkušenj z delom v vrtcu in kot predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije pravi, da so predlogi nesprejemljivi, da zagotovo poslabšujejo pogoje dela in bivanja v vrtcih in da to slovenske vrtce vrača mnogo let nazaj. ''V Skupnosti vrtcev Slovenije smo prepričani, da je v naši družbi še mnogo drugih področij, na katerih bi se mnogo laže in z manjšimi posledicami lahko privarčevalo veliko denarja. Težko sprejmemo, kar je povsem logično, da bi po tolikih letih razvoja kakovostne predšolske vzgoje tako poslabšali standarde in normative. To ne pomeni, da se ne zavedamo težkega položaja v naši družbi, ne pomeni pa tudi, da nismo pripravljeni sodelovati v iskanju tistih rešitev, ki bi najmanj prizadele prav najmlajše. Kar nekajkrat smo tudi jasno izrazili, da nekaterih predlaganih sprememb ne nameravamo sprejeti,'' je povedala.

Poudarja, da so slovenski vrtci zaradi nezadostnih kapacitet in vedno večjega povpraševanja v večini primerov popolnoma napolnjeni zdaj tudi že s povsem ustaljenim fleksibilnim normativom, plus dva. V slovenskih vrtcih ima otrok na razpolago malo več kot kvadratni meter igralne površine, na kateri se igra, uči, hrani, počiva, telovadi, skratka dela prav vse, in to velikokrat deset ur na dan.
Bratuževa je prepričana, da bodo slovenske vzgojiteljice svoje delo opravljale tudi v prihodnje kakovostno, le z veliko večjim naporom in mnogo bolj bodo obremenjene, obenem pa bodo zelo nizko cenjene.
''Vsaka primerjava s tujino, ki ne zaobjema celotnega področja in iz katere so izvzeti le posamezni deli, je lahko tudi škodljiva. Z ozirom na to, da smo lahko v državi Sloveniji ponosni na doseženo raven kakovosti dela naših vrtcev, bi pričakovali, da bi se s tem vsi ponašali, ne pa stremeli k temu, da se v imenu primerjav standard znižuje. Morda smo pričakovali, da bo treba tako kot na vseh področjih varčevati, vendarle takšnih posegov ni pričakoval nihče.''
''Nikakor ne gre za okrnitev razvoja otrok''
Mojca Škrinjar, državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, pa pravi: ''Ne gre za predlog zakona o vrtcih, temveč za predlog zakona o uravnoteženju javnih financ za občine. Vanj je umeščeno veliko vsebin, med drugim tudi členi, ki zadevajo vrtce. Gre za predlog, o katerem razpravljamo, in ne končno besedilo. Nikakor ne gre za okrnitev razvoja otrok. Če bi bilo tako, bi bili vsi otroci v Angliji, Avstriji in Franciji okrnjeni v razvoju. Kot veste, ni tako, dosegajo lepe rezultate na mednarodni testih. Povečanje skupine za dva zagotovo pomeni za strokovne delavke večjo obremenitev, res pa je, da gre za začasne ukrepe, ki bi veljali le do leta 2016. Vsaka sprememba povzroča nelagodje. O predlogu se bomo še pogovarjali.''

Ali bodo zaradi predloga sprememb zaposleni v vrtcih stavkali?
V vrtcih se je 10. 12. 2012 začelo glasovanje o sodelovanju v stavki, s katero bi zahtevali izločitev določb o zaostrenih standardih in normativih v predšolski vzgoji iz zakona za uravnoteženje javnih financ občin. Na stavko se pripravljajo v Svizu in Sindikatu VIR, izrekanje zaposlenih pa bo končano v petek, 14. 12. 2012. Napovedujejo tudi možnost referenduma.
Ker vlada ni izrazila pripravljenosti za usklajevanje sprememb standardov in normativov na področju predšolske vzgoje in sprememb o šolskih okoliših v osnovnih šolah v okviru pogajanj za sklenitev socialnega sporazuma za obdobje 2012–2016, kot jo zavezuje sporazum o razrešitvi stavkovnih zahtev, je glavni odbor Sindikata v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikata VIR) pozval zaposlene v vrtcih, da začnejo glasovanje o splošni stavki na področju predšolske vzgoje.
Stavkovna zahteva se glasi: "Prenehanje kršitve sporazuma o razrešitvi stavkovnih zahtev z dne 10. maj 2012 in umik vseh sprememb zakona o vrtcih, zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja in zakona o osnovni šoli iz predloga zakona za uravnoteženje javnih financ občin."

Če bo stavka uspešno izglasovana, bo datum in trajanje stavke določil izvršni odbor Sindikata VIR, ki se bo sestal po koncu glasovanja, so danes sporočili iz Sindikata VIR. Ob tem so napovedali, da bo Sindikat VIR začel zbirati podpise za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ občin, če tudi s stavko ne bodo preprečili uveljavitve zanje nesprejemljivih normativov v vrtcih in osnovnih šolah.
Tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) napovedujejo možnost referenduma, če bo DZ poskušal sprejeti spremembe normativov v vrtcih in oblikovanje šolskih okolišev v osnovnih šolah po nujnem postopku pred izvedbo stavke. Iz Sviza so sporočili, da se bo sindikalna konferenca predšolske vzgoje Sviza sestala, ko bodo znani rezultati glasovanja o stavki, in določila datum stavke.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV