
Preveč sladkarij
Na Inštitutu za varovanje zdravja ugotavljajo, da otroci in mladostniki izbirajo pretežno nezdrava živila, uživajo premalo zelenjave in rib, prepogosto posegajo po sladkih in slanih prigrizkih ter sladkanih pijačah. Na žalost tudi niso navajeni piti dovolj tekočine, vode. Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju je pokazala: ''… da sadje in zelenjavo vsak dan uživa manj kot petina mladostnikov, nikoli pa pet odstotkov mladostnikov. Sadje in zelenjavo bolj redno uživajo mlajši mladostniki, dekleta ter tisti, ki boljše ocenjujejo svoj socialni položaj in socialno ekonomski položaj svojih staršev. Sladkane pijače in sladkarije sta leta 2010 redno uživali dve tretjini mladostnikov.'' Izpostavljajo, da starejši kot je otrok, več sladkanih pijač spije in več sladkarij poje. Podatki kažejo, da manj kot tri četrtine 15-letnikov, slabi dve tretjini 13-letnikov in 58 odstotkov 11-letnikov to počne. Zanimivo pa je, da se dekleta raje sladkajo, medtem ko si fantje raje privoščijo sladkano pijačo.

Premalo obrokov
Da imajo slabe prehranjevalne navade, pa še ni vse, pri raziskavi so prišli do zaključka, da otroci zaužijejo manj obrokov dnevno, kot je priporočljivo, obenem pa se prehranjujejo zelo neredno. Strokovnjak za prehrano na Inštitutu za varovanje zdravja Matej Gregorič navaja, da šolarji še vedno največkrat preskočijo zajtrk. ''Leta 2010 ni nikoli med tednom zajtrkovalo 31,3 odstotka mladostnikov, medtem ko je ta delež ob koncu tedna, ko mladi zajtrkujejo v krogu družine, znatno nižji (5,7 odstotka). Rednejše zajtrkujejo mlajši mladostniki, fantje ter tisti, ki boljše ocenjujejo svoj socialni položaj in socialno ekonomski položaj svojih staršev.''
Čezmerna telesna teža
In ker otroci ne jedo uravnotežene prehrane, se pojavijo težave s težo in gibali. Raziskava je pokazala, da je v letih od 1987 do 2007 naraslo število čezmerno težkih in debelih v starosti od šest do 19 let s 15,6 odstotka na 28,9 odstotka pri fantih in s 15,6 odstotka na 24,1 odstotka pri dekletih. Vendar ugotavljajo, da imajo tudi mlajši otroci slabe prehranjevalne navade, zato jih je vse več slabokrvnih in imajo težave s ščitnico.
Kaj lahko storite starši?
Zdravnica Mary L. Gavin pravi, da ni nič hudega, če se otroci kdaj pa kdaj pregrešijo (z manjšo porcijo sladkih ali slanih prigrizkov), kljub temu pa jim morate dati vedeti, da to ni zdrava prehrana. Prvo napako ste že storili sami starši, če ste malčkom za tolažbo, nagrado ali dopolnilo k obroku dajali bombone, čokolade, lizike … Drugo napako ste storili, če ste vi kupovali vrečke čipsov in smokijev in jih grizljali vpričo otrok med gledanjem filma. Bodite jim za vzgled in se tudi vi za vedno odpovejte nezdravi hrani, še posebej med vikendi, ko je doma vsa družina. Uživajte uravnoteženo prehrano, ki vsebuje vse hranljive snovi v pravšnji meri. Nobene sestavine ne sme biti preveč na vašem jedilniku! Piramida uravnotežene prehrane je sestavljena iz 50 do 70 odstotkov ogljikovih hidratov, 15 do 20 odstotkov beljakovin ter 5 do 10 odstotkov maščob. Prav tako otroke že od majhnih nog navajajte, da pijejo, predvsem vodo in nesladkani čaj večkrat dnevno, ne le ko začutijo žejo.

Popoldneve ne preživite tako, da se premetavate po sedežni, temveč skupaj z otroki pojdite na igrišče in odigrajte pravo košarkaško ali nogometno tekmo. Mogoče pa imate v bližini gozd in lahko skupaj tečete po potkah, ki vijugajo med drevesi? Naužijte se svežega zraka in tako storite nekaj za svoje telo. Obenem boste poskrbeli tudi za zdravje svojih otrok, ki prostega časa ne bodo preživeli zaprti v otroški sobi in ob igranju računalniških igric.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV