Dejstvo, da je malček starejši, še ne pomeni nujno, da se na spremembe odziva bolj mirno in razumsko. Še vedno se lahko razjezi, če ne gre vse po načrtih. Njegovih namreč, ne naših! Na spremembe ga zato pripravimo, preden se zgodijo. Na primer, da je malček dogovorjen, da se bo igral s prijatelji, mi pa ga presenetimo z novico, da ravno za takrat pripravljamo veliko družinsko srečanje. Ker večina pet- in šestletnikov le s težavo nadzoruje svoja čustva, se lahko odzovejo s trmo, razočaranjem in izbruhi jeze.

Kako preprečimo izbruhe?
Starši pričakujemo, da bodo pri teh letih naši najmlajši že malo bolj razumni, vendar se tudi "velikim" malčkom zgodi, da postanejo lačni, utrujeni in razočarani. To pa je odlična podlaga za izbruh. Če se stvari pravilno lotimo, ga lahko preprečimo.
Malčku razložimo, kaj načrtujemo, preden načrte uresničimo. Jeza in trma sta običajno posledici tega, da smo načrte spremenili, ne da bi malčka na to prej opozorili. Če otrok ve, kaj lahko pričakuje, se bo verjetno prepustil toku.
Pomaga pogovor
Pomagajmo mu, da se bo lažje prepustil toku dogajanja. Lahko ga tudi vprašamo, kaj bi rad počel kasneje. In ne zahtevajmo, da se nam za izbruh takoj opraviči, saj bo le trmasto molčal. O tem se pogovorimo, ko se otrok dovolj umiri.
Potem mu v pogovoru pomagajmo razumeti, zakaj njegov odziv ni primeren. Pomagajmo mu odkriti način, ki bo naslednjič, ko pride do zanj nepričakovane spremembe načrtov, za vse bolj sprejemljiv. Čeprav čustev še ne zna nadzorovati, bo tako lažje razumel, zakaj bi bilo bolje, da se odzove drugače.
Mnenje in izkušnje lahko izrazite na forumu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV