Bibaleze.si

Kako razložiti, kaj je strah?

M.K.

Malček

0
20. 08. 2012 07.01

Že res, da je strah votel, notri ga pa nič ni, vendar kako to razložiti malčku? Psihologinja Blanka Colnerič pravi, da spoznavni, gibalni in socialni razvoj odpirajo otroku številne nove možnosti, zato strahovi postajajo številčnejši.

Napad

 

Se tudi vaš malček boji lastne sence?

Sem mamica 23-mesečnega dečka, ki se doslej ni ničesar tako očitno bal, da bi sama to opazila. Ko pa sva šla včeraj v trgovino, je del poti nemirno mahal z rokico. Na vprašanje, če ga kaj boli, je rekel, da ne, nakar je se je ustavil in začel mahati in začel lastni senci govoriti, naj gre stran. Nato se je obupano sesedel na tla in pričel jokati. Da bi lažje razumel, sem poskusila pomahati z roko in mu pokazati, da je tista roka na cesti senca. A ni šlo. Najbrž je premajhen, da bi to dvoje povezoval. Pot do trgovine se je končala v mojem naročju – morala sem ga nesti, sam pa je ves čas pogledoval okoli, kje nama sledi velika črna senca. Je to normalno – kako naj mu razložim, da se ne bo bal?

Psihologinja Blanka Colnerič svetuje, da si pomagamo z igro!

Otroci do 3. leta na strah večinoma odgovarjajo z jokom, umikom ali skrivanjem za varno osebo, samouravnavanja čustev s preusmeritvijo pozornosti (npr. pokrijejo si oči, ušesa ipd.) in inhibicije neustreznega vedenja pa se učijo postopoma. Starši otroku povedo, kaj naj stori, da bo obvladal svoje neprijetno čustvo. Navodila staršev ponotranji, vendar postopoma, notranji govor se spremeni v tihega – otrok sčasoma povedana navodila le misli. Kljub temu da se učenje čustvenega izražanja začne že zelo zgodaj, otroci razmeroma postopno in počasi prilagajajo svoje čustvene izraze pričakovanjem ljudi v posameznih socialnih kontekstih. Otroku poskušajte razložiti nenevarno naravo sence, a njegove spoznavne sposobnosti najverjetneje še niso razvite do te mere, da bi razlage lahko dojel, posebej če so preveč osredotočene na hipotetično in prihodnje stanje. Pozorno spremljajte, kdaj se otrok ustraši. Je njegov odziv res posledica zaznave sence ali je morda takrat v okolju prisoten še kakšen drug potencialni izvor strahu? Morda se je strah izoblikoval pogojno, na nezavedni ravni, ko je ob senci v okolju nastopil še kakšen močan nepričakovan dražljaj, reakciji joka pa je sledila prijetna izkušnja pestovanja. Naučenega straha se je mogoče tudi ˝odučiti˝, zato otroku ponudite čim več prijetnih izkušenj s senco, na besedni ravni pa težav ne izpostavljajte pretirano, saj s tem pozornost na sence še stopnjujete.

Psihologinja svetuje, da strah premagate z igranjem gledališča.
Psihologinja svetuje, da strah premagate z igranjem gledališča. FOTO: iStockphoto
Igrajte se senčno gledališče: lutke ali različne oblike prstov pred lučjo (baterijo, namizno svetilko), ki mečejo zanimive sence na steno. Otroci pogosto želijo sami uprizoriti določene figure in tako občutijo, da imajo nadzor nad senco. Tovrstna animacija je priročna, saj ne potrebujete posebnih rekvizitov. Že z rokami lahko uprizorite celo živalsko kraljestvo. Pri tem pa nič posebej ne poudarjajte, da se bo tako manj bal sence ipd. Le povejte, da ste se naučili nove igrice, da boste uprizorili pravljico, ki sta jo včeraj prebrala ali kaj podobnega. Poleti so razne igre in spoznanja o ugodnostih sence (recimo hladen asfalt pri bosi hoji) še toliko lažje izvedljive. Bodite dober vzor, z otrokovim strahom se soočajte sproščeno in brez strahu. Morda težave izzvenijo same od sebe, z manj polaganja pozornosti je uspeh verjetnejši. V primeru, da bodo težave vztrajale, postajale vedno bolj intenzivne in otroka ovirale pri vsakodnevnih aktivnostih ter vključevanju v družbo, poiščite strokovno pomoč (npr. svetovalna delavka v vrtcu ipd.).

Veste, česa se bojijo naši najmlajši?

Mami, kdo je ta deček?
Mami, kdo je ta deček?FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863