Sluh je življenjskega pomena v otrokovem razvoju in predstavlja pomembno vlogo pri oblikovanju njegove osebnosti. Časi so se spremenili, in če so včasih otroke, ki niso slišali, zaradi nesposobnosti postavitve diagnoze slušne prizadetosti obravnavali kot otroke z motnjami učenja, je danes zgodba povsem drugačna. Danes preverjajo sluh že nekaj ur po porodu, slušna prizadetost pa nikakor ni več povezana s pomanjkanjem inteligence. Res pa je, da je treba diagnozo postaviti pravi čas, saj zdravljenje vpliva na otrokov razvoj. Pogosto se dogaja, da imajo starši pri spoprijemanju z otrokovo naglušnostjo več težav kot njihov otrok, zaradi česar je pomembno, da so ustrezno seznanjeni s tovrstnimi težavami in predvsem, da pozitivno razmišljajo. Le tako bodo svojemu najmlajšemu družinskemu članu lahko zagotovili najboljše pogoje za razvoj.
Priznana angleška zdravnica Mariam Stoppard je napisala že več knjig o otrokovem razvoju in negi dojenčka. Zelo uspešni pa so tudi njeni testi za preverjanje sluha, o čemer poročajo mnogi starši širom sveta. Za testiranje si izberite udoben prostor, v katerem ugasnite televizijo, radio in vse druge naprave.
MALČEK OD 6.–18. MESECA
Priprava na test
Poskus morate izvajati v paru. Eden od staršev naj vzame malčka v naročje in se usede meter stran od vseh sten, drugi naj stoji ob otroku, vendar tako, da ga ta ne bo videl (izven otrokovega neposrednega polja).
Izvedba testa
Z ropotuljico, trdim papirjem, zvončkom ali skodelico in žličko ustvarjajte najprej nizke, nato pa visoke zvoke. Vajo morate ponoviti tako na otrokovi levi kot desni strani. Če se otrok prvikrat, ko boste npr. udarili z žličko ob skodelico, ne bo odzval, počakajte dve sekundi in ponovite zvok. Znova počakajte dve sekundi, in če otrok še vedno ne bo zaznal zvoka, ponovite vajo. Če v treh poskusih ne boste nič dosegli, zamenjajte pripomoček – npr. skodelico z žličko z ropotuljico.
Rezultat
Otrok, ki dobro sliši, se bo ob zvoku zdrznil, obrnil. Mlajši, torej šestmesečniki se bodo odzivali počasneje kot osemnajstmesečniki.
Kako ukrepati?
Če se je vaš malček odzval na zvoke, potem brez skrbi. V kolikor vas rezultat skrbi, vajo čez nekaj dni ponovite. Če še vedno ne boste mirni, se posvetujete z otrokovim izbranim pediatrom.
MALČEK OD 18.–24. MESECA
Priprava na test
Z otrokom se usedita za mizo, tako da si sedita nasproti. Na mizo položite različne predmete: kanglica, žlička, avtomobilček, žoga, punčka, kocka itd. Vaji naj prisostvuje še ena odrasla oseba (vaš partner).
Izvedba testa
Najprej predstavite vsak predmet posebej (npr.: To je žoga. To je kocka. To je kanglica.). Nato recite otroku, naj vam poda npr. kocko – ne iztegujte rok in ne nakazujte pravilne izbire. Nato mu naročite, naj poda vašemu partnerju npr. avtomobilček. V tem času se vi premaknite 1,8 metra stran od mize in recite otroku, naj vašemu partnerju poda nek drug predmet z mize. Nato se premaknite še bolj nazaj (do treh metrov), in recite otroku, naj vam prinese predmet z mize. Če se vam zdi, da ste šli predaleč (veliko otrok te starosti se namreč težko sporazumeva na daljavo), se premaknite nekaj centimetrov bliže k mizi.
Rezultat
V kolikor se vaš malček ne bo odzval na vaše besede, počakajte – lahko da je zmeden, lahko gre le za zakasnel odziv. Če vam bo prinesel napačno igračo, jo mirno položite nazaj na mizo in mu z razdalje naročite, naj vam prinese neko drugo. Če bo še vedno raztresen, zaropotajte ali zašumite s čim (lahko se tudi oglasite z visokim glasom), tako kot pri zgornjih vajah (prvo obdobje). Otrok te starosti bi se moral na šum, ropot, visok glas odzvati in se obrniti.
Kako ukrepati?
Nezanesljivost otrokovega odziva zahteva pregled pri pediatru.

MALČEK OD 2.–3. LETA
Priprava na test
Priprava na test je povsem enaka kot v zgornjem primeru (od 18.–24. meseca), le da boste potrebovali še list papirja, s katerim si boste pokrili usta.
Izvedba testa
Na mizo položite različne predmete: kanglica, žlička, avtomobilček, žoga, punčka, kocka itd. Dajte žličko v kanglico, nato pa se umaknite 1,8 metra stran in pridržite list papirja pred usti, da vam otrok ne bo mogel brati z ustnic. Nato mu naročite, naj da v kanglico še kakšen drug predmet. Ponavljajte vajo, dokler ne bodo v njej vsi predmeti. Nato se pomaknite tri metre stran in mu s papirjem pred usti naročite, naj zloži predmete iz kanglice.
Rezultat
Če bo otrok pri tem poskusu neuspešen, se pogovorite z njim – če mu bo tudi to pretežko, mu pokažite predmete in jih poimenujte. Avtorica pravi, da prepoznavanje in razumevanje večine samoglasnikov in soglasnikov lahko preverimo z naslednjim seznamom: glava, lasje, mleko, miza, noga, voda, uho, usta, oči.
Kako ukrepati?
Če boste ugotovili, da vaš malček dobro sliši, ne zna pa povezovati besed v bolj zapletene povedi (in ima tudi težave pri vzpostavljanju komunikacije z drugimi), posvet s strokovnjakom ne bo odveč.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV