Bibaleze.si

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane

V.H.

Dojenček

0
06. 10. 2020 07.56

Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

hrana

Ko so na pohodu virusi, je še toliko bolj pomembno, da svojemu otroku zagotovimo ustrezno prehrano, s katero bo lažje prebolel številne bolezni in tudi vam prihranil kakšno neprespano noč. V tem času je še posebej pomembna kakovostna prehrana, saj imamo omejen dostop do svežih živil, za katere na srečo obstaja tudi odlična alternativa. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju. 

Postavljanje temeljev za razvoj zdravih prehranskih navad

Uravnotežena in pestra prehrana je ključnega pomena za zdrav razvoj tako najmlajših kot tudi malo starejših otrok, a še vedno je najbolje začeti pri vzpostavljanju dobrih temeljev, ki bodo del njih vse življenje. In prav vi ste tisti, ki lahko svojega otroka naučite zdravega načina prehranjevanja. Vse se začne s prvim spoznavanjem in uvajanjem goste hrane. Ker pa otroku pogosto niso všeč vsi okusi, ki mu jih ponudimo, in spoznavanje z novimi jedmi ni vedno tako preprosto, kot bi si želeli, vam predstavljamo nekaj napotkov, kako otroku približati zdrave in hranilne obroke.

Evgen Benedik, Pediatrična klinika
Evgen Benedik, Pediatrična klinika FOTO: Arhiv ponudnika

Kako postopati, ko je otrok neješč?

Večkrat se lahko zgodi, da namesto zadovoljnega in sitega otroka dobimo malega upornika, ki nam povzroča sive lase, s tem, da preprosto noče jesti, ne glede na to, kako se trudimo in kaj vse počnemo. "Prehrana neješčih otrok je monotona, največkrat z nizkim vnosom sadja in zelenjave, zaradi česar je oblikovanje zdravih prehranskih navad težje. Tega se zavedajo tudi starši. V želji po izboljšanju otrokove prehrane in/ali energijskega vnosa največkrat uporabijo pristope, kot so siljenje otroka k hranjenju, podkupovanje in nagrajevanje otroka, če poje vse/pokusi določeno živilo, in moledovanje, zaradi česar postane prehranjevanje za malčka stresno in neprijetno, kar posledično še poveča neješčost," pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz kliničnega oddelka za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricionistiko na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana. Četudi ste sami že kdaj uporabili katerega od zgoraj omenjenih pristopov, pa ni še nič izgubljeno, kar poudarja tudi sam: "S pravilnimi pristopi in pozitivnim vzorom lahko starši zmanjšajo neješčost otroka, povečajo pestrost otrokove prehrane in oblikujejo temelje za razvoj zdravih prehranskih navad, ki bodo otroka spremljale tudi v prihodnje in pozitivno vplivale na kakovost njegova življenja."

Poskrbite za redne obroke 

Uvedite rutino, kar pomeni, da naj se otrok prehranjuje vedno ob približno enakih urah, medtem ko potrebuje vsaj tri glavne obroke in od dva do tri manjše prigrizke. Vključite vsaj eno živilo, ki ga ima otrok rad, vendar naj bo prilagojeno njegovi starosti. Če obrok zavrne, ga nikar ne silite, še manj zabavajte, ampak počakajte. Evgen Benedik, Pediatrična klinika: "Če otrok nič ne poje, temu ne posvečajte prevelike pozornosti. Krožnik brez besed vzemite in počakajte do naslednjega obroka oz. malice, ko bo otrok zagotovo lačen in bo z veseljem pojedel prejšnji obrok. V času do naslednjega obroka naj za žejo pije le vodo, ne ponujajte mu dodatnih prigrizkov." 

 

Fructal Frutek Pouch je vedno pri roki.
Fructal Frutek Pouch je vedno pri roki. FOTO: Arhiv ponudnika

Dovolite otroku, da spoznava nove okuse

Ne obupajte, če vaš otrok ne bo pojedel vsega takoj, prvič, drugič, tretjič, saj se tudi on šele privaja novih okusov. Dovolite otroku, da hrano poskusi, opazuje, se je dotakne, povoha, in mu omogočite ta proces spoznavanja in sprejemanja novih živil v njegovem tempu. "Pri uvajanju nove hrane starši največkrat obupajo že po tretji zavrnitvi. Otrokove preference se ves čas spreminjajo, zato je treba hrano, ki je otrok še ni sprejel ali jo je že zavrnil, še naprej vztrajno ponujati. Z novo hrano mora otrok priti v stik vsaj 15-krat, preden ji zaupa in jo sploh pokusi, nato pa še od 10- do 15-krat, da mu hrana postane všeč. Spodbujajte raziskovanje in igro s hrano ter dovolite otroku, da se pri tem umaže."

S kakovostno in okusno prehrano ne boste nikoli zgrešili

Prehrana ima velik vpliv tudi na zdravje otrok in le uravnotežena prehrana omogoča tudi optimalno delovanje imunskega sistema, ki je v obdobju virusnih obolenj resnično pomemben. Svojemu otroku zagotovite zadosten vnos vseh hranil, ki jih potrebuje, da bo veselje ob vseh njegovih podvigih še toliko večje. Široko izbiro najrazličnejših okusov lahko izbirate iz asortimana izdelkov Frutek, ki so idealni glede na aktualne razmere, saj so varni in izdelani iz preverjenih sestavin, v kontroliranem procesu. 

Fructal Frutek kašice so vedno dobra izbira.
Fructal Frutek kašice so vedno dobra izbira. FOTO: Arhiv ponudnika

Tradicijo izdelkov Frutek poznajo že naši starši, babice in dedki, in verjetno ste ga nekoč oboževali tudi sami, saj gre za enega najbolj znanih lokalnih in domačih proizvajalcev. Frutek je lahko zabavna in nostalgična izbira tudi za malo starejše otroke, saj je vedno pri roki, kot samostojni obrok, malica ali kot dodatek k jedem, zato ga bodo otroci z veseljem spravili v svoj nahrbtnik, preden se odpravijo na izlet, igrišče ali sprehod. Kašice in sadno-zelenjavne blazinice Frutek so namreč izjemno uporabne in priročne tudi, ko ste zdoma, ko se odpravite na krajše potovanje ali izlet. Na ta način boste poskrbeli, da bodo vaši malčki zaužili zdrav in hranilen obrok kjerkoli in kadarkoli. So pa ravno tako odlična izbira za malico med obroki, ki se ji malčki ne bodo upirali, temveč jo bodo razumeli kot nagrado – ki pa je v nasprotju s sladkarijami ne samo zdrava, temveč tudi okusna malica. Le glejte, da jo boste imeli nekoliko več na zalogi, saj okusna nostalgija mnogoterih okusov kar nagovarja tudi starše, da jo skrivaj poskusijo.

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863