Bibaleze.si

Praktični nasveti za odpravo kolcanja

Bibaleze.si

Zdrav otrok

2
02. 04. 2025 05.00

Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Poskusite lahko z različnimi triki.

Zakaj kolcamo?

Kolcati pričnemo, ko se razdraži živec, ki vodi k trebušni predponi. Zaradi tega se ta rahlo 'osamosvoji' in izpade iz usklajenega delovanja dihalnih mišic, kar pa sproži izdih, čeprav vdih sploh še ni končan. Vzburjeni živec pa zmoti tudi izmenično odpiranje in zapiranje sapnika – to pomeni, da poklopec na vrhu sapnika prehitro zapre dihalno pot, kar privede do kolcanja.

Zakaj se otrokom večkrat kolca?

Strokovnjaki pravijo, da je nagnjenje h kolcanju deloma podedovano, večinoma pa kolcamo zaradi 'nepravilnega ravnanja'. Mnogi straši pravijo, da se njihovim dojenčkom kolca nekaj prvih mesecev po vsakem obroku. Prav zato vsi poudarjajo pomembnost podiranja kupčka po jedi. Mnogim otrokom se začne kolcati, kadar preveč jedo ali pijejo. V takem primeru poln želodček stisne trebušno predpono, kar izzove kolcanje. Največkrat pa je razlog njihovo prehitro govorjenje – napačna tehnika dihanja in govora lahko spravi otrokove dihalne mišice v takšno stisko, da morajo izdih izsiliti s kolcanjem. Otroški zdravnik dr. Norbert Kriegisch pravi, da pogosteje kolcajo tisti otroci, katerih starši si ne vzamejo dovolj časa, da bi jih poslušali. Hitenje, da bi v kratkem času povedali čim več, izzove kolcanje.

Kako ustaviti kolcanje?

Novorojenčki

Novorojenčku, ki se mu kolca, še najbolj pomaga, če ga vzamemo v naročje in ga nežno trepljamo po hrbtu ali pa mu po žlički ponudimo nekaj tekočine (voda, nesladkani čaj itd.). prav tako je dobro preveriti, če iz cuclja na steklenički izteka ustrezna količina mleka – zaradi premajhnega ali prevelikega iztekanja lahko namreč dojenček kolca.

Pomagajte si z limeto ali limono.
Pomagajte si z limeto ali limono. FOTO: iStockphoto

Nasveti

Kolcanje navadno traja nekaj minut, ustavimo pa ga lahko s protidražljaji – če otrokovo pozornost preusmerimo od dihanja na kakšno dejavnost, se mu običajno zelo hitro neha kolcati.

1. Zadrževanje zraka: Otrok (ali vi) naj po vzdihu kolikor lahko dolgo zadrži zrak, saj se bo s tem vznemirjena trebušna predpona ustalila.
2. Žlica sladkorja: Požiranje prisili dihala, da pustijo več prostora požiranju.
3. Ležanje na trebuhu: Nekaterim pomaga, če se uležejo na trebuh in globoko vdihnejo in zadržijo sapo za deset sekund. Vajo je treba ponoviti vsaj petkrat.
4. Sladoled ali kozarec mrzle vode: Enakomerno požiranje, sladek in hladen okus preusmerjajo pozornost in pomirjajo krče prepone.

Da se otroku ne bo kolcalo, poskrbimo, da:

– istočasno ne je in govori;
– da se navadi govoriti brez naglice: to pomeni, da si zna vzeti – dovolj časa za govor, mu pa ga poslušamo;
– da ne pije iz steklenice in da ga navadimo na pitje naravnih sokov in ne tistih z mehurčki.

Iz domače skrinjice …

Nekateri pravijo, da kolcanje ustavijo limona, limeta ali listi poprove mete. Limono ali limeto narežite na kocke, potem pa jo počasi grizljajte ali sesajte. Liste poprove mete pa sesekljajte in pokapajte z limono ali kisom, potem pa to grizljajte. Za otroke pravijo, da je dovolj že, da vohajo sesekljano zelenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863