Bibaleze.si

Zdravo prehranjevanje vašega malčka

Bilka Baloh

Malček

0
23. 09. 2009 14.25

Na otrokov krožnik ne naložite več hrane, kot bi jo naenkrat lahko pojedel! To namreč ne spodbuja zdravih prehrambenih navad.

Sokovi naj bodo narejeni doma in sladkani z medom ali drugim naravnim sladilom.

 

Otroku omogočite, da si sam naloži hrano na krožnik.
Otroku omogočite, da si sam naloži hrano na krožnik.FOTO: iStockphoto

Manj je več

Vedno začnite z manjšimi količinami in mu hrano dodajte samo, če bo še lačen. Tako se izognemo dvema pogostima posledicama: siljenju otroka s hrano in metanju hrane proč. Z manjšimi količinami boste lažje dosegli, da bo otrok pojedel ves korenček, preden mu ponudite še jabolčni sok. Poleg tega se boste tako lahko prepričali, da je otrok dobil dovolj hranilnih snovi, ki jih potrebuje. Otroku omogočite, da si sam naloži  hrano na krožnik, saj bo na ta način razvijal koordinacijo oko-roka in se hkrati učil samostojnega odločanja o količini, ki jo zmore pojesti. Kolikor si bo naložil, toliko je potem dolžan pojesti. Da bi se izognili pretiranemu nalaganju, otroku ponudite servirno posodo z manjšo količino hrane, iz katere bo zajemal in če bo potrebno, hrano dodajte kasneje. Tako lahko nadzorujete količino hrane, ki jo otrok poje, in mu hkrati omogočite možnost izbire in odgovornega odločanja.

Malčki hrano prijemajo, saj se tako spoznavajo tudi z njeno obliko, ne le z okusom.
Malčki hrano prijemajo, saj se tako spoznavajo tudi z njeno obliko, ne le z okusom.FOTO: iStockphoto

Zagotovite izbiro

Namesto vprašanja, kaj si želi jesti, mu zagotovite izbiro; z drugimi besedami – ponudite dve, tri različne vrste hrane podobne hranilne vrednosti in dajte s tem otroku možnost, da izbira in se odloča. Umetnosti odločanja se učimo vse življenje, začne pa se pri majhnem otroku. Še vedno je boljša izbira med šunko ali sirom, sendvičem ali makaroni kot pa kremno rezino s smetano, piškoti ali čokolado.

Sokovi niso najboljša izbira

Otrok, ki med obroki ni preveč lačen, vendar spije ves svoj sok, se naliva s tem visokokaloričnim tekočim sladkorjem, kakor bi lahko imenovali današnje sokove. Zaradi tega bo že uro pozneje lačen. Veliko bolje bo, če otroku ponudite malo vode, ki čisti telo, ali nesladkanega čaja. Več tekočine mu dovolite šele, ko bo pojedel večino obroka. Poleg tega je vnos tekočine med obroki nezdrav. Želodčni encimi namreč ne delujejo tako, kot bi bilo potrebno, saj jih s tekočino redčimo.

Sokovi naj bodo narejeni doma in sladkani z medom ali drugim naravnim sladilom.
Sokovi naj bodo narejeni doma in sladkani z medom ali drugim naravnim sladilom.FOTO: iStockphoto

Stran od televizije

Televizija, radio in igrače odvračajo pozornost med obroki, zato jih odstranite, ko otrok je. Obed naj bo obred, ki ga je treba spoštovati. Prehranjevanje naj postane skupen čas za družino, ko se pogovarjajte z otrokom o tem, kako je preživel dan. Tako obroki postanejo zanimiv in pomemben čas, ki se ga bo otrok veselil in spominjal vse življenje.

Izogibajte se prigrizkom

Piškote, krompirček ter druge mastne in sladke prigrizke med obroki omejite ter jih nadomestite s sadjem, oreški, suhim sadjem in zelenjavo, ki so bolj hranilni in želodčka ne bodo tako napolnili, da otrok ne bi mogel pojesti glavnega obroka.

Starši najboljši vzgled

Vaši otroci dobro vedo, da jim ne bo treba pojesti tistega, česar tudi vi ne boste pojedli. Pri mizi jim bodite vzor in čas obedov uporabite za interaktivne prehranjevalne lekcije. Pojejte vso zelenjavo, pijte vodo namesto gaziranih pijač in spodbujajte otroka, naj počne enako. Otrok se bo učil, ko bo spremljal vas in vaše vedenje. Z otrokom se pogovarjajte o prehrani in mu bodite dober vzgled pri mizi, saj je to pravi način, da ga naučite zdrave izbire hrane. To bo zanj postal običaj in se bo pozneje spontano odločal tudi sam. 

O temi lahko poklepetate tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855