Bibaleze.si

Razsaja virusni meningitis!

Natalija Rus

Malček

0
16. 07. 2009 11.42

Veliko staršev je zaskrbljenih, ker se v zadnjem mesecu v nekaterih vrtcih pojavlja virusni meningitis. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS so nam to potrdili.

Temperatura je lahko zelo povišana.

Več kot prejšnja leta

Kot je povedala mag. Eva Grilc, so izbruh zaznali v vrtcih ljubljanske zdravstvene regije, kjer je tudi največ prijavljenih primerov. O povečanem obolevanju poročajo tudi z murskosoboškega področja, od tam prijave še prihajajo; več prijav je tudi iz koprske regije.

Temperatura je lahko zelo povišana.
Temperatura je lahko zelo povišana.FOTO: iStockphoto

Letos so na IVZ zaznali večje število obolelih kot prejšnja leta: od januarja do konca junija 2009 so prejeli 76  prijav, kar je skoraj dvakrat več kot lani, ko jih je bilo v enakem obdobju 40. V juniju 2009 so prejeli 53 prijav, vendar to še niso vse, nekaj jih bo prišlo z zamikom. Večinoma gre za posamezne primere, pravi Grilčeva.

V skladu s prijavami obolevajo zlasti otroci od petega do devetega leta, vendar tudi mladi in odrasli srednjih let. Poročajo pa tudi o obolevanju celih družin.

Bolezen

Meningitis je vnetje ovojnice, ki obdaja možgane in hrbtenjačo. Najpogosteje ga povzročajo virusi iz skupine enterovirusov. Meningitis, povzročen z enterovirusi, se pogosteje pojavlja v poletnih in jesenskih mesecih. Med ostalimi virusi sta pogosta povzročitelja meningitisa še virus herpesa in mumpsa.

Znaki

Klinična slika bolezni je lahko zelo različna. Večina bolnikov ima vročino, glavobol, slabost in bruha. Vnetje možganskih ovojnic lahko spremljajo prehladni znaki, različni izpuščaji, driska, občutljivost na svetlobo. Pri dojenčkih in majhnih otrocih so bolezenski znaki manj značilni, npr. vročina, razdražljivost, težave pri zbujanju, odklanjanje hrane. Virusni meningitis ima praviloma dobro prognozo in bolniki ozdravijo brez posledic.

Otrok se na splošno počuti slabo.
Otrok se na splošno počuti slabo.FOTO: iStockphoto

Virusni meningitis je resna bolezen, ki pa je pri osebi z normalnim imunskim odgovorom redko smrtna. Bolezenski znaki običajno trajajo od sedem do deset dni in po tem času oseba popolnoma ozdravi. Nasprotno pa je pri bakterijskem meningitisu, ki je zelo huda bolezen, ki se lahko konča s težjimi posledicami ali celo smrtjo, če ni dovolj hitro in ustrezno zdravljen. Znaki virusnega in bakterijskega meningitisa so zelo podobni. Če sumite, da ima vaš otrok meningitis, ga takoj odpeljite k zdravniku.

Z neposrednim stikom

Enterovirusi se najpogosteje širijo z neposrednim stikom z izločki iz dihal, slino kužne osebe, s stiskom rok, med dotikanjem predmetov, na katerih so kužni izločki, in nato prenosom virusov z rokami do ust, nosu. Enterovirusi so tudi v iztrebkih kužne osebe. Ravno z iztrebki, ki pridejo na roke in z rok v usta, se najpogosteje okužijo majhni otroci.

Inkubacijska doba (čas od vnosa virusov v telo do razvoja bolezenskih znakov) je pri enterovirusih od tri do sedem dni. Okužena oseba je kužna oziroma izloča virus v iztrebkih od nekaj dni do več tednov.

Zdravljenje

Virusni meningitis se lahko dokaže z laboratorijskimi testi tekočine, ki obdaja hrbtenjačo. Zdravljenje je simptomatsko, običajno s počitkom v postelji, uživanjem zadostne količine tekočin ter po potrebi z zdravili za zniževanje temperature in lajšanje glavobola. 

Kako se lahko bolezni izognemo?

Za preprečevanje širjenja – na primer v družinah, vrtcih – je zelo pomembna dobra osebna higiena, zlasti umivanje rok po veliki potrebi, pred jedjo in tudi potem, ko je bolnik že prebolel okužbo. Prav tako je pomembno, da preprečimo izmenjavo jedilnega pribora ali pitje iz iste skodelice, steklenice ipd. Priporočajo, da v vrtcih večjo pozornost posvetijo čiščenju in pranju igrač ter čiščenju delovnih površin. Učinkovito je razkuževanje s klorovimi preparati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863