Bibaleze.si

Tudi otroci potrebujejo sončna očala

N. K.

Zdrav otrok

2
21. 06. 2022 08.26

Tudi otroci morajo nositi sončna očala, da zaščitijo oči pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri, smo povprašali Bibinega svetovalca Dušana Pušnika, dr. med. spec. oftalmologa.

ocala

Ali otrok potrebuje sončna očala ali je to samo modna muha?

Raziskave so pokazale da tudi otrok potrebuje sončna očala. Sončna očala in kapa s ščitom so dobra zaščita pred UV-žarki.

Zakaj mora otrok nositi sončna očala?

Otrok potrebuje sončna očala zaradi škodljivega vpliva sončnih UV-žarkov na vse dele očesa. Ti škodijo očem, njegovi sluznici, roženici, leči in rumeni pegi.

Ali mora sončna očala nositi že dojenček ali šele, ko postane otrok aktivnejši? Obstaja najnižja starostna meja?

Otroku lahko damo sončna očala takoj, ko jih sprejme, pri enem, dveh ali treh letih. Včasih je to mogoče prej, včasih pozneje, pač glede na osebnostne značilnosti. Pred tem pa naj mamice in očki zaščitijo otroka s senco ali kapo s ščitom, kar je tudi primerno varovalo pred žarčenjem UV.

Otrok potrebuje sončna očala zaradi škodljivega vpliva sončnih UV-žarkov.
Otrok potrebuje sončna očala zaradi škodljivega vpliva sončnih UV-žarkov.FOTO: Dreamstime

 

Če otrok nima oči zaščitenih s sončnimi očali, ali lahko sončni žarki poškodujejo roženico in vid?

Sončni UV-žarki lahko poškodujejo vse dele očesa, tako sluznico oči, roženico, lečo in rumeno pego. Ti škodljivi učinki se ne pokažejo takoj, ampak se dolga leta kopičijo in se odrazijo v odrasli dobi. Raziskave so pokazale, da človek do 20. leta starosti prejme od 50 do 80 odstotkov vseh UV-žarkov, ki jim je izpostavljen v vsem svojem življenju.

Je nujno, da imajo otroška sončna očala UV-zaščito?

Prav je, da imajo sončna očala UV-zaščito. To pomeni, koliki del UV-žarkov očala zaustavijo. Vsaka očala delno preprečujejo njihov prehod skozi leče. Vendar je pomembno, katera preprečijo čim več UV-žarkom prehod skozi očalne leče do oči. Po tej lastnosti se sončna očala razlikujejo po kakovosti in varnosti pred UV-žarki.
Za zaščito uporabnikov so države sprejele standarde, ki so potrebni za zaščito oči pred UV- žarki. Tako primerna očala dobijo certifikat ustreznosti zaščite pred UV-žarki. V Evropi poznamo certifikat CE , ki zagotavlja, da nudijo očala varno stopnjo zaščite. UV-žarki imajo valovno dolžino do 400 nm. Sončna očala pa imajo oznako UV 400, kar pomeni, da preprečujejo prehod žarkov do te valovne dolžine.

Ali mora biti s sončnimi očali njihovo polje v celoti zakrito?

Več polja kot zakrivajo sončna očala, boljša je zaščita pred UV-žarki. Vendar pa se v vsakdanjem življenju poleg velikosti odločamo tudi za obliko in videz sončnih očal.

Je pri očalih pomembna kakovost ali samo stopnja zatemnitve?

Pri izbiri sončnih očal je pomembnih več dejavnikov. To so vrsta leč v očalih, stopnja njene zatemnitve in barva le-te. Leče v očalih so lahko iz stekla, plastike ali polikarbonata. Med seboj se razlikujejo v natančnosti izdelave in stopnji zaščite pred UV-žarki, pri tem so učinkovite predvsem tiste iz posebne plastike in polikarbonata. Dodatno zaščito pa dobimo z dodatki v lečah in tankimi premazi na njih, saj odbijajo ali pa absorbirajo te žarke. Sama zatemnitev prispeva le majhen delež pri zaščiti pred UV-žarki. Njena stopnja je bolj pomembna za prijetnejše počutje uporabnika sončnih očal. Pri močni sončni svetlobi želimo višjo stopnjo zatemnitve, saj močna osvetlitev vpliva moteče na oči in naše počutje. Izbira barve zatemnitve je odvisna od vsakega posameznika. Siva in sivo zelena najmanj spreminjata barve, oranžna in rumena povečata kontrast v oblačnih dnevih, sivorjava in rjava povečata kontrast v sončnih dnevih. Uporabna so polarizacijska stekla, ki preprečujejo bleščanje pri sončni svetlobi, saj filtrirajo razpršeno svetlobo. Nosijo se lahko pri vožnji, ukvarjanju s kakršnim koli športom, jadranju, ribarjenju, ker preprečujejo bleščanje, ki nastaja na svetlobno odbijajočih površinah, kot so asfalt, vodne površine in pločevina.

Pri izbiri očal je pomemben tudi primeren material samega okvirja. Najbolj ustrezna so takšna iz jekla, titana in akrilata, brez vsebnosti niklja. Ta namreč pogosto povzroča alergične reakcije kože, kjer pride v stik s kožo.

Z uporabo sončnih očal lahko preprečimo poškodbe oči.
Z uporabo sončnih očal lahko preprečimo poškodbe oči.FOTO: Shutterstock

Lahko barvna leča sončnih očal poškoduje oko oz. poslabša vid?

Barvne leče ne poškodujejo oči, vplivajo pa lahko na zaznavanje barv in kontrast slike.

Lahko z nošenjem sončnih očal že v otroštvu preprečimo bolezni ali okvare oči?

Z uporabo sončnih očal lahko preprečimo poškodbe oči, vnetne spremembe očesne sluznice, vnetja roženice, sivo mreno in okvare rumene pege oči.

Ali morajo sončna očala nositi tudi otroci, ki drugače nosijo očala zaradi slabšega vida?

Otroci, ki nosijo očala za izboljšanje ostrine vida, imajo že delno zaščitene oči pred UV-žarki, saj že same leče očal dajejo UV-zaščito. Mnoge današnje leče iz posebne plastike in polikarbonata že vsebujejo zaščito pred njimi in imajo zaščitne sloje proti bleščanju. Dodatno zaščito pa lahko dosežemo še s sončnimi očali ali dodatki na obstoječa dioptrijska očala.
 
Je potrebno, da sončna očala otroci nosijo tudi v oblačnem vremenu?

Ali je treba nositi očala v oblačnem vremenu, je odvisno od stopnje oblačnosti. Kadar je oblačnost močna ali srednja, ni smiselno nositi zatemnjena očala. Lahko pa v takem vremenu otroci in odrasli nosijo rahlo rumenkasto obarvana sončna očala, in sicer kot zaščito pred prahom, vetrom in UV-žarki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863