Bibaleze.si

VIDEO: Bolnišnični vrtec

Vanja Kovač

Malček

0
18. 09. 2008 09.17

Vzgojiteljica v bolnišničnem vrtcu ima enega najtežjih in najlepših poklicev hkrati. Sooča se z bolečino in boleznijo otrok ter njim in staršem pomaga pri najtežjih življenjskih bitkah.

Smeh in sreča sta lahko zdravilna.
Bolni otroci potrebujejo veliko čustvene opore.
Bolni otroci potrebujejo veliko čustvene opore.FOTO: iStockphoto

Maja Weixler, vzgojiteljica v bolnišničnem vrtcu na Kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo (KOOKIT), je ena najbolj junaških in srčnih žensk, kar sem jih spoznala. Tam, kamor marsikdo od nas niti v mislih ne more, se sooča z bolečino – lajša namreč dneve bolnim, včasih pa tudi hudo bolnim otrokom. Seveda ima za seboj medicinske sestre in zdravnike, vendar pa sta ponavadi ona in njena sodelavka Lidija Blaznik Galuf tisti, ki opogumljata in brišeta solze tako malim bolnikom kot njihovim pogosto še bolj prestrašenim staršem. Zgodi se tudi, da se bolnišnične zgodbe ne končajo srečno. Še posebej boleče pa je, ker so v zgodbe z nesrečnim koncem vpleteni otroci. V idealnem svetu otroci ne bi smeli nikoli zboleti in umreti pred svojimi starši. Prav tako v idealnem svetu majhni otroci ne bi smeli ostati brez staršev. Vzgojiteljice v bolnišničnem vrtcu so se že znašle v situacijah, ko so morale malemu pacientu razložiti, da je v avtomobilski nesreči, katere žrtev je bil tudi on sam, izgubil svojo mamico.

Maja Weixler pravi, da se mora v težkih trenutkih opomniti, da za svoje varovance dela vse, kar je v njeni moči in da sta njena naloga in njeno poslanstvo narediti otroku čas v bolnišnici čim bolj prijazen in vesel. Z nežnim glasom govori o vezeh, ki se spletejo v bolnišnici. O tesnih vezeh med otroki samimi, pa tudi o vezeh med otroki in vzgojiteljicami. "Nekateri otroci ostanejo pri nas krajši čas, nekateri celo samo dan, dva, kronični bolniki, ki so v bolnišnici dalj časa, ti so pa naši," pove z nasmeškom.

Smeh in sreča sta lahko zdravilna.
Smeh in sreča sta lahko zdravilna.FOTO: iStockphoto

Bolnišnični vrtec v Ljubljani je del vrtca Vodmat in deluje na naslednjih lokacijah:

– na Pediatrični kliniki,
– na Kliničnem oddelku za nefrologijo,
– na Kliniki za vročinska stanja in infekcijske bolezni,
– na Kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo,
– na Očesni kliniki,
– na Otorinolaringološki kliniki,
– na Ortopedski kliniki,
– na Dermatološki kliniki,
– na Inštitutu za rehabilitacijo.

V bolnišničnem vrtcu je zaposlenih 16 vzgojiteljic in dva vzgojitelja. Otroku med njegovim bivanjem v bolnišnici pomagajo pri premagovanju stisk zaradi bolezni, strahu in domotožja, ga razvedrijo in zaposlijo z različnimi dejavnostmi. Kjer je le mogoče, organizirajo medsebojno druženje otrok, pogosto pa v bolnišnico povabijo tudi različne umetniške skupine, od igralcev do glasbenikov. Učni načrt bolnišničnega vrtca se prilagaja posebni dinamiki bivanja v bolnišnici. Pogosto se zgodi, da so pravljice zaradi terapij, operacij, pregledov, vizit prekinjene ... in se nadaljujejo kasneje.

Ena izmed oblik delovanja bolnišničnega vrtca je tudi individualno delo ob bolniški postelji.
Ena izmed oblik delovanja bolnišničnega vrtca je tudi individualno delo ob bolniški postelji.FOTO: iStockphoto

Vrtec je pogosto v manjših skupinah, v vzgojne dejavnosti pa so intenzivno vključeni tudi starši. Mogoče je tudi individualno delo z otrokom v bolniški postelji, lahko pa tudi v igralnici ali skupnem prostoru na oddelku. Dneve v bolnišnici popestrijo s praznovanji in obiski; zgodilo se je že tudi, da je na posebno željo otroka na obisk prišel njegov najljubši igralec ali glasbenik.

Svoje mnjenje lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863