
Bojan Oblak iz sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je pokazal pravilno uporabo in namestitev sedežev. Opozoril pa je tud na nepravilnosti, ki jih starši počnejo.
Skupina 0+: do 13 kilogramov otrokove teže
Sedeže uporabljamo od otrokovega rojstva. Služijo vam lahko tudi za prenašanje otroka. Ker dojenčki še nimajo dovolj razvitih vratnih mišic in bi v primeru trka lahko prišlo do hujših poškodb, je uporaba v avtomobilu obvezna v nasprotni smeri vožnje
Pozor! Če avtosedež namestite na sovoznikovem sedežu je potrebno najprej izključiti zračne blazine. Pazite, da bo ročaj sedeža v položaju za nošenje, ker s tem lahko preprečite, da bi otroka v primeru nesreče stisnilo v sedež, ročaj pa lahko za malenkost zadrži sile varnostnega sedeža.
Skupina I: od 9 do 18 kilogramov otrokove teže
To so sedeži, kjer otrok gleda v smeri vožnje. Vratne mišice so že bolj razvite in glavica je bolj stabilna. Zelo pomembno je, kako bomo sedež namestili v avtomobil. Pozorno preberite navodila proizvajalca ali prosite strokovnjaka, naj vam pri prvi namestitvi pomaga. V novejših avtomobilih, ki imajo vgrajen sistem isofix, je nevarnost, da bi sedež pritrdili napačno, zelo majhna. Otrok mora biti pravilno pripet v sedežu. Pettočkovni varnostni pas speljemo prek otrokovih ramen, bokov in med nogicami. Pas zategnemo tako močno, da gre naš prst s težavo med sponko za pripenjanje in otroka. Ko otrok raste, se spreminja tudi nastavitev višine varnostnih pasov. Če varnostni pas pride nižje kot rame, to pomeni, da moramo spremeniti nastavitev pasov.

Skupina II: od 15 do 25 kilogramov otrokove teže
Pritrditev avtosedeža v avtomobil je pri tej skupini drugačna. Za pritrditev se uporablja varnostni pas, ki je v avtomobilu. Višina pasu naj otroku poteka čez sredino ramen in čez prsi. Če varnostni pas zdrsne čez ramena, je sedež nastavljen prenizko. Če pas poteka preblizu otrokovega vratu, pomeni, da je sedež previsoko.
POZOR!
Kadar otroka ne vozite v avtomobilu, prazen varnostni sedež vedno pripnite z varnostnim pasom. V primeru trka bi namrelč lahko sedež poletel in vas ranil.
Jahač
Strokovnjaki ne priporočajo sedeža, ki mu pravimo jahač. Otrok v njem ni zavarovan iz bočne strani in v primeru, da med vožnjo zaspi, lahko zdrsne iz sedeža. Izkušnje in mnenje lahko izrazite tudi na forumu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV