
Ob rojstvu je večina otrok daljnovidnih. Ker novorojenčkovo oko še ni dokončno razvito, vidi le bližnje predmete.Prvo, kar otrok zagleda, je najpogostoje mama. Takrat se običajno tudi nasmehne, to pomeni, da se njegov vid pravilno razvija.
Več o razvoju, težavah in pregledih vida je za naš portal povedal mag. Peter Golmajer, specialist oftalmolog iz zdravstvenega doma Ljubljana Vič - Rudnik.
Kdaj otroku prvič pregledajo vid?
Že v porodnišnici pediater preveri oči, predvsem je pomembno, da pregleda zenične reakcije, gibe očesa, če je le mogoče, presvetli optične medije, saj pri tem že lahko ugotovi, če gre za kakšne hujše očesne bolezni. Če tega ne naredi v porodnišnici, naj bi se optični mediji presvetlili vsaj do šestega meseca starosti. Naslednji pregled pa imajo otroci pri treh letih na sistematskem pregledu. Med tem časom je otrok tudi večkrat pri pediatru, in če ima težave z vidom, ga lahko pregleda tudi on.
Kako lahko starši sami prepoznajo, da gre pri otroku za poslabšanje vida?
Starši naj otroka pozorno opazujejo, medtem ko se igra, gleda televizijo in podobno. Zanimiv »domači test« je, da se igrajo z njim igrico "gusar." Otroku najprej pokrijejo eno oko, nato pa še drugo. Če se otrok brez težav igra naprej, gleda televizijo, je verjetno dioptrija na obeh očesih enaka, če pa bi se otrok upiral, jokal in ne bi želel imeti enega očesa pokritega, lahko posumimo, da gre za slabovidno oko.
Pozorni so lahko tudi, če se otrok vedno preseda bliže k televiziji, nagiba glavo, če se mu oči pretirano solzijo, ima pogosta vnetja ... Otroka je je potrebno v takih primerih peljati k pediatru, ki ga bo poslal na specialistične preglede.
Katere so najpogostejše težave z vidom pri otrocih?
Najbolj pogoste težave so refrakcijske anomalije, napake v lomnosti žarkov, ki padejo skozi optične medije očesa na oko. Pozorni moramo biti, da zaradi teh napak ne pride do škiljenja ali slabovidnosti. Slabovidnost pomeni, da se oko ni razvilo in če je zdravljenje prepozno, napake ne moremo več odpraviti.
Vsak otrok se rodi daljnoviden, ko raste in se razvija, pa z njim raste tudi oko in se daljnovidnost manjša.
Daljnovidnost pomeni, da je oko premajhno in se žarki, ki vstopajo v oko, lomijo za mrežnico, zato mora otrok akomodirati - torej te žarke spojiti in jih prestaviti v center vida v rumeno pego, ali pa pred otrokovo oko postavimo izbočeno lečo - to je leča plus.
Oftalmolog določi vidno ostrino na subjektiven način. Otrok gleda slikice, E znake, pri tem pa vid preizkuša s poskusnimi stekelci. Objektivno pa določamo ostrino vida z aparatom refrakometrom.
Nujno je potrebno narediti tudi skiaskopijo razširjene zenice. Otrok dobi kapljice atropina, ki razširijo zenico, in popolnoma ohromijo akomodacijo; tako dobimo pravi podatek o otrokovi daljnovidnosti.

Kaj pa škiljenje, opazno je predvsem pri dojenčkih?
Ko se otrok rodi, oko ni popolnoma razvito. Tako kot še niso popolnoma razvite noge, roke in ostalo telo, se tudi oko šele razvija. Otrok vidi slabše, težko loči barve in kontraste, ne vidi v vse smeri in oči mu begajo. Vse to se z meseci popravlja, najprej se odzove na materin smeh, vidi bližnje predmete in oči se počasi začnejo postavljati v vzporeden položaj.
Lahko pa se zgodi, da se zaradi poškodbe med porodom ali infekcije med nosečnostjo otrok rodi z zelo škilečim očesom, obrnjenim navznoter. Takrat je potreben takojšen pregled pri oftalmologu. Drugače pa se očesni gibi v šestih mesecih do enega leta sami popravijo. Starši se velikokrat prehitro ustrašijo škilavosti. Zavedati se moramo, da tudi glavica še ni popolnoma razvita in gre zato za psevdo (navidezno) škiljenje.
Pregled vida pri otrocih poteka nekoliko drugače kot pri odraslih. Zakaj?
Pri otrocih se pregled zelo razlikuje od tistega pri odraslih. Najprej je pomembno, da otrok pri preiskavi sodeluje, kar pa je včasih skoraj nemogoče, predvsem pri starosti manj kot štiri leta. Veliko vlogo pri tem igrajo starši, ki morajo otroka na pregled pripraviti že doma. Otroku naj ne rečejo, da gre k zdravniku, temveč k stricu, ki bo preveril njegov vid. Največkrat otroci prvič pridejo le na obisk, spoznajo aparature in zdravnika. Naslednji obisk je potem že veliko bolj enostaven.

Kaj pa sončna očala za otroke - so modna muha ali jih nujno potrebujejo?
Sončni žarki gotovo škodujejo nežni otroški koži in zunanjim očesnim delom, lahko tudi poškodujejo še razvijajoče se strukture očesa. Upoštevati moramo splošna varnostna navodila, da otrok ne izpostavljamo direktni sončni svetlobi. Pri dojenčkih je dovolj, da imajo tako pokrivalo, ki prepreči, da bi žarki prišli do očesa. Starejšim otrokom pa kot dodatek damo še sončna očala. Predvsem je pomembno, da starši izberejo kvalitetna sončna očala, ki imajo z 100-odstotno UV zaščito. Otrok naj sončna očala uporablja na direktnem soncu, v visokogorju in drugje, kjer je izpostavljensoncu, nikakor pa s sončnimi očali ne gre pretiravati. Otrok namreč potrebuje tudi svetlobne stimuluse za pravilen razvoj očesa, tako da ni nujno, da ima sončna očala ves dan, če to ni potrebno.
Kaj lahko storijo starši, da otrokov vid čim dlje ostane dober?
Natančnega recepta ni, potreben pa je zdrav način življenja in zdrava prehrana. Otrok naj ne sedi ves dan pred televizijo ali računalnikom, ker potem ne dobi pravilnih stimulusov. Naj bo zunaj, v naravi in gleda v daljavo. Seveda pa je najbolj pomembno, da starši takoj opazijo, če se otrokov vid slabša.
Kako pa ravnamo pri morebitnih poškodbah oči?
Če v oko pade kakšen prašen delec, ki se je zadržal v gubi veke, je dovolj, da se oko spere ali z robčkom prašen delec odstrani. Če oko ne pordi in otroka ne boli, ni potrebno k zdravniku, v nasprotnem primeru pa je potreben obisk pediatra. V primeru, da je tujek v roženici, bo moral malček k oftalmologu, ki ga bo pregledal pod biomikroskopom in tujek s posebnimi iglami odstranil. Otrok bo dobil še antibiotično mazilo, oko pa bo moralo nekaj dni "počivati."
Kadar pa gre za kemične poškodbe, je stvar bolj resna. To so urgentna stanja. Izrednega pomena je prva pomoč; takoj, ko otroku kemična snov brizgne v oko, je potrebno oko spirati z vodo najmanj 15 minut in tudi med tem, ko se peljemo k zdravniku. Zdravnik bo pregledal oko, odstranil ves odmrli material in oko zdravil.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV