Bibaleze.si

VIDEO: V katerih primerih je lahko trampolin nevaren?

Nina Valant

Malček

5
12. 07. 2011 07.30

Skorajda ni otroka, ki se ne bi razveselil čisto svojega trampolina. Za nakup slednjega se starši vse pogosteje odločajo, ob tem pa mnogi pozabijo na varnost in upoštevanje pravil.

Trampolin - 17

 

Trampolin - 17
Trampolin - 17 FOTO: Damjan Žibert
Nakup trampolina je v zadnjem času veliko bolj dostopen kot pred leti, zato ni prav nič nenavadno, da si je zabavno igralo za domačo uporabo omislilo mnogo družin. Veselje otrok je seveda nepopisno, a kaj ko lahko ob nepoznavanju in neupoštevanju pravil utrpijo boleče poškodbe. Dr. Tomo Havliček, ki zdravi poškodovane otroke s Kliničnega oddelka za travmatologijo, pravi, da so na trampolinu najbolj pogoste poškodbe zapestij, komolcev, lahko pa tudi vratne hrbtenice. Zdravnik poudarja, da bi se starši morali zavedati, da morajo otroke opozarjati, naj bodo previdni pri skakanju. Predvsem je treba paziti, da ne skače več kot en otrok naenkrat. V nasprotnem primeru hitreje pride do poškodb, to pa zato, ker otroci izgubijo nadzor nad svojim telesom, saj jih odbija nekontrolirano, in tako hitreje padejo na roke ali kak drug del telesa.

Da bi se izognili otroškim solzam in obiskom zdravnika, si preberite, kakšna so pravila uporabe trampolina, kako poskrbeti za varnost in o čem je dobro poučiti otroke. Pogovarjali smo se z Maticem Jerašo iz agencije za šport Gibitus. Poglejte si tudi video.

Od katerega leta dalje lahko otroci uporabljajo trampolin?

Ne obstaja napisano pravilo, od katerega leta je uporaba trampolina smiselna. Zavedati se je treba, da se trampolini med seboj razlikujejo tudi po višini in prav zaradi tega nekateri proizvajalci ravno to področje opredeljujejo že v navodilih za uporabo. Se pa zagotovo strinjam z dejstvom, da je ob uporabi trampolina pri najmlajši populaciji prisotnost staršev oziroma starejše osebe zaželena, če že ne obvezna.

Ali lahko skače po trampolinu več otrok hkrati?

Uporaba trampolina nikakor ni namenjena večjemu številu ljudi. Razlogov za to je več. Zagotovo velja izpostaviti maksimalno težo, ki je predvidena za uporabnika trampolina na eni strani in seveda obvladovanje telesa v prostoru na drugi. Prav slednje je največkrat tudi vzrok za poškodbe. Nekontrolirani odboj in izguba ravnotežnega položaja sta ob hkratni večkratni uporabi trampolina najbolj pogosta tovrstna elementa.

Trampolin - 10
Trampolin - 10FOTO: Damjan Žibert
Kaj so osnovna pravila, ki bi jih morali poznati starši, ki so doma postavili trampolin?

Osnovna pravila je možno opredeliti s principi postopanja. Tukaj imam predvsem v mislih:

- sestavo oziroma montažo
- uporabo in
- vzdrževanje

Vsi ti principi ter zakonitosti so opredeljeni v navodilih, ki jih kupec tovrstne naprave prejme ob nakupu. Z optimalno postavitvijo trampolina se začne in nadaljuje s pravilno uporabo ter funkcionalnim vzdrževanjem same naprave.

Kakšne nezgode se lahko pripetijo na trampolinu, če otroci ne upoštevajo pravil?

Neupoštevanje pravil nas ponavadi vedno kaznuje. Tovrstna kazen je lahko v milejši obliki le spoznanje s strahom, ki ga posameznik občuti pri izgubi kontrole nad obvladovanjem telesa (padec, nekontroliran odboj). V resnejši obliki pa lahko tovrstna kazen povzroči tudi trajnejše posledice (zvini, izpahi, zlomi).

Trampolin - 6
Trampolin - 6FOTO: Damjan Žibert
O čem naj starši še poučijo otroke?

Mislim, da v prvi vrsti velja predstaviti ter spoznati načela reda in discipliniranosti ob uporabi trampolina. Ob upoštevanju teh smo že v izhodišču preprečili večjo možnost nezgode. V drugi vrsti pa vseeno še vedno velja jemati to napravo kot nepredvidljivo, zato povečana mera previdnosti in nadzora nikoli ne bo škodila. Vse prevečkrat se namreč dogaja, da najmlajši ob neprisotnosti staršev izgubijo razsodnost, kaj zmorejo in česa so sposobni.

Običajno poznajo otroci le klasično skakanje po trampolinu. Kakšne vaje pa še lahko izvajajo oziroma na kakšne načine lahko še skačejo?

Osnovni skok je resnično skok, ki ga uporabljajo vsi trampolina željni posamezniki. Predstavlja osnovo oziroma izhodišče za nadgradnjo oziroma osvajanje težjih elementov in prvin. Najtežje se kažejo predvsem v vrtenju telesa okoli različnih telesnih osi. Zavedati se je treba dejstva, da se elementi ne učijo prvotno na trampolinu, vendar je treba izhodišča spoznati prej …

Trampolin - 16
Trampolin - 16FOTO: Damjan Žibert
Zakaj so aktivnosti na trampolinu dobre, priporočljive? Ali si otroci izboljšajo ravnotežje?

Aktivnosti na trampolinu so zanimive predvsem zaradi narave aktivnosti. Poleg pospešenega gibanja  nam omogočajo tudi tisti kanček trenutka lebdenja v zraku, zaradi katerega se počutimo kot ptice v zraku. Seveda nam uporaba trampolina omogoča razviti boljši občutek za obvladovanje (orientacijo) telesa v prostoru, ravnotežje … Uporaba trampolina zato tudi pri vrhunskih športnikih ni izjema, ampak efektivna dopolnitev oziroma popestritev vsakdana.

V zadnjem času so na trgu dostopni trampolini po zelo ugodnih cenah (tudi po 150 evrov). Menite, da so manj varni kot tisti, katerih cena se giblje od 400 evrov dalje?

Varnost je v tem primeru relativna. Bolj bi se osredotočil na trpežnost materialov, težavnost sestavljanja in razstavljanja naprave, stabilnost naprave … Vse to so seveda ključni razlogi, ki opredeljujejo cenovno vrednost naprave. Je pa res, da v vseh primerih ne velja posploševati, kar pomeni, da cena ni pogoj za kakovost in varnost naprave.

Bi nam lahko še svetovali, na kaj naj bodo starši pri nakupu trampolina pozorni?

Starši naj ne kupijo trampolina, da bodo s tem razbremenili sebe. Otrok mora ob uporabi trampolina poznati osnove, zato vsekakor svetujem predhodni obisk tečaja, če že ne celoletne vsestranske športne vadbe.

Trampolin - 12
Trampolin - 12FOTO: Damjan Žibert

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863