Bibaleze.si

Vojna v hiši

N.R.

Malček

0
26. 04. 2009 19.30

»Mami, vzel mi je igračko! Mami, to je moja igrača!« Vam je znano? Če imate več kot enega otroka, vam je zagotovo. To je čisto običajno rivalstvo med sorojenci. Prepiri med brati in sestrami so normalne poti odraščanja. Tudi živalski mladiči se prepirajo.

Če je otrok več, je »značajska vojna« lahko še hujša.

So prepiri lahko koristni?

Prepiri med sorojenci niso značilni samo za ljudi, tudi živalski mladiči se prepirajo in borijo za isto stvar. Kadar se otroci prepirajo zaradi igrač, oblačil in drugih stvari, ki jih uporabljajo za igro in učenje, so prepiri lahko tudi koristni. S tem se otrok sooča z nesporazumi, sprejemanjem drugega mnenja, kompromisov in dogovarjanja, z nedolžnimi bratskimi prepiri pa tudi kontrolira svojo agresivnost.

Če je otrok več, je »značajska vojna« lahko še hujša.
Če je otrok več, je »značajska vojna« lahko še hujša.FOTO: iStockphoto

Ne glede na to, da so prepiri lahko koristni, morate starši  nadzorovati prepire med sorojenci. Da boste v tem uspešni,  morate dobro poznati ozadje prepira. To pa je malo težje, kajne?

Zakaj sploh prepiri?

Večina otrok gre skozi fazo razvoja, ki ji botruje ljubosumje. To je popolnoma normalno, le da največkrat zaradi ljubosumja nastanejo prepiri. Seveda je še več dejavnikov, ki pripeljejo do prepirov med brati in sestrami.

Značajski prepiri

Družinska struktura je samo del slike, prepiri med sorojenci pa so odvisni od njihovega značaja. Če je otrok več, je »značajska vojna« lahko še hujša. Otroci se razlikujejo po tem, koliko je kdo od njih nejasen, zmeden, prepirljiv, kako hitro se določene stvari naveliča, kako hitro je prizadet ali razočaran. Kako prepirljiv bo otrok, je odvisno tudi od njegovega socialnega razvoja, govora in fizičnih sposobnosti.

Pomaga tudi, da otrokom zgodaj postavite pravila.
Pomaga tudi, da otrokom zgodaj postavite pravila.FOTO: iStockphoto

Razumevanje v družini

Nedavne raziskave so pokazale, da je, kako in koliko se bodo sorojenci prepirali, odvisno tudi od tega, kako družina funkcionira. Če znajo njeni člani najti način, da bodo skupaj reševali konflikte brez nasilja in s spoštovanjem do drugih, bo tudi prepirov med sorojenci manj. Pomaga tudi, da otrokom že zelo zgodaj postavite pravila, da se v družini ne pretepa in ne žali nikogar. Nenazadnje pa je odnos med sorojenci lahko tudi pokazatelj, v kakšni harmoniji družina deluje.

Vpliv televizije

Glede na raziskave gledanje nasilnih filmov in risank poveča možnost prepiranja med otroki. Če pa je otrok že sam po sebi nagnjen k agresivnosti, mu filmi z nasilno vsebino ne bodo koristili. V raziskavah so prišli do zanimivega zaključka. V otroških nanizankah in filmih je postalo rivalstvo med brati in sestrami že prava norma. Zato je prav, da vi odločate, katere vsebine bo otrok gledal ali pa jih glejte skupaj!

Svoje izkušnje z malimi prepirljivci lahko opišete na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863