Vročina ni nevarna
Povišana temperatura za otroka ni nevarna, kar je včasih težko verjeti, še posebno, če starši pri otroku doživijo napad vročinskih krčev. A za človeški organizem je nevarna le v redkih primerih. Večina strokovnjakov meni, da ima sicer zdrav otrok lahko zelo visoko vročino, tudi do 40 ali 41 stopinj Celzija, in ne bo povzročila nobene škode.
Povišana telesna temperatura je pomemben obrambni odziv organizma in otrokov zaveznik v boju z bolezenskimi povzročitelji. Okrepi funkcijo imunskega sistema, poveča se dejavnost celic, ki se borijo proti bolezenskim povzročiteljem. To je še posebej dobrodošlo pri virusnih obolenjih, za katere nimamo zdravil.
Je tudi pokazatelj, kako resna je bolezen. Po navadi nevarne okužbe redko potekajo pri temperaturi, nižji od 38 stopinj C.
Vročina preko 40 stopinj pa je lahko resno opozorilo, še zlasti pri majhnem otroku in dojenčku. Zato morda ni smiselno takoj zbijati temperature, če vam, seveda, vaš pediater ni naročil drugače.
Povišana telesna temperatura je lahko nevarna za bolnike s hujšimi srčnimi boleznimi. Z dvigom vročine se namreč pospeši tudi bitje srca, kar ga obremeni.
Prav tako je lahko nevarna za bolnike z dihalno stisko. Vročina namreč pospeši dihanje in bolnik z dihalno stisko ima lahko še večje težave.
Tudi za bolnike z vnetjem ali poškodbo možganov je vročina lahko nevarna. V nevarno skupino spadajo še otroci, ki imajo vročinske krče, sploh če napad traja več kot nekaj minut.
Vročina hitreje "izsuši" telo, zato moramo otroku večkrat ponuditi tekočino.
Vročina sama po sebi ni nevarna, nevarna je lahko bolezen, ki jo spremlja.
Opazujte otroka!
Ko je otrok bolan in ima vročino, je zelo pomembno, da ga ves čas opazujete. Bodite pozorni na vsako spremembo. S tem boste zdravniku pomagali do prave diagnoze.
Otroka z vročino je treba opazovati tudi takrat, ko spi. Opazujte njegove spremembe v vedenju, njegovo dejavnost, tek, motnje spanja, dihanje, kašelj, bruhanje …
Otroku ponudite čim več tekočine in bodite pozorni na njegov urin. Če je temen in gost in če ga je malo, je to znak, da otrok uživa premalo tekočine. Opazujte tudi njegovo kožo – če je vlažna, suha, če se je pojavil kak izpuščaj, se lušči, ali je otrok bled ali rdeč v obraz.
Zdravilo za znižanje vročine
Če otroku date zdravilo za znižanje vročine (antipiretik), je pomembno, da merite, ali je vročina po njem padla. A vedeti morate, da začne sredstvo za zbijanje vročine delovati z zamudo. Praviloma se temperatura zniža šele od trideset do šestdeset minut po zaužitju. Najnižje pade po dveh do treh urah in po štirih do šestih ponovno naraste, če je bolezen še vedno prisotna.
Kdaj k zdravniku?
Če se vam zdi, da je otrok resno prizadet in bolan, ne odlašajte z obiskom zdravnika. Če pa ima 38 stopinj ali manj vročine, če je normalno živahen, normalno spi, pije in ima apetit, ga opazujte in obiščite zdravnika, če se stanje ne izboljša ali se poslabša. Če ima po nekaj dneh še vedno povišano temperaturo, obiščite zdravnika.
Prav tako ne smete z obiskom zdravnika odlašati, če je otrok mlajši od treh mesecev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV