
Vročina je lahko zelo nevarna za otroke, ki so podvrženi vročinskim krčem. Takih otrok je pet odstotkov. Pri enem do dveh odstotkih teh otrok pa lahko vročina sproži dolgotrajne krče, ki trajajo 30 ali več minut. To lahko okvari možganske celice in otroka življenjsko ogrozi.
Večinoma pa so vročinski krči kratkotrajni in otroka ne ogrozijo, če pravilno ukrepamo. Otroka, ki je imel ali ima vročinske krče, mora takoj pregledati zdravnik.
Kdaj se pojavijo vročinski krči?
Najpogosteje se pojavijo na začetku bolezni, takrat vročina hitreje narašča. Redkeje se pojavijo kasneje, čeprav je takrat vročina največkrat višja. Zmotno je namreč mnenje, da se vročinski krči pojavijo le ob zelo visoki vročini. Pojavijo se že pri vročini 38,5 stopinj Celzija ali celo manj. Izzove jih nenaden dvig telesne temperature, včasih pa so tudi dedno pogojeni. Če je imel kdo v družini vročinske krče, je večja verjetnost, da jih dobi tudi vaš otrok.
Simptomi
Otrok ob napadu vročinskih krčev obrne oči, navidezno preneha dihati in izgubi zavest. Njegovo telo stresajo ritmični krči, roke in noge se najprej pokrčijo, nato iztegnejo. Največkrat krči prizadenejo celo telo, otrok se ne odziva, njegov vrat otrpne. Včasih ustnice postanejo modrikave.
Če krči prenehajo prej kot v dveh minutah, navadno niso nevarni in se tudi ne ponovijo v naslednjih 24 urah.
Kako ukrepati ob napadu?
Pomembno je, da ohranimo mirno kri, čeprav je prizor otroka, ki ga tresejo vročinski krči, naravnost grozljiv. Otroka moramo takoj prevaliti na bok, da preprečimo zadušitev. Zavarujemo ga z blazinami, da se ne poškoduje. Nikar ga ne položite na previjalno mizo, položite ga raje na tla! Slečemo ga do spodnjega perila ali pleničke in pričnemo hladiti. Pomembno je, da hladimo njegov trebušček, telo in ne samo nogic. Najbolje je, da ga zavijemo v mokro rjuho ali brisačo. Lahko ga ohladimo tudi z mlačnim prhanjem, a ob tem imejte otroka v naročju, tako da preprečite zadušitev.
Pokličite nujno medicinsko pomoč na številko 112.
Otroka ves čas opazujte, dajte mu svečko za zbijanje vročine v analno odprtino. Vedeti pa morate, da svečka deluje z zamudo. Krči bodo najverjetneje popustili sami od sebe po minuti ali dveh, če pa se to ne zgodi, morate otroka čim prej odpeljati k zdravniku. Ta bo krče z ustreznimi zdravili prekinil, otrok pa bo najverjetneje ostal na opazovanju.
Zdravljenje
Otroka, ki je doživel vročinske krče, mora temeljito pregledati zdravnik. Pri prvih napadih otroka praviloma sprejmejo v bolnišnico, kjer naredijo dodatne preiskave. Posebno nevarni so krči, ki trajajo okrog 30 minut. Ti lahko prizadenejo osrednje živčevje.
Zdravniki predvidevajo, da so vročinski krči povezani z določenimi virusi. Domnevajo, da se krči ne sprožijo zaradi temperature same, temveč zaradi obrambnih snovi, ki jih telo tvori za boj proti povzročiteljem bolezni, odgovornih za povišano temperaturo in ki povzročajo nenadne motnje v delovanju možganov.
Če je otrok že kdaj doživel vročinske krče, ga je zdravnik temeljito pregledal in dal napotke, kako je potrebno ukrepati, da preprečimo ponovitev teh krčev, oziroma, kako je potrebno ukrepati, če se spet pojavijo.
Takemu otroku je potrebno zbijati vročino prej kot ostalim. Najbolje je, da dobi svečko proti vročini, še preden temperatura doseže 38 stopinj C. Pri zdravih otrocih jo zbijamo pri 38,5 stopinj C. Pomembno je, da otroku redno merite vročino in pravočasno ukrepate. Če ponovno dobi vročinske krče in če ne minejo sami od sebe po dveh minutah, je potrebno otroku v zadnjično odprtino iztisniti posebno zdravilo; otroku, ki je že imel krče, ga predpiše zdravnik. To zdravilo ustavi vročinske krče. V redkih primerih je potrebno otroku dati dva odmerka. Če po njih krči še vedno ne ponehajo, morate otroka čim prej odpeljati k zdravniku.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV