Bibaleze.si

Ali so leče primerne za otroke?

N. K.

Malček

0
28. 01. 2013 08.08

Kdaj se lahko začne otrok navajati na leče oz. pri kakšni dioptriji so priporočljive, smo se pogovarjali z Bibinim svetovalcem, oftalmologom Dušanom Pušnikom. Povedal nam je tudi, da je pri nošenju katere koli vrste leč potrebna ustrezna higiena.

Pri uvajanju leč okulist otroku in staršem razloži postopek ravnanja z njimi.

 

Pri kateri starosti lahko otrok začne nositi leče? Od česa še je odvisno, kdaj jih lahko začne uporabljati?

Otrok lahko začne nositi kontaktne leče že pred tretjim letom, vendar se to v praksi dogaja zelo redkokdaj. Kdaj jih začne uporabljati, je odvisno od stopnje motnje dioptrije in od razlike dioptrij na očeh.

Je priporočljivo, da recimo že predšolski otroci ali tisti v nižjih razredih nosijo leče (recimo, če imajo na enem očesu visoko dioptrijo, na drugem pa ne, ali pa v kakšnem drugem primeru, recimo zaradi zdravstvenih vzrokov)?

Otroci lahko že v predšolski dobi nosijo leče, če je razlika med dioptrijama oči velika. Še enkrat izpostavljam, da se to dogaja v vsakodnevni praksi zelo redko. Pri uporabi kontaktnih leč je predvsem pomembna higiena leč.

Otroci lahko že v predšolski dobi nosijo leče, če je razlika med dioptrijama oči velika.
Otroci lahko že v predšolski dobi nosijo leče, če je razlika med dioptrijama oči velika. FOTO: iStockphoto

Na kaj moramo še posebej opozoriti otroka, ki bo nosil leče?

Pri otroku, ki nosi kontaktne leče, moramo biti posebej pozorni na higieno leč, rok in redne kontrole pri okulistu. Pri vsakršnem draženju in vnetju oči moramo kontaktne leče odstraniti in obiskati okulista. Pomembno – pred spanjem leče vedno odstranimo iz oči!

Kako poteka uvajanje, navajanje na leče?

Pri uvajanju leč razložimo otroku in staršem postopek ravnanja z njimi. Pred predpisom kontaktnih leč poskusimo s testnimi lečami in preverimo, ali jih otrok lahko prenaša. Potem otroka in njegove starše naučimo vstavljanja in odstranjevanja. Podučimo jih o pravilnosti vstavljanja, odstranjevanja, različnih vrstah leč, možnih zapletih in kako na ravnajo ob njih.

Kakšne leče pa so pravzaprav primerne za mladoletnike?

Za mladoletnike so primerne vse vrste kontaktnih leč (mehke, sferne, torične, poltrde, trde), le osnovna pravila higiene morajo spoštovati pri njihovi uporabi.

Lahko se zgodi, da oko zavrača leče. Zakaj jih recimo zavrne pri otroku?

Otrok lahko ne sprejme kontaktnih leč, ker vsake dražijo oči. Nekatere njihova uporaba draži bolj, druge manj, vse je odvisno od občutljivosti oči in otrokove motivacije za uporabo kontaktnih leč. Če njegove oči kontaktne leče preveč dražijo, jih ne bo želel uporabljati. Bolj kot so oči vlažne, lažje je kontaktne leče prenašati.

Kaj naj stori otrok, ki nosi leče, ko mu pade nekaj v oko, če le-to postane rdeče, če ga reže in peče ipd.? Je potrebno, da ima vedno pri sebi ogledalce in posodico za shranjevanje?

Če otroka z lečami oko draži, peče, reže ali mu pade vanj tujek, naj nemudoma to lečo odstrani. Če je oko vse bolj razdraženo, mora otrok obiskati okulista, ki bo ugotovil vzrok težav. Če želi lečo obdržati, ima lahko posodico za shranjevanje s sabo. Pri mehkih kontaktnih lečah ni velike škode, četudi jo kdaj zavrže.

Pri uvajanju leč okulist otroku in staršem razloži postopek ravnanja z njimi.
Pri uvajanju leč okulist otroku in staršem razloži postopek ravnanja z njimi.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863