Bibaleze.si

10 velikih napak pri vzgoji otroka po mnenju psihologov

S.B.

Vzgoja in vrtec

0
19. 06. 2023 05.00

Skupni čas pred televizijo ni kvalitetno preživet skupni čas in starš, ki je svoje življenje popolnoma podredil otrokovim potrebam, ni dober vzor. Če ponavljate katero od teh 10 napak, po mnenju stroke negativno vplivate na razvoj otroka. Pa preverimo, za katere napake gre.

otrok

Nobena skrivnost ni, da je biti starš ena najtežjih nalog. Čeprav ni formule, kako biti dober starš, saj sta vsak otrok in družina drugačna, obstajajo določene napake, ki bi se jih moral vsak starš izogibati. 

To je 10 velikih napak, ki jih naredijo starši po mnenju otroških psihologov:

Ne živite avtentično

Otrokom lahko podate najboljši nasvet na svetu o tem, kako ravnati z drugimi ljudmi, ali pa jim svetujete, naj se izogibajo cigaretam in kajenju. A če tega ne živite sami, jim nima smisla o tem govoriti. Namesto da otrokom svetujete, kako naj se obnašajo, jim pokažite z lastnim zgledom. "Otroci bodo posnemali vedenje svojih staršev, namesto da bi poslušali, kaj jim starši govorijo. Če želite, da vaš otrok ne kadi, tudi vi ne kadite. Če želite, da je prijazen do drugih, bodite tudi sami prijazni," svetuje psihologinja Richelle Whittaker.

Vsak dan si vzemite nekaj časa, ki ga preživite ob skupni aktivnosti z otrokom.
Vsak dan si vzemite nekaj časa, ki ga preživite ob skupni aktivnosti z otrokom.FOTO: Adobe Stock

Popravljate napake otrok

Velik del odraščanja porabimo za učenje, da imajo dejanja posledice. Otrok se mora naučiti, da ne more narediti nečesa, kar negativno vpliva na druge ljudi ali vodi do nezaželenih posledic. Starši, ki skušajo zaščititi svoje otroke, pa pogosto bijejo svoje bitke in se spopadajo s posledicami ali iščejo načine, kako otroku pomagati, da se mu ne bi bilo treba soočiti s posledicami. "Otroci odraščajo in pomembno je, da se čim prej naučijo, da imajo njihove odločitve posledice," pravi psihologinja Whittakerjeva, ki poudarja, da si večina staršev želi, da bi njihovi otroci odraščali v samostojne, neodvisne odrasle osebe. Vendar bo to le, če starši svojim otrokom dajo možnost, da se soočijo s posledicami svojih odločitev in dejanj.

Ne preživljate kvalitetnega skupnega časa 

"Otroci hrepenijo po pozornosti svojih staršev, tudi če tega ne pokažejo," pravi Whittakerjeva. Staršem svetuje, naj vsak dan preživijo kvaliteten čas s svojimi otroki. S tem po njenih besedah dajo otrokom vedeti, da so zanje pomembni, da jih imajo radi, da uživajo v skupnem druženju, trenutkih, poudarek pa je na kvalitetnem preživljanju časa. Starši naj časa, ki ga namenijo svojim otrokom, ne preživljajo pred televizijo ali mobilnim telefonom!

Ne zapravljajte prostega časa za elektronske naprave.
Ne zapravljajte prostega časa za elektronske naprave. FOTO: Adobe Stock

Dovolite tehnologiji, da prevzame nadzor

Tehnologija je pomemben del našega življenja. Ne le da nas zabava, ampak nam pomaga tudi pri reševanju vsakodnevnih nalog. Toda starši vse prepogosto pustijo, da tehnologija prevzame nadzor nad časom, ki ga preživijo z otroki. "Vsi si včasih želimo igrati igrico, pogledati serijo ali preprosto biti na svojem mobilnem telefonu. Toda ko preživljate čas z otroki, pustite tehnologijo ob strani," opozarja psihologinja Priyanka Upadhyaya in dodaja: "Otroci se ne bodo spomnili mobilnega telefona, ki ga uporabljate ali ste jim ga kupili. Spomnili se bodo, kako so se počutili, ko so bili z vami."

Preslikavate svoje želje in cilje na otroke

Večina staršev želi najboljše za svoje otroke, vendar včasih zmotno mislijo, da najboljše za njih pomeni tudi najboljše za njihove otroke. Na primer pri izbiri poklica, športa ali obšolskih dejavnosti lahko starši spodbujajo otroke, da izberejo, kar so si sami želeli v mladosti, namesto da bi otrokom pustili možnost, da sami odkrijejo, kaj si želijo. "Otroke pogosto vidimo kot svojo drugo priložnost, da uspemo doseči nekatere svoje cilje," opozarja psihologinja Lucia Giovannini. "V takšnih situacijah se otroci počutijo razpeti med tem, kaj bi radi počeli, in željami svojih staršev. Ko želite svojemu otroku svetovati o nekaterih njegovih odločitvah, najprej poskrbite, da boste ob strani pustili osebne cilje in raje prisluhnili, kaj vaš otrok želi," je dejala.

Starša si morata vzeti dovolj časa za negovanje partnerskega odnosa.
Starša si morata vzeti dovolj časa za negovanje partnerskega odnosa.FOTO: Adobe Stock

Prenašate na otroka lastne strahove 

Poleg svojih želja lahko starši na otroka projicirajo tudi svoje strahove. "Starši nehote povzročijo strah ali tesnobo pri otrocih, tako da jim posredujejo svoje fobije glede določenih živali ali krajev," pravi psihologinja Alicia Hodge. "Ker otroci posnemajo svoje starše, lahko vaši ekstremni odzivi pri otrocih povzročijo strah," še opozarja.

Ste neprilagodljivi pri vzgoji otroka 

"Starši se le redko sprašujejo, ali njihove vzgojne metode ustrezajo specifičnim potrebam otroka," opozarja psihologinja Mona M. Delahooke. Starši bi morali po njenem mnenju ugotoviti, v katerih točkah je njihov otrok edinstven, ter prilagoditi kazni in nagrade njegovim specifičnim potrebam. "Razumevanje individualnih značilnosti vsakega otroka nam pomaga, da prilagodimo tudi vzgojne pristope," je še zaključila.

Zanemarjate partnerja

Otroci niso nadomestilo za vašo zvezo ali zakon. "Ena najpogostejših napak po rojstvu otroka je, da partnerja pozabita negovati svoj odnos in se osredotočata le na otroke," opozarja zakonska terapevtka Heidi McBain. To je, je dodala, tudi slabo za otroka, saj je za otrokovo odraščanje pomembno, da imata starša zdrav odnos.

Z otroki preživljajte kakovosten skupen čas.
Z otroki preživljajte kakovosten skupen čas.FOTO: Adobe Stock

Si ne vzamete dovolj časa zase

"Ena najboljših stvari, ki jih lahko starš naredi za svoje otroke, je, da vsak dan načrtuje tudi nekaj časa zase," trdi McBainova. Čas, ki ga posvetijo sebi, staršem omogoča, da se izognejo frustracijam, ki izhajajo iz zahtevne vloge starševstva. "Starš mora najprej poskrbeti zase, da lahko učinkovito poskrbi za druge," je dejala.

Ne dopuščate otroku dovolj svobode sorazmerno z odraščanjem

Ključnega pomena je, da otrokom z odraščanjem zagotovimo vedno več prostora za samostojnost. "Razumljivo je, da meje postavljate že v mladosti, vendar je pomembno, da te meje sčasoma širite," opozarja otroški psihiater Vinay Saranga. Čeprav je sprva tako vas kot vašega otroka morda strah, ko otrokom dovolite, da počasi gradijo svojo neodvisnost, je to zanje veliko bolj koristno, kot če bi se morali vsega naučiti šele v obdobju odraslosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863