Mama Arena Blake je s svojimi otroki prešla mnoge faze razvoja in vzgoje. S pomočjo branja primerne strokovne literature in poslušanja predavanj pa je prišla do rešitve zoper starševsko utrujenost, izčrpanost in razdražljivost. Enostavno je ubrala drugačen sistem in začela v vsakdanjiku uporabljati naslednjih pet povedi, ki so ji popolnoma spremenile in olajšale življenje.

"Dalj časa nisem mogla razumeti, kako pripraviti otroke do tega, da me bodo ubogali. Poskušala sem slediti aktivnostim za usmerjanje otrok. A pri tem mi je manjkala pomembna stvar: primerno besedno izražanje. S tem imam v mislih trenutke, ko z otrokom stojita vsak na svojem bregu in ne najdeta poti drug k drugemu. Takrat so res uporabne naslednje genialne faze, ki vam bodo olajšale pot do otroka," je pojasnila mama.
Preverite, za katere fraze gre:
Želiš si ...
Veste, kaj je ponavadi glavno vodilo neprimernega vedenja pri otroku? Iskanje pozornosti. Otroci z neprimernim vedenjem iščejo vez s staršem, pa četudi na negativen način. Kadar otrok brezglavo teka okoli mize, čeprav smo ga nekajkrat opozorili, naj tega ne počne, to pravzaprav dela zato, ker išče povezavo z nami. Zato v tem trenutku, ko začutite, da otrok to počne, začnite s stavki, kot so: "Želiš si, da bi se skupaj igrala, kajne? Želel bi me imeti le zase, da bi se ure in ure zabavala in smejala? Želiš si, da bi lahko zvečer podaljšal in se odpravil pozneje spat?" Ko začnete naglas izražati otrokove potrebe in želje, se bo otrok umiril, kajti spoznal bo, da ga razumete in da veste, kaj bi rad. Čeprav mu tega ne boste mogli v tistem trenutku omogočiti, bo pomirjen, ker boste ozavestili njegove želje.
To je res težko zate ...
Kadar sin ni želel v šolo, sem ponavadi dejala: "Seveda si želiš iti v šolo. Saj imaš rad šolo. Zabavno bo." To pa je pri otroku spodbudilo še slabše počutje in nerazpoloženost. Nato sva se ponavadi prepirala še nekaj minut, preden mi ga je uspelo odpeljati v šolo. Zdaj imam drugačen pristop. Kadar ima slab dan, to sprejmem in mu govorim povedi, kot so: "Razumem, da je to res težko zate in da bi danes raje ostal doma. Vem, da je neprijetno, ko moraš prek sebe storiti reči, ki ti niso po volji." To je ponavadi povsem dovolj, da se otrok pomiri in sprejme odhod v šolo, kljub temu, da bi raje ostal doma. Otrok namreč začuti sprejetost in razumevanje in mu je lažje tudi, če se ne strinja s situacijo.

Pomiril si se ...
Kadar je otrok besno razgrajal ali pa brezglavo tekal po stanovanju, sem počakala, da je minilo, nato pa sem mu dejala: "Pomiril si se, iz sebe si dal vso jezo in gnev in zdaj si v redu." Otrok tudi v tem primeru začuti, da smo razumeli njegov trenutek nemoči in se potem lažje odpravi spat ali počivat, ne da bi se temu upiral.
Uspelo ti je!
To je še ena izmed fraz, ki pomaga pri ubogljivosti otroka. Zapomnite si: Dobro se vrača z dobrim in če boste v otroku iskali pozitivno, vam bo pozitivno vračal. Pohvalite otroka, kadar koli se bo pojavila priložnost za to. Ko bo prišel iz šole z nasmehom na obrazu, mu povejte, da ste opazili, da se je imel lepo in da mu je uspelo, kljub temu, da morda zjutraj ni želel vstati iz postelje. Fraza "Uspelo ti je" dela pri otrocih čudeže.
Uspel si se ustaviti
Usvajanje samonadzora zahteva veliko količino doslednosti in vaje. Gre za veščino, ki se je učimo skozi izkušnje in leta. Malčki še nimajo razvite sposobnosti za samonadzor, zato je v dobi do šestih let fraza "Uspel si se ustaviti" zelo pomembna. V primeru, ko otroka popade jeza in se kljub temu ne odzove, temveč se uspe pomiriti namesto, da bi se vrgel po tleh ali brcal okoli sebe, to izpostavite. Recite mu: "Bravo, uspel si se pomiriti." Na ta način boste spodbujali razvoj samonadzora pri otroku.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV