"Možgani so tako kot vsaka druga mišica v telesu potrebni vadbe, da bi se dobro razvijali in ojačali," pojasnjuje psihiater in avtor slikanice za otroke Time for Bed Sleepy Head, dr. Daniel Amen.
"Otroci morajo začeti iz ničle in postaviti dobre temelje delovanja možganov, za kar pa je potrebno veliko ponavljajočih se dejanj in vaj, da bi lahko razvili in usvojili določene veščine," je še dejal dr. Amen. Obstaja pa kar nekaj dejavnosti, s katerimi lahko otroku pomagamo spodbujati razvoj možganov in usvajanje različnih veščin.
Pogovarjajte se o preteklih dogodkih
Večina majhnih otrok se zelo rada pogovarja s starši in analizira dogodke iz vsakdana. Zanje je pogovor o tem, kaj se je dogajalo, kako, kdo je bil poleg in kako so se ob tem počutili, zabavno. "Kreativne dejavnosti, nove izkušnje in učenje o vedenju in interakciji z drugimi so načini, ki lahko pozitivno vplivajo na sposobnost otrokovih možganov, da se bodo lažje organizirali ali vpijali nove informacije," je razložila dr. Kristin M. Mascotti, zdravnica v bolnišnici za otroke in ženske v Kaliforniji.
Z otrokom lahko tudi poustvarjate določene situacije z igranjem vlog. Vi ste lahko učitelj v šoli, on pa učenec in nato ponavljata dialoge, ki so se morda zgodili ter situacije, ki so se odvijale tekom dne.

Veliko berite, tudi ko so otroci še čisto majhni
Motite se, če mislite, da je novorojenček premajhen za uživanje pozitivnih lastnosti branja. Že čisto majčkeni marsikaj razumejo, samo povedati ne znajo. Čeprav sprva ne poznajo mnogo besed, ob glasnem branju mamice, očka, babice, dedka, tete ali strica z zanimanjem prisluhnejo ritmu in zvoku glasu. Spoznavajo različna čustva, ob opazovanju sličic občudujejo barve, različne oblike, črke in številke. Med branjem se povezujete – dojenček spoznava vaš glas, ki mu daje občutek varnosti in ga pomirja.
Branje pa je pomembno tudi zato, ker ob njem doživimo zven besed in polno novega, kar morda res v vsakdanjem življenju ne potrebujemo, moramo pa poznati besedje. Prispeva k razvoju možganov – krepi možganske povezave in tvori nove. Je bolj zapletena in zahtevna naloga kot gledanje televizije ali uporaba računalnika, zato tudi izboljša osredotočenost, pozornost in disciplino. Otroci ob rednem branju razvijajo sposobnost sedenja pri miru, v tišini, da se lahko osredotočijo na zgodbo.
Zlagajte kocke glede na oblike ali barve
"Otroci imajo naravno željo po predstavljanju sveta okoli sebe, tistega, ki se jim sicer zdi onkraj njihovega nadzora," je dejal dr. Dian Griesel, predavatelj na temo zdravja. Kocke pa so kot nalašč za ustvarjanje in zidanje domišljijskega sveta. Otroke lahko spodbudite tudi k igranju s kockami na način, da jih sestavljajo glede na barvo ali obliko, ki jo želite doseči.
Ena izmed podobnih dejavnosti, ki spodbuja razvoj možganov, je recimo tudi sortiranje različnih nogavic v pare. Otrok mora iskati enake vzorce in jih po dva in dva dajati na kupček.

Ustvarjajte poučne kartice za otroke
Ko je otrok dovolj velik in že samostojno hodi, lahko na višino njegovih oči po stanovanju zalepite različne poučne kartice, na katerih so črke, oblike, živali ali številke. "To bo pomagalo motoričnemu razvoju otroka, hkrati pa bodo kartice stimulirale njegova čutila in kognitivni predel možganov," pojasnjuje dr. Romians. Otroka lahko potem sprašujete, kje je kakšna kartica ali kaj je na določeni kartici, ko pride do nje.
Z otrokom igrajte šah
Sestavljanke, križanke in šah so izjemno dobre igre in dejavnosti za razvijanje otrokovih kognitivnih sposobnosti. Z igranjem šaha otrok razvija mnoge veščine, kot so reševanje težav, razmišljanje vnaprej, logično in učinkovito mišljenje, vizualizacija, analiziranje in abstraktno razmišljanje. Otroci lahko že nekje od četrtega do petega leta dalje usvojijo osnovno znanje igranja šaha in ga potem skozi leta le nadgrajujejo in izpopolnjujejo. Šah je miselna igra, ki razvija in krepi zdravje možganov.

Skupaj kuhajte enostavne jedi
Je že res, da bo v kuhinji posledično nekoliko več nereda, a veselje otroka, ko pomaga pri pripravi enostavnega obroka, je nepopisno, še bolje pa je to, da otrok, ki sodeluje pri pripravi hrane, potem tudi z veliko večjim veseljem obrok poje – tudi če ima dodano zelenjavo ali kakšno drugo živilo, ki mu je sicer neljubo.
Skupno kuhanje ni le zabavna dejavnost, temveč tudi otroka spodbudi k razmišljanju, katere sestavine potrebujemo za določeno jed, kateri okusi gredo skupaj dobro, katere posode uporabljamo za kakšen namen, kako odmerjamo sestavine in koliko truda je vloženega v samo pripravo obroka.
Vsak dan usvojite eno besedo iz slovarja
Otroke spodbudite k učenju novih besed iz slovarja. Iščite besede, ki jih ne uporabljamo ravno vsak dan in jih poskušajte v tistem dnevu čim večkrat uvrstiti glede na sam pomen v različne povedi ali dane situacije. Na steno lahko nalepite tudi plakat, kamor boste zapisovali besede, ki jih boste dnevno skušali predstaviti otroku, da jih bo lažje usvojil.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV