Sebastian Kraemer, angleški svetovalec in psihiater, trdi, da se ljudje še vedno močno oklepajo predsodkov o tem, da naj bi bili fantje močnejši in trpežnejši od deklic, tudi na čustvenem področju. V svoji raziskavi z nazivom 'Krhek moški', ki jo je objavil v zdravstveni reviji British Medical Journal, je raziskoval ravno to – ali so dečki čustveno ranljivejši od deklic?
Že od nekdaj nas namreč navdaja prepričanje, da je ženski spol nežnejši spol, posledično pa naj bi bile ženske tudi bolj čustvene, dovzetne za čustva, iracionalnost in vznemirjenja ter nagnjene k pogovorom, tolažbi. Medtem ko naj bi bili moški steber vsega, močni, molčeči in razumni.
Pa je temu res tako ali je zgolj družba ustvarila tovrstne norme skozi kulturne vzorce in vzgojo? Fantje ne jočejo, fantje ne kažejo čustev, le slabiči so čustveni itd. – vse podobne izjave se namreč lahko kažejo kot potlačena čustva, saj moški v odrasli dobi ne znajo izraziti svojih čustev, kot so nezadovoljstvo, razočaranje, jeza, bes ter žalost. Od majhnega so jih namreč učili, da naj ne kažejo svojih čustev in da se o njih ni prav pogovarjati.

Raziskave pa dokazujejo ravno nasprotno, dečki naj bi namreč potrebovali veliko spodbudnejše okolje in čustveno podporo s strani odraslih kot deklice, vendar zaradi družbenih norm in pričakovanj tega žal v večini ne dobijo. Obstajajo namreč biološke razlike v razvoju dekliških in deških možganov, trdi Kraemer, ki dokazujejo, da so fantje že v maternici ranljivejši od deklic.
Njegova raziskava naj bi pokazala, da je pri moškem plodu tveganje za smrt ali poškodbe od oploditve do rojstva večje kot pri deklicah, hkrati pa naj bi bili dečki od štiri do šest tednov bolj v zaostanku z razvojem kot deklice. Dečki naj bi imeli v zgodnjem otroštvu ravno tako na splošno več psiholoških težav kot deklice, zahtevali naj bi večjo pozornost staršev, zaradi česar pa naj bi potrebovali tudi več skrbi in pogovorov.
"Obstaja družbeni pritisk, ki nam veleva, da naj dečke vzgajamo tako, da niso šibki ali ranljivi," pravi Kraemer in dodaja: "Deček, ki je poln senzibilnosti in ranljivosti, bo zato moral v prvih dveh letih zatreti marsikatero čustvo ali počutje". Posledice tega pa so tudi, da se samomorilna nagnjenja kar trikrat pogosteje pojavljajo pri moškem spolu kot pri ženskem.
"Če bi starši razumeli in sprejeli prirojeno občutljivost moškega spola, bi najverjetneje tudi spremenili svoj odnos do sina," je prepričan Kraemer, ob tem pa še zaključuje: "Zato je treba fenomen tradicionalnega prepričanja 'fantje naj bodo fantje' še dodobra raziskati."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV