Obstajajo besede, ki jih otroku nikoli ne bi smeli izreči. Obstajajo pa tudi takšne, ki bi jih morali biti otroci z naše strani deležni vsak dan. Ameriški psiholog in predavatelj dr. Paul Jenkins predlaga naslednje štiri fraze. Dr. Jenkins ob tem navaja, da je ravno zadnja fraza najbolj zaznamovala njegovo življenje.
Srečno!
Kadar otroku izrečemo besede, s katerimi mu zaželimo srečo, mu s tem damo vedeti, da je njegovo življenje v njegovih rokah in da je ves nadzor nad potekom situacij na njegovi strani. "Upam in želim si, da bi se ti vse dobro izteklo. Ampak to je tvoja odgovornost in ne moja," damo s to preprosto frazo vedeti otroku, trdi dr. Paul.
PREBERI ŠE: S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Obenem starše opozarja, naj se poskusijo vzdržati mikroupravljanja otrokovega življenja in nadziranja njegovih korakov in odločitev. Svetuje, naj starši raje prevzamejo vlogo zaupanja vrednega svetovalca, h kateremu se bo otrok obrnil po nasvet ali usmeritev, če se bo znašel na razpotju ali pred oviro.
Kot starši moramo namreč po mnenju psihologa otroku vliti samozaupanje, da zmore reševati nastale situacije in težave ter da lahko prenese tudi posledice, ki sledijo morebitnim napačnim odločitvam. Tako bo otrok odraščal v odgovorno in samostojno osebo, ki bo znala upravljati s svojim življenjem.

Ti to zmoreš!
Druga fraza je ravno tako pomembna za otrokovo samozavest in samozaupanje. Z mikroupravljanjem otrokovega življenja lahko namreč pogosto z željo po tem, da bi otroku storili dobro, naredimo ravno obratno. Otrok se s tovrstnim načinom vzgoje ne bo znašel in se ne bo znal soočiti z neuspehom.
Namesto tega, da venomer lebdimo nad njim, kot to počnejo helikopterski starši, mu raje dajmo vedeti, da verjamemo vanj in njegove sposobnosti. "Preden nas premami, da bi mu šli pomagat, se ustavimo in mu povejmo: Poskusi še enkrat. Uspelo ti bo," svetuje dr. Jenkins.
PREBERI ŠE: Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni
Na voljo sem za vsakršna vprašanja, kadarkoli
S tem, ko otroku poudarimo, da nas lahko kadarkoli vpraša, karkoli ga zanima, mu damo tudi vedeti, da ne nadziramo njegovega življenja, a da smo mu na razpolago, če bo potreboval pomoč pri reševanju težav, nasvet ali zgolj pogovor. Nihče izmed nas nima rad nasvetov, za katere nismo vprašali, zato imejte to v mislih tudi, ko želite svetovati svojim otrokom, preden vas za to prosijo.
"Veš, imam nekaj zamisli o tej stvari, s katero se ukvarjaš. Če boš kdaj želeli slišati, kakšne so moje ideje, mi sporoči," je dr. Jenkins rad dejal svojim odraščujočim najstnikom. In čeravno so jih te povedi znale sprva spravljati v obup, so otroci čez čas prišli k njemu po nasvet povsem sami in ga prosili za pomoč, brez da bi jim moral vsiljevati svoje zamisli ali predloge.

Rad/a te imam!
"Rad te imam, ne glede na vse, in tudi če ..." je po mnenju psihologa, dr. Jenkinsa ena najmočnejših fraz, ki jih mora otrok vsakodnevno slišati s strani obeh staršev. Naša prvotna naloga v vlogi starša je namreč ravno to, da otroka ljubimo brezpogojno. Da ga ne kreiramo po svoje, da zaradi njegovih odločitev, ki se morda ne skladajo z našimi željami, ne gojimo zamer ali jeze, temveč mu dajemo vedeti, da ga sprejemamo točno takšnega, kot je, in ga imamo srčno radi.
Vzgoja otroka namreč ne more biti uspešna in učinkovita, če otrok ob vsem tem ne občuti naše ljubezni, podpore in spoštovanja. Otroku morate vsakodnevno povedati, predvsem pa pokazati, da je vaša ljubezen do njega brezpogojna in neskončna. Le na ta način bo rasel in se razvijal v čustveno zrelega odraslega.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV