Besede, ki jih izrečemo otrokom, imajo velik vpliv nanje. Tudi na njihov razvoj, samozavest in vedenje v odrasli dobi. Psihologi so zato za portal Fatherly.com navedli nekaj besed oz. oznak, s katerimi nikdar ne bi smeli poimenovati svojih otrok, saj lahko to pusti dolgoročne posledice na njih. Preverite, za katere oznake gre.
'Šef/Šefica'
Čeprav mnogi starši s tem vzdevkom ljubkovalno pokličejo svojega otroka, pa uporaba tega naziva nikakor ni pozitivna in ima lahko negativen prizvok za otroka ter mu preda napačno sporočilo. Namreč če bomo otroka zato, ker želi uveljaviti svoja čustva ali odločitve, naslavljali s šefom ali šefico ter to počeli na hudomušen način, bo otrok imel občutek, da je izražanje sebe in svojih stališč v družbi napačno. Ravno tako se bo otrok, da bi se izognil tovrstnemu poimenovanju, vedno izogibal prevzemanju vodilnih vlog v vrtcu, šoli ali doma, kar lahko navsezadnje močno vpliva na njegovo samopodobo in samozavest.

'Razvajenec/razvajenka'
Danes zelo radi uporabljamo besedo 'razvajenost'. Otroci se nam zdijo preveč razvajeni, mladi še bolj. Vedno znova jim dodelimo to oznako, ker se nam zdi, da imajo veliko več stvari, kot smo jih imeli mi in da bi morali biti zato bolj hvaležni in srečni. Kadar otroka primerjamo z nekom, ki je razvajen, mu damo vedeti, da je na njem nekaj, kar nas moti, otrok pa se počuti odgovornega, da se brani pred tem. Mnogokrat pa smo ravno starši krivi, da otroke zasipamo z veliko preveč materialnimi stvarmi in veliko premalo poudarka dajemo na skupno preživljanje časa, pogovor in učenje otroka raznih veščin ali spodbujanje k prosti igri in ustvarjanju.
'Pameten/pametna'
Starši, pa tudi stari starši mnogokrat vse otrokove mejnike slavijo, kot da so njihovi otroci prvi, ki so jih kdaj koli usvojili. Povsem navadne in naravne faze poveličujejo in otroka pretirano hvalijo. Kaj se zgodi, če otroka pretirano hvalimo, si lahko preberete tukaj. Lepo je, da otroka spodbujamo in izpostavimo stvari, v katerih je res dober, a pretirano poudarjanje, kako pameten je, lahko pri otroku ustvari občutek, da je bil rojen z neko prirojeno inteligenco in da se mu ni treba prav posebej truditi za znanje, odkrivanje in raziskovanje sveta okoli sebe.

'Neumen/neumna'
Na drugi strani pa je zelo slabšalen in poniževalen izraz 'neumen si' ali 'neumna si'. Tega nikdar ne bi smeli izreči lastnemu otroku, a veliko staršev žal še vedno uporablja to besedo pri vsakodnevni vzgoji. Otroci prav dobro razumejo pomen te besede in četudi ga starš izreče v efektu, ga tovrstna beseda lahko zaznamuje in vpliva na njegovo samopodobo ter občutek intelektualne šibkosti, čeprav je morda otrok briljanten in izjemen na mnogih področjih. Psihologi hkrati opozarjajo, da tovrstni naziv, kot je 'neumen' ali 'neumna', meji na verbalno nasilje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV