Bibaleze.si

Nacionalni inštitut za javno zdravje: To je nevarnost, na katero morate biti pozorni

Ma.K.

Vzgoja in vrtec

0
10. 04. 2025 05.00

Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

medvedek

Čeprav je vsak otrok zgodba zase, prva leta pri večini predstavljajo precej burno obdobje hitrih sprememb, v katerem sta malčkov telesni in duševni razvoj prepletena s pridobivanjem prvih izkušenj ter učenjem na podlagi posnemanja drugih. Otrok opazuje predmete in dogajanje okrog sebe ter poskuša usklajevati zaznave in gibe. Še posebej aktiven postane, ko shodi, saj nenadoma lahko pride povsod, kamor si želi. 

Sledi obdobje raziskovanja okolice ter preizkušanja lastnih zmogljivosti, to pa pomeni tudi večjo izpostavljenost potencialno nevarnim situacijam, ki se lahko končajo s poškodbo. Do teh bo zagotovo prišlo. Naj se namreč še tako trudimo urediti okolje tako, da se bo malček v njem varno gibal in pridobival izkušnje, ne bomo uspeli preprečiti vsake buške, odrgnine in praske, do katerih lahko pride. Se pa lahko na tovrstne situacije kar najbolje pripravimo, da ne bodo preveč stresne in bomo imeli pri roki vse, kar potrebujemo, da pomagamo otroku. 

Najpogostejše poškodbe pri mlajših otrocih

Pri dojenčkih po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje zelo veliko nevarnost predstavljajo zadušitve (v posteljici, vozičku, s hrano, z drobnimi predmeti ali igračami). Pozneje, ko otrok postane vse bolj aktiven, je treba k temu prišteti še razne padce, opekline, tudi zastrupitve in utopitve. Že s prvimi koraki je treba računati na buške, saj otrok še lovi ravnotežje v prostoru. Ko začne voziti poganjalca, kolo, skiro ali rolerje lahko hitro pride do padcev in posledično odrgnin, zvinov, celo zlomov. Pade lahko tudi s postelje, pograda, lestve, drevesa, igral na igrišču, pri nagibu skozi okno. 

Nevarnosti na otroka prežijo tudi v prometu. Prometne nezgode, v katerih je lahko otrok udeležen kot pešec, kolesar ali potnik v vozilu, so glede na podatke Nacionalnega inštituta za javno zdravje celo najpogostejši vzrok umrljivosti majhnih otrok zaradi poškodb. 

V prometnih nesrečah je otrok lahko udeležen kot peščec, kolesar ali potnik v vozilu.
V prometnih nesrečah je otrok lahko udeležen kot peščec, kolesar ali potnik v vozilu.FOTO: Shutterstock

Veliko nevarnost lahko predstavlja tudi voda, pa naj bo v kopalni kadi, otroškem bazenčku, ob bazenu, ribniku, na obali jezera ali morja in ob nezavarovanih vodnih površinah v bližini doma. Že nekaj centimetrov globoka voda je lahko namreč usodna. Precejšnjo potencialno nevarnost predstavlja tudi štedilnik in vroča hrana oziroma tekočina. Otrok lahko hitro nase prevrne posodo z vročo hrano ali tekočino. Kadar držimo otroka v naročju, je zato bolje, da ne pijemo vročih napitkov, prav tako nikoli ne podajamo skodelice z vročo pijačo nad otrokovo glavo.

Ne nadzor, ključno je pravilno ravnanje ob nezgodi

Starši se večine omenjenih nevarnosti dobro zavedamo, a bolj, kot v pretiran nadzor, se velja usmeriti v pravilno ravnanje ob nezgodi in poškodbi. Kako pravilno ukrepati pri opeklini? Kdaj je buška na glavi nevarna? Kako oskrbeti rano? S čim spirati kamenčke in umazanijo iz rane? Jih sploh izpirati? Kako prepoznati zlomljeno rokico? 

To je le nekaj izzivov, pred katere smo lahko v vsakem trenutku dneva nenadoma postavljeni starši malčkov, pri reševanju katerih nam je lahko v veliko pomoč program Za srečen začetek. Gre za projekt zavarovalnice Generali, zasnovan kot vir uporabnih nasvetov za mlade starše in družine, ki želijo bolje razumeti svojega otroka in skrbeti za njegov razvoj v ključnih zgodnjih letih. 

Program Za srečen začetek je sestavljen iz video vsebin, vodičev in strokovnih nasvetov za bodoče starše in starše dojenčkov ter malčkov, vse vsebine pa so brezplačne in namenjene vsem (bodočim) staršem, ne le zavarovancem zavarovalnice Generali. Pridružite se TUKAJ in se opremite z znanji ter veščinami za srečen začetek otrokove življenjske poti. 

 

Med vsemi starši, ki se prijavijo v program Za srečen začetek, pri zavarovalnici Generali vsako leto izžrebajo enega, čigar otrok prejme posebno štipendijo* v obliki naložbenega zavarovanja ENKRATNI ŽIVLJENJSKI BONUS s plačilom enkratne premije v vrednosti 4.500 EUR. Štipendija v vrednosti 100 EUR** na mesec za 5 let se bo lahko začela izplačevati kot rentna opcija iz naložbenega zavarovanja po 18 letih varčevanja.

V programu Za srečen začetek sodelujeta Barbara Cvetko, ki na Instagramu že več let pomaga staršem najti ritem z njihovimi dojenčki in otroki, in Andreja Gerl, diplomirana medicinska sestra, ki skozi video vsebine, vodiče in strokovne nasvete na enostaven in dostopen način odgovarjata na najpogostejša vprašanja o razvoju in razumevanju otroka, spodbujanju otrokove samostojnosti in ukrepanju v primeru nezgod ter bolezni. 

Znate otroku pravilno nuditi prvo pomoč?

Da boste ob nezgodah vašega malčka lahko suvereno nudili prvo pomoč, Andreja Gerl v programu Za srečen začetek nudi videoposnetke z nasveti in praktičnimi prikazi nudenja prve pomoči. "Kot medicinska sestra se v ambulanti za nujno medicinsko pomoč pogosto srečujem z negotovimi in prestrašenimi starši, ko pride do bolezni njihovih otrok. Zato smo želeli pripraviti nekakšen video vodnik, ki bo s preprostimi nasveti in triki olajšal obdobje bolezni in poškodb ter jim hkrati dal občutek, da vse, kar potrebujejo, že imajo," pojasnjuje strokovnjakinja, ki svoje znanje, kako v ključnih trenutkih priskočiti na pomoč, deli tudi na družbenih omrežjih in delavnicah za starše. 

Andreja Gerl je diplomirana medicinska sestra, zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč.
Andreja Gerl je diplomirana medicinska sestra, zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč.FOTO: Aljaž Kern

"Program Za srečen začetek je prava mala šola za vse starše, ki se želijo opolnomočiti tudi na področju najpogostejših zdravstvenih težav in poškodb dojenčkov in malčkov," je prepričana diplomirana medicinska sestra, ki je tudi sama mamica dveh otrok in zato še kako dobro ve, kako hitro lahko pride do nezgode. 

Kot pravi, je v prvi vrsti pomembno, da se starši naučimo opazovati otroka, ko je zdrav, saj bomo tako hitreje vedeli, ko bo kaj res narobe. Prav tako je nujno imeti dobro založeno domačo lekarno (nekaj proti bolečinam in za zbijanje telesne temperature, pribor za oskrbo ran (sterilne gaze, zložence, fiziološko raztopino, obliže, povoje), rehidracijski prašek ipd.) ter poznati temeljne postopke oživljanja otrok. Predvsem pa je ključno, da ostanemo mirni. Tako bomo namreč pomirili tudi otroka.

Zaščitite se pred finančnimi posledicami otroških nezgod

Poleg informacij in znanj za nudenje prve pomoči je dobro poskrbeti tudi za zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod. Nezgodno zavarovanje otrok in mladine zavarovalnice Generali je namenjeno otrokom, šolarjem, dijakom in študentom do 26. leta starosti in ni vezano na šolsko leto. Sklenete ga lahko enkrat in velja do konca zavarovalnega leta, ko zavarovanec dopolni 27 let. Nesreča namreč nikoli ne počiva, staršev pa nikoli ne neha skrbeti za svoje otroke, zato vam lahko zavedanje, da je zavarovan za primere nezgod, pomaga vsaj malce mirneje spati. 

Nezgodno zavarovanje otrok in mladine vključuje izplačilo zavarovalnine, zdravljenje nezgode pri zdravnikih specialistih in diagnostične preiskave ter načrt zdravljenja zaradi nezgode. Velja 24 ur na dan ne glede na to, kdaj in kje se zgodi nezgoda: v vrtcu, šoli, na izletu, potovanju, doma ali v tujini, med počitnicami ali športnimi aktivnostmi.

 Izbirate lahko med različnimi paketi in kritji, pri tem pa naj vam merilo ne bo le cena, temveč predvsem višina zavarovalne vsote – še posebej v primeru trajne invalidnosti. Že na videz povsem nedolžna nezgoda se lahko namreč hitro konča s težko invalidnostjo, kar ne prinese le fizičnih in psihičnih, temveč tudi zajetne finančne posledice. Kot zavarujete hišo, pa kljub temu upate, da ne bo pogorela in avtomobil, ki morda nikoli ne bo udeležen v prometni nesreči, je pametno preventivno poskrbeti tudi za zdravje naših otrok, ki so vsekakor naše največje bogastvo. 

* Zavarovanje vlaga v izbrani notranji sklad, ki med drugimi značilnostmi spodbuja okoljske ali socialne značilnosti skladno z 8. členom Uredbe (EU) 2019/2088 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2019 o razkritjih, povezanih s trajnostnostjo v sektorju finančnih storitev (SFDR).
**Višina štipendije je informativna in bo odvisna od donosnosti naložbe in rentnega produkta, ki bo v veljavi ob izplačilu. Izračunana je ob predvideni 3,8-odstotni donosnosti in izbrani Aktivni naložbi ter starosti zavarovane osebe ob sklenitvi naložbenega zavarovanja 30 let.

Sponzorirana vsebina

Dokument s ključnimi informacijami za naložbeno zavarovanje je na voljo na www.generali.si/kid in v poslovalnicah zavarovalnice Generali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863