Razvoj čustvene inteligence je izjemnega pomena za otroka. Celo bolj kot razvoj kognitivne inteligence (IQ-ja). Zakaj, pojasnjuje eden priznanih psihologov in profesorjev na Harvardu, dr. Daniel Goleman, ki je tudi eden prvih, ki se je začel podrobneje ukvarjati s tem področjem vzgoje.
Raziskave so namreč pokazale, da čustveno inteligentni otroci dobro delujejo v komunikaciji in interakciji z ostalimi, da imajo bolj kakovosten in zdrav način življenja in so veliko bolj uspešni pri usvajanju socialnih veščin kot vrstniki, ki nimajo razvite čustvene inteligence. Hkrati čustveno inteligentni otroci pridobivajo boljše ocene v šoli, se dlje časa izobražujejo in sprejemajo veliko bolj zdrave in odgovorne življenjske odločitve.

Po mnenju dr. Daniela Golemana obstaja bistvenih pet komponent, s katerimi lahko spodbujamo razvoj čustvene inteligence pri otroku.
Samozavedanje
Samozavedanje je pomembno, ker nam pomaga razumeti, kako naša dejanja dojemajo drugi. S pomočjo samozavedanja bomo vedeli, kdaj uporabiti nekatere svoje prednosti in kdaj jih zamolčati ali prikriti. Znaki, da se vaš otrok zaveda samega sebe:
Razume svoje prednosti in pozna svoje slabosti.
Ima dobro samozavest in se hkrati ne boji prositi za pomoč.
Zaveda se, da to, na kakšen način vidi sam sebe, morda ni isto kot to, kako ga vidijo drugi.
Kako otroka učiti samozavedanja?
Naslovite čustva
Otrokom je težko spregovoriti o svojih čustvih, če se ne znajo domisliti pravih besed, s katerimi bi jih opisali. Zato se zgodaj začnite pogovarjati o tem, kako se počuti v določeni situaciji in tudi o občutkih drugih ljudi. Pri tem uporabite ključne besede za oznako čustev, kot so jezen, žalosten, razočaran.
Posredujte povratne informacije
Kadar otroku dajete povratne informacije, bodite premišljeni pri izbiri besed. Izogibajte se strogim in pretiranim kritikam, ki lahko vodijo do malodušja. Namesto tega raje poudarite prednosti, hkrati pa ponudite možnosti za izboljšavo slabosti.
Pokažite zanimanje
Da bi povečali otrokovo samozavest, mu dajte vedeti, da vam je mar za njegova čustva in da je pomembno, kar ima za povedati.

Samoregulacija
Pomembno je, da otrok zna regulirati svoja čustva in vedenje. Samoregulacija namreč pomaga usmeriti vedenje k cilju, kljub nepredvidljivosti sveta in občutkov. Znaki, da vaš otrok obvlada samoregulacijo:
Otrok zna in zmore upravljati svoja čustva in vedenje v skladu z dano situacijo.
Ko se počuti frustriranega, se zna pomiriti – namesto da bi deloval v eksplozivnih izbruhih.
Ve, kdaj se mora ustaviti in stopiti korak nazaj, da se izogne impulzivnim odločitvam (ki jih lahko pozneje obžaluje).
Kako otroka učiti samoregulacije?
Bodite neposredni in konstruktivni
Kadar je potrebna čustvena regulacija, se vzdržite nejasnih izjav in retoričnih vprašanj (npr. Zakaj to vedno počneš?), saj tako obstaja večja verjetnost, da se bo otrok počutil nerazumljenega ali prezrtega. Namesto tega raje uporabite konstruktivne besede in spodbuden ton.
Pogovorite se o načinih obvladovanja
Verjetno je skušnjava, da bi svojemu otroku natančno povedali, kako ravnati v določeni stresni situaciji, velika, a pomembno je, da otrok tudi sam vadi, kako se znajti in kako ravnati. Preizkušati mora svoje načine obvladovanja, tudi če kdaj ne delujejo, le tako se bodo lahko česa naučili.
Ustvarite dnevne rutine
Ohranjanje doslednosti v vsakdanjem življenju je ključno za razvoj samoregulacije. Prav tako pomaga zagotoviti strukturo in občutek varnosti.

Motivacija
Motivacija poveča naš trud, nam pomaga izboljšati situacijo in biti bolj produktivni. Še pomembneje, to je tisto, kar nas ohranja ob ekstremnih izzivih. Je vaš otrok dovolj motiviran? To so znaki:
Ne obupa nad cilji, ki ga zanimajo.
Je radoveden, željan učenja in ga ni strah postavljati vprašanj.
Namesto malodušnosti se uči iz svojih napak in jih v prihodnje uporablja kot lekcije.
Kako spodbuditi motivacijo pri otroku?
Delite navdušenje
Otroka lahko prvotno navdušenje mine, še posebej če opazi, da ste tudi vi ravnodušni do nečesa, kar mu je pomenilo. Zato ga spodbujajte in bodite iskreno navdušeni nad določeno dejavnostjo ali rezultati, kar bo otroku pomenilo dodatno motivacijo za naprej.
Ustvarite podporno okolje
Bodite pozorni na nekatere tipične starševske napake, kot so zahtevanje popolnosti od otroka, pretirana odzivnost, nadziranje, sprožanje občutka krivde ali nizka potrpežljivost.
Pomagajte mu pri soočanju s težavami
Naj se vaš otrok sam odloča o določenih zadevah ter potem tudi sam sooči s posledicami svojih odločitev ali dejanj. Tako bo lahko resnično rastel in se naučil sprejemati pametnejše odločitve.

Sočutje ali empatija
Biti empatičen ne pomeni le razumevanja čustev drugih ljudi, temveč tudi sposobnosti izražanja občutljivosti do njih. Otroci, ki izkusijo empatijo, jo lažje tudi posredujejo drugim. Je vaš otrok empatičen? To so znaki:
Dobro deluje v skupinskih nastavitvah in se lahko spopada z izzivi, ki se pojavijo.
Sposoben se je čustveno povezati z drugimi in je obziren do čustev drugih ljudi.
Trudi se razumeti stvari iz perspektive nekoga drugega.
Kako otroka učiti empatije?
Aktivno poslušajte
Eden najboljših in najučinkovitejših načinov za učenje empatije je, da ste tudi vi empatični do otroka. To pomeni, da med pogovorom z njim vzdržujete očesni stik, mu dovolite, da dokonča svoje misli, stavke in pove, kako se počuti.
Delite svoje občutke
Ne osredotočajte se zgolj na otroka, temveč ustvarite okolje, v katerem boste z izražanjem ohranjali povezanost. Z otrokom delite svoje občutke in mu povejte, kako ste se sami počutili v podobni situaciji.
Pogovorite se o drugih pogledih
To, da se z otrokom pogovorite o tem, kako se je najverjetneje nekdo drug počutil zaradi določenega dejanja ali ga spodbudite k razmišljanju, da razmisli, kako bi se sam počutil v določeni situaciji, ki jo je storil nekomu drugemu, bo otroku pomagalo ubežati nevarni navadi, da bi skrbel zgolj zase in svoje potrebe in čustva.

Socialne veščine
Socialne veščine so sestavni del delovanja v družbi. Pomagajo nam ustvariti zdrave in pozitivne interakcije v osebnem in šolskem oz. poklicnem življenju. Ima vaš otrok razvite socialne veščine? To so znaki:
Kaže dobre manire in se znajde v komunikaciji z drugimi.
Upošteva čustva in interese svojih prijateljev, družine in vrstnikov.
Svoja čustva zna izraziti jasno, mirno in spoštljivo.
Kako spodbuditi razvoj socialnih veščin pri otroku?
Spodbujajte nove izkušnje
Čeprav se bo določena stvar ali situacija vašemu otroku zdela sprva neprijetna, mu bo morda, ko se enkrat znajde v njej, postala všeč. Na ta način se bo naučil tudi marsikaj o sebi.
Pogovorite se o tem, kaj lahko pričakuje
Da bi mu pomagali pri pozitivnem odnosu, ga opomnite, kaj lahko pričakuje v dani situaciji in mu predstavite različne načine, na katere bi se lahko odzval.
Poudarite govorico telesa
Otroku povejte, da tudi z govorico telesa človek veliko izda o sebi in svojem počutju. Marsikdo z govorico telesa pove več kot z besedami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV