Eden največjih strokovnjakov na področju zgodnjega razvoja inteligence pri otroku, dr. Ranko Rajović, je v intervjuju za portal Radiosarajevo.ba izpostavil, da je najpomembneje, da starši otroku omogočijo zdrav razvoj in pri tem poskušajo zatreti svojo željo po prekomerni zaščiti potomca.
"Otrok se mora razvijati, mora izkusiti dež, veter in sonce. Mora pasti, si poškodovati kolena, pridobiti kakšen žulj ali prasko. Medtem pa je vse več in več staršev, ki otrokom tega ne dovolijo. V želji, da bi svojega otroka zaščitili, pa mu preprečujejo, da bi sploh kdaj padel," pojasnjuje dr. Rajović. Ravno ta prekomerna želja po zaščiti otroka preprečuje njegov zdrav razvoj. Poleg tega strokovnjak opozarja, da starši ne spodbujajo dovolj razvoja biološkega potenciala otrok.

"Živa bitja, ki se ne gibajo, nimajo živčnih celic. Mi smo živa bitja, ustvarjeni smo za gibanje in imamo najbolj kompleksen živčni sistem. Osnovni funkciji človeka sta pokončna hoja in gibanje. Če prevedem – možgani se najbolje razvijajo, ko je telo v gibanju. Iz fiziologije pa nam je znano, da se možgani še najbolj razvijajo v obdobju od drugega, tretjega, petega, sedmega in 12. leta. Pri tem ostaja vprašanje, kaj je glavna naloga otroka. Da se giba, da med gibanjem tudi pade, da se poškoduje in nauči, kako se ujeti na roke med padcem. Zdaj pa se pojavljajo čudne situacije v vrtcih in šolah, ko otrok pade kot hlod, ne da bi se znal ujeti, saj njegovi možgani niso usvojili te veščine," pojasnjuje dr. Rajović.
PREBERI ŠE: Otroci ne potrebujejo milijon dejavnosti, temveč park, gozd in počitnice na vasi
Kot dober primer, ko starši omejujejo naravno gibanje otroka, dr. Rajović navaja povodce, na katere nekateri starši namestijo otroka. Pri tem ocenjuje, da so povodci za otroke koristni zgolj v izjemnih situacijah, kot so velike gneče ali precej prometna mestna središča. A da za sprehod v parku otrok res ne potrebuje povodca in ga ta ovira pri naravnem gibanju.

"Zagotovo ste kdaj kje zasledili starša, ki ima otroka na povodcu, podobnem tistemu, ki ga uporabljamo za pse. Pri tem sprašujem te iste starše, kaj vam bo povodec pri otroku? Ti pa radi razlagajo, da povodec poskrbi, da otrok manjkrat pade, kot bi sicer, in da ne razvije strahu zaradi padca ter posledično hitreje shodi. Ampak če se otrok ne bo naučil pasti pri dveh ali treh letih starosti, kdaj se bo? Otrok se mora naučiti hoje preko ovir. Mora se naučiti preskakovati te iste ovire. Nekaj povsem naravnega je, da preizkusi hojo po pesku, listju, kamenju ali plitvi vodi. Med hojo in skakanjem preko ovir otrok razvija motorične sposobnosti, krepi mišice, od tega, koliko in na kakšen način se giba v otroštvu, pa je tudi odvisen razvoj njegovih možganov in kako dojemljiv bo kasneje. Če mu onemogočite to izkušnjo, zna biti to zelo nevarno. Naloga starša ni, da otroku preprečuje prosto gibanje, temveč da ga obvaruje pred nevarnostjo večjih poškodb," je še izpostavil dr. Ranko.

Strokovnjak hkrati opozarja, da je zelo tanka meja med zaščito otroka in prekomerno zaščito. Kot enega vodilnih problemov današnje družbe pa izpostavlja elektronske naprave in rano uporabo le-teh. Jasno je, da so mobilniki, računalniki in tablice lahko tudi koristni za otroka, a le dokler pri uporabi obstajajo omejitve.
Veliko pa je staršev, ki so utrujeni zaradi prekomernega dela in obveznosti ter natrpanega urnika, zato otrokom v roke potisnejo eno od teh naprav celo za več ur dnevno. Vse, dokler je uporaba elektronskih naprav pod nadzorom staršev in omejena, je lahko uporabna, ko pa so meje nejasne, pa je to lahko alarmantno stanje za zdravje in razvoj otroka, posledice pa so lahko enormne.
PREBERI ŠE: Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
"Vse bolj smo obkroženi s tehnologijo, starši pa otrokom kupujejo elektronske naprave, da bi sebi olajšali življenje. A to ima lahko precej škodljiv vpliv na otroka. Zato moramo nujno začeti s strategijami na tem področju ter otroke izobraževati v smeri varne uporabe tehnologije, sicer bomo v prihodnje plačali prevelik davek," je jasno izrazil svoje mnenje o uporabi elektronskih naprav.

"Nihče ne želi delati napak pri vzgoji svojega otroka, a napake so del človeštva in se dogajajo vsem nam. Pri tem je pomembno, da se izobražujemo in da v prihodnje preprečimo, da bi se napake ponovile. Otrokova glavna naloga bi morala biti igra. Prisila staršev, da se otroci vključujejo v prekomerno število dejavnosti, kot so glasbene šole, športne aktivnosti, učenje jezikov – je lahko izjemno škodljivo. Otroci morajo imeti dovolj prostega časa, tudi za dolgčas. Na eni strani ga torej ne smemo preobremeniti z načrtovanimi aktivnostmi, na drugi strani pa mu ne smemo omogočiti preveč časa za elektronskimi zasloni," je še povedal.
PREBERI ŠE: Zakaj otroci tako radi igrajo video igre?
Hkrati je poudaril, da tehnologija ne more in ne sme nadomestiti starševske vloge pri vzgoji in vsakdanjem druženju. Čas, ki ga starši preživijo z otrokom, se ne more primerjati z ničemer, je jasen dr. Rajović. Sprehod, park, narava, gozd, izlet na podeželje ... Vse to so stvari, ki pripomorejo k zdravemu razvoju otroka. In navsezadnje čas, ki ga preživimo z otrokom, resnično prehitro mine. "Vem, da vsi prihajamo iz službe utrujeni in obremenjeni, vem, da nam otroci pogosto skačejo po glavi, ampak morate pa razumeti, da nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!" je še zaključil dr. Rajović.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV