Bibaleze.si

Je za otroke škodljivo, če se starši prepirajo vpričo njih?

S.B.

Vzgoja in vrtec

0
06. 01. 2023 05.00

Odnos med starši igra veliko vlogo pri otrokovem počutju, vpliva pa lahko tudi na vse drugo, od duševnega zdravja do akademskega uspeha in prihodnjih odnosov otroka.

locitev

Najnovejši izsledki na področju nevroloških raziskav, ki so bili objavljeni tudi v strokovni reviji Journal of Family Psychology, nakazujejo, da prepiranje staršev vpričo otrok še kako vpliva na njihove možgane in odzivanje. Ko otroci poslušajo jezno govorjenje ali vpitje, se nivo stresnih hormonov dvigne. Tudi speči otrok registrira glasne, jezne glasove in potrebuje kar nekaj časa, da se pomiri.

Otroci, katerih starši se pogosto prepirajo vpričo njih, začnejo tudi drugače dojemati in doživljati različna čustvovanja. Prepoznavanje tujih čustev in občutij pa je zanje veliko bolj izrazito kot za otroke, katerih starši se redko prepirajo pred njimi. 

V študijo so vključili otroke, katerih starši so ali visoko konfliktni ali pa nizko konfliktni, kar so ugotovili s pomočjo vprašalnikov, zastavljenih njihovim materam. Znanstveniki so nato preučevali možgansko aktivnost otrok, medtem ko so opazovali fotografije odraslih oseb z različnimi izrazi na obrazu – od jeznih do srečnih, pa tudi nevtralnih izrazov. 

Naj bo prepiranja pred otrokom čim manj.
Naj bo prepiranja pred otrokom čim manj. FOTO: Shutterstock

Pri otrocih, ki so prihajali iz visoko konfliktnih družin, so se pokazale večje možganske aktivnosti, ko so opazili fotografije jeznih ljudi. Četudi so imeli vsi otroci pri testu zadolžitev prepoznati ljudi z jeznim izrazom na obrazu, je bila aktivnost možganov pri otrocih iz visoko konfliktnih družin znatno večja, močnejša in drugačna, in sicer tako pri jeznih kot pri srečnih izrazih ljudi. Četudi se zdi to na prvo žogo pozitivno, ker naj bi otroci hitreje in bolje razpoznavali čustva ljudi, pa to ne drži. 

Ti rezultati namreč kažejo na dejstvo, da so otroci iz visoko konfliktnih okolij mnogo bolj navajeni na prepire in izbruhe jeze ter so posledično razvili svoj obrambni sistem, ki je natreniran v tej meri, da se odzove na še tako majhen dražljaj, in sicer zaradi potrebe po občutku varnosti oz. zaradi bega pred grožnjo. Ta sposobnost, ki so jo razvili, jim pomaga prepoznati že najmanjše znake, ki nakazujejo, da bo nekdo jezen ali da bo med dvema osebama izbruhnil prepir. 

Res je, da smo vsi samo ljudje, krvavi pod kožo. Vsakdo kdaj izgubi nadzor nad svojimi čustvi in dojemanjem določene situacije. Vsakdo kdaj povzdigne glas, zapade v prepir. A vseeno imejte v mislih izsledke raziskave, ko boste naslednjič izbirali bitko. Niso vse bitke in prepiri vredni časa, stresa in tega, da nas otrok ob tem posluša. Predvsem pa, če se že zgodi nestrinjanje ali prepir med vami in partnerjem pred otrokom, poskrbite tudi za to, da boste razložili otroku, za kaj gre, in predvsem tudi to, da ni on kriv ali odgovoren za nastalo situacijo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863