Bibaleze.si

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?

S.B.

Vzgoja in vrtec

0
15. 09. 2022 05.00

Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

pospravljanje

Poiščite otroka v sebi in uporabite nekaj domišljije ter vsakdanja opravila naredite bolj zanimiva, atraktivna in zabavna. Posledično bodo vaši otroci z veseljem sodelovali pri igri, pospravljanju, hranjenju in ostalih vsakdanjih opravilih. Pri tem so vam lahko v pomoč naslednje tehnike.

Oživite nežive stvari 

Ena od tehnik, ki je uspešnica pri otrocih do 7 let, je, da naredite nežive objekte takšne, ki govorijo, čustvujejo, se odzivajo. Zobna ščetkica tako lahko malčka moleduje: "Prosim, prosim, nadeni zobno pasto name in si umij zobke, tako zelo vesela bom, če me uporabiš."  Ali pa zaboj za igrače postane prava zakladnica otrokovih skrivnosti in direndaja in mu prišepne: "Napolni me z vsemi najljubšimi igračami in skrivnostmi, da se bo v meni odvijala najboljša in najčarobnejša zgodbica!"

Na ta način boste otroku približali vsakdanje predmete in jih naredili zabavne, jih oživeli, zaradi česar bodo otroci z zanimanjem in veseljem opravili, kar bi sicer verjetno delali z odporom. 

Otroku pomagajte z igro usvojiti dnevne aktivnosti, kot je pospravljanje sobice.
Otroku pomagajte z igro usvojiti dnevne aktivnosti, kot je pospravljanje sobice.FOTO: Shutterstock

Dolgočasno nalogo spremenite v izziv ali igro

Namesto, da otroka zdolgočaseno in naveličano prosite, da pospravi svoje igrače, da odnese umazana oblačila v koš za perilo ipd., raje vpeljite nekaj igre in tekmovalnosti, ki bo otroka navdušila za sodelovanje. Za primer: otroka lahko spodbudite z odštevanjem in štejete, kako hitro bo zmetal vsa oblačila v koš ali pa dvema bratoma postavite vprašanje, kdo mislita, da bo hitreje pospravil igrače. Namesto da otroka pošljete v sobo, ker je čas za spanje, mu lahko rečete: "A greva odplesat do sobe?" in potem s smešnimi gibi skupaj odkorakajta do sobice ali pa ga spodbudite s kakšnim podobnim izzivom: Ali misliš, da se lahko oblečeš v pižamo z zaprtimi očmi?

Tako bodo vsakdanja opravila, ki se enostavno morajo opraviti, postala veliko bolj zabavna za otroka in tudi za vas. Ne pozabite, da je smeh pol zdravja. Še posebej v času, ko smo vsi postali nekoliko preobremenjeni z delom, stresom in slabo voljo, je prav, da si sami popestrimo vsakdan in življenje in se spomnimo, kako lepo je lahko, če vnesemo malo smeha, igrivosti in potrpežljivosti. 

Otroka lahko spodbudite tudi z izzivi.
Otroka lahko spodbudite tudi z izzivi. FOTO: Shutterstock

Ukaze zamenjajte z izbiro

Nihče nima rad, da se mu ukazuje. Tako otroci kot tudi odrasli imamo radi občutek, da smo upoštevani in da imamo izbiro. Zato namesto raznih ukazov, kaj mora otrok storiti, raje ponudite 'pametno izbiro', pri kateri bo otrok sicer vedno naredil tisto, kar je v danem trenutku treba storiti, vendar pri tem ne bo negodoval in se upiral. Torej, namesto da otroka pošljete v kopalnico, ker je skrajni čas, da ga stuširate, mu predlagajte izbiro: "Bi se želel kopati z milnimi mehurčki ali dinozavri?" Ali pa mu predlagajte naslednje: Bi ti bilo lažje narediti nalogo takoj in imaš potem mir ali bi imel rajši prej malico?

To je način, da otroku daste občutek, da je uslišan in viden ter da ima na voljo lastno izbiro. S tem bo dobil tudi občutek, da ga spoštujete, zaradi česar bo spoštoval tudi on vas in vaše predloge. To pa mu bo pomagalo tudi kasneje v življenju, ko bo stal pred mnogimi odločitvami in izbirami. Pri tem bodite le pozorni, da otroku vedno dajete na izbiro možnosti, ki sta zanj enakomerno ugodni, z njima pa boste v vsakem primeru dosegli želeni cilj.

Vedno pohvalite, ko opazite napredek.
Vedno pohvalite, ko opazite napredek.FOTO: Shutterstock

Pohvalite, ko opazite napredek 

Pomembno je tudi, da otroka spodbujate z lepimi besedami in komplimenti ter pohvalite njegov napredek. Za primer, otroku lahko rečete: "Opažam, da si se danes kar sam spomnil obleči v pižamo, kar pomeni, da si že velik fant in veš, kdaj je čas za počitek."  

Ravno tako pa bo večji učinek na otroka imelo, če boste stvari opisovali, namesto da bi mu zgolj predajali ukaze in zapovedi, kaj je treba storiti. Recimo, namesto da kričite nanj, da imate dovolj pospravljanja za njim, naj takoj pospravi vse kocke in igrače, ki ležijo po tleh, mu enostavno povejte, kaj opažate. Na primer: "Vidim, da je po tleh veliko igrač in kockic, ki ne spadajo tja." Ko opisujete, kar vidite, namreč pomagate opisati pozitivno namesto fokusiranja na negativno. Opisujte torej napredek, ki ga vidite, preden začnete naštevati, kaj vse je še za narediti. Včasih prijazna in spodbudna beseda dela čudeže in velike premike. Poskusite. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863