Starši si za svoje otroke želijo toliko stvari – da bi našli veselje, si pridobili prijatelje, raziskovali svet, živeli brez obsojanja in še mnogo več. Jasno je, da je to velik izziv, ki pa je morda še malenkost večji za starše dečkov. Tradicionalna definicija moškosti, ki vključuje asociacije, kot so stoičnost, samozavest, moč in neomajnost, je prav zdaj sredi pomembne preobrazbe. Po eni strani številni dečki še vedno odraščajo v okoljih, kjer veljajo ti zakoreninjeni stereotipi, po drugi strani pa se odrasle moške vse bolj spodbuja k preseganju stereotipov in izražanju celotne palete čustev. To je v bistvu razumljivo – starši si želijo vzgajati čustveno inteligentne sinove, vendar si nihče od njih ne želi, da bi bil zaradi tega njihov otrok nerazumljen, zasmehovan, ustrahovan ali žrtev nasilnih vrstnikov.
»Starši včasih dobronamerno krepijo zastarele vzorce prepričanja, saj si želijo, da bi se otrok lažje znašel med vrstniki, a jih na dolgi rok lahko s tem popolnoma odcepijo od njihovega čustvenega sveta.«
Kako svojega sina naučiti stika s čustvi?
→ Pomagajte mu pri regulaciji čustev.
→ Učite ga sočutja.
→ Okrepite njegov občutek zase.
→ Vzpodbujajte spoštovanje do drugih.
→ Izražajte naklonjenost.

Ključna priporočila vsebujejo nasvete za starše, ki želijo vzgajati dečke, ki bodo sposobni čutiti in izražati čustva.
Odrasli moški pogosto živijo pod pritiskom, da morajo biti ves čas videti samozavestni, stoični in močni twr dajati vtis, da imajo vse pod nadzorom (ja, tudi sebe). A takšna pričakovanja puščajo moškim izrazito malo prostora za ranljivost in spopadanje s težkimi čustvi, zato le redko pokažejo strah, negotovost, žalost, razočaranje. Fantje enako vedenje ponotranjijo tako, da opazujejo pomembne odrasle moške like v svojem življenju, pogosto pa slišijo tudi od svojih mater, da morajo biti pogumni in močni, če želijo preživeti v tem svetu. Strokovnjaki pravijo, da lahko oče takšen vzorec razmišljanja in vedenja prekine tako, da prizna, da je včasih težko izraziti svoje počutje. Če denimo obstaja poseben trenutek ali dogodek, ki sproži očetov stoični odziv, strokovnjaki svetujejo, da oče otroku pove nekaj v smislu: »Težko mi je in trenutno imam težave s tem, ker ne vem, kako naj izrazim svoje občutke.« Ali pa:« Ta trenutek nisem najbolj prepričan, kaj storiti, a skupaj bomo zmogli.« Na ta način moški odloži 'oklep', ki ga zadržuje pri izražanju čustev in tega, kar misli. Ta 'čustvena iskrenost' predstavlja dečku pomemben zgled in nudi priložnost za nadaljnji pogovor o soočanju z neprijetnimi čustvi.
Modeliranje ranljivosti je ključno, a fantje temu zgledu ne bodo sledili brez odprtih pogovorov o tem, zakaj je izražanje čustev težko. Fantje so lahko hitro ustrahovani ter postanejo žrtve izsiljevanja in napadov, če ravnajo na način, ki ni povezan s tradicionalno moškostjo. Strokovnjaki menijo, da pogovor o tem najlažje načnemo ob sproščenih priložnostih, kot je tudi gledanje televizije. Nekatere oddaje na primer prikazujejo nešteto stereotipov o moškosti. Starši lahko tako opozarjajo na teme, določene zaplete ali ravnanja, ki se nanašajo na tipično moško vedenje. Seveda je treba poudariti, da namen pogovorov ni razlaganje ali utemeljitev strahu pred ranljivostjo, pač pa gre bolj za spodbujanje k razmišljanju o vlogah obeh spolov tudi s čustvenega vidika.

Izražanje strahu, žalosti in negotovosti je za nekatere moške velik izziv, a dečki bi morali v svojem otroštvu imeti lik moškega, ki zna povedati, da potrebuje pomoč. Ko moški odkrito prosi za pomoč ali prizna, da se vsak med nami kdaj pa kdaj znajde v stiski, to dečku predstavlja zelo močno sporočilo. V resnici je največja moč ta, da zna moški pokazati svojo ranljivost. A vsi vemo, da včasih ne gre tako zlahka in da številni očetje nosijo iz svojih družin veliko čustvenih vsebin, preko katerih ne zmorejo. Najslabše pa je, da pogosto povsem nezavedno vso to čustveno prtljago prenesejo na svoje otroke. V tem primeru velja znan 'letalski' nasvet, ki pravi, da si moramo najprej sami nadeti kisikovo masko, preden jo pomagamo nadeti otroku. To pomeni, da bi moral oče (ali oba starša), ki doživlja veliko stisk, tesnobo, depresijo ali je celo nasilen, poiskati strokovno pomoč in podporo, če želi biti tudi učinkovit starš. Velikokrat je tako, da se brez zunanje pomoči nekateri generacijski cikli, ki dečkom dajejo nezdrave ideje o moškosti, ne morejo enostavno prekiniti.
Otroci, tako dečki kot tudi deklice, potrebujejo ljubeče odnose, toplino in varnost. Prav tako potrebujejo podporo pri razvoju integritete – usklajenosti njihovih vrednot, ciljev in vedenja. Bolj ko prikrajšamo dečke pri izražanju čustev, več težav imajo lahko v življenju. Na nas, starših je, da poskrbimo za prekinitev izkrivljenih vzorcev, ki bi morali biti že del preteklosti. Lasten stik s čustvi in pomirjenost s seboj nam omogočita, da naučimo tudi svoje otroke prepoznavati in izražati vso čustveno paleto. To je tudi edini način, kako jih spodbudimo, da v celoti izkoristijo ves svoj potencial.
Viri: Mashable / PsychologyToday
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV