Bibaleze.si

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?

S.B.

5KA

2
24. 01. 2022 08.03

Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

sola, ucenje, risanje

Kdaj naj bi začeli otroku predstavljati tuj jezik? 

Odgovor je čim prej. Že vrtčevski otroci zlahka vpijajo znanje s področja tujega jezika in so lahko pravi mali poligloti. Mlajši kot je otrok, ko se začne učiti nov jezik, bolj naraven in enostaven je način učenja. Nekje do tretjega leta starosti se otroci namreč učijo maternega jezika in obenem bi se lahko popolnoma naravno priučili tudi katerega izmed tujih jezikov, kar jim nikakor ne bi predstavljalo težav pri materinščini, saj otroci že zelo zgodaj ločijo med različnimi jeziki. Tisti, ki odraščajo v družini z več jeziki, nekje do tretjega leta mešajo jezike med seboj, nato pa kmalu začnejo oba jezikovna sistema ločevati med seboj in ju ločeno izgrajevati.

Učenje tujega jezika.
Učenje tujega jezika.FOTO: Dreamstime

Učenje naj bo ena sama zabava

Pomembno je le, da jim tuj jezik predstavite na zabaven način, skozi igro. Ne učimo jih slovnice, ampak jim zgolj omogočimo, da bodo jezik osvajali intuitivno, to je s posnemanjem, sklepanjem, ugotavljanjem, poskušanjem, preizkušanjem v različnih situacijah. To naj bo čas, ko se bo otrok zabaval, učenje pa naj bo zgolj posledica te igrivosti. "V predšolskem obdobju otroci jezik pridobivajo, ga usvajajo. Ta proces je uspešen, če poteka intuitivno, nezavedno, spontano, s posnemanjem, skozi igro, na otrokovi starosti primeren način, s vsebinami, ki jim pomenijo kognitivni izziv, skratka "poučevanje" se naj čim bolj približa usvajanju maternega oziroma prvega jezika," se strinjata izr. prof. doc. Alja Lipovic Oštir in doc. dr. Saša Jazbec. Če je učenje tujega jezika za otroke zastavljeno na pravilen način, se ga bodo otroci naučili izjemno hitro, znanje pa bo še bolj trajno kot pri odraslih, saj se bo v možgane umestilo kot ena od "primarnih" informacij. Potrebna pa je tudi velika merica potrpežljivosti ter ponavljanja in utrjevanja doma. Tuj jezik, ki se ga otroci učijo v vrtcu ali na tečaju, naj jim bo dostopen tudi doma. Lahko skozi igro, risanko ali branje nezahtevne slikanice. 

 

Zakaj je učenje tujega jezika v zgodnjem otroštvu pomembno?

Otroci se bodo primorani slej ko prej naučiti vsaj enega izmed tujih jezikov. Več znaš, več veljaš, pravijo. In to še kako zelo drži. Živimo namreč v svetu, ki se bliskovito hitro spreminja, ljudje smo zaradi tehnologije postali tudi veliko bolj povezani, interaktivni in večina služb zahteva obvladovanje vsaj enega tujega jezika, ki omogoča sodelovanje s tujim tržiščem. Vaši otroci bodo v zgodnjem otroštvu vsekakor lažje osvojili znanje, ki ga bodo kasneje zgolj nadgrajevali. Dokazano pa je tudi, da imajo otroci, ki govorijo dva ali več jezikov, na splošno bolj razvite kognitivne in komunikacijske sposobnosti, boljši spomin ter obvladajo opravljanje več nalog hkrati.

Za osvežitev znanja osnovnošolske angleščine pa je poskrbel Alen Lovrič, učitelj angleškega jezika. Oglejte si njegovo razlago o Past simplu v spodnjem videoposnetku: 

 

Še veliko tovrstnih video razlag pa si lahko ogledate v resnozabavni spletni učilnici 5KA, ki vam je na voljo na VOYO.

Resnozabavna spletna učilnica 5ka, v kateri sodeluje 16 osnovnošolskih učiteljev!

V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. 
Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Potrebno bo veliko truda, da jih zapolnijo ter nadgradijo in utrdijo znanje. 

Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO storitev, resnozabavna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA. Z njo bodo otroci lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali ter utrjevali svoje znanje.  

Tako jim bo ostalo več časa za športne aktivnosti in druženje s prijatelji. 

Vsekakor pa je 5KA tudi zakladnica znanja, ki so ga odrasli že pozabili ali pobrkljali: »V čem je že razlika med stavkom in povedjo?«

V preteklih mesecih je 16 učiteljev posnelo učni program devetletke v obliki od 3- do 15-minutnih filmčkov. 12 predmetov smo posneli v obliki več kot 1100 videov, ki smo jih naložili na VOYO in jih poimenovali 'resnozabavna spletna učilnica'. 

Vsebine 5ke bodo staršem in otrokom na VOYO na voljo kjer koli in kadar koli. Vsi pa se lahko poslovimo od stavka 'NE ZNAM'!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863