Bibaleze.si

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete

S.B.

Vzgoja in vrtec

0
06. 04. 2024 05.00

Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

nasilje

Mnoge raziskave današnjega časa so pokazale, da so posledice kakršnega koli nasilja nad otrokom izjemno škodljive. Nekateri starši kljub temu verjamejo, da lahko zgolj s pomočjo nasilnih prijemov otroku dopovejo, da je nekaj storil narobe in da je njegovo ravnanje ali vedenje nesprejemljivo. Pa je temu res tako?

"Nobeno nasilje ne more otroku prinesti koristi, pač pa gre otrokov razvoj s tem vedno bolj ali manj v minus. Četudi je navzven videti, da je otrok po starševskem zadiranju, kreganju in kaznovanju bolj ustrežljiv, vodljiv, priden, in imajo odrasli občutek, da je njihov pristop učinkoval, so v veliki zmoti. Otrokov notranji svet je preplavljen s stresnimi hormoni, z neprijetnimi občutji manjvrednosti, osramočenosti, nesposobnosti, odrinjenosti, neprimernosti, osamljenosti in še bi lahko naštevali, to pa nadalje oblikuje njegovo vedenje, doživljanje, razmišljanje. Seveda v nefunkcionalne oblike," je pojasnila zakonska in družinska terapevtka Polona Greif.

Pretepanje otroka ni vzgajanje, je le znak vaše agresije, nezmožnosti samokontrole posameznika.
Pretepanje otroka ni vzgajanje, je le znak vaše agresije, nezmožnosti samokontrole posameznika.FOTO: Shutterstock

Ravno tako je tudi ruski psiholog Mihail Labkovski pritrdil, da so posledice, ki jih nasilje pusti na otrokovi duševnosti, lahko resne. Dodal je, da z nasiljem v otroku ubijemo njegovo vero v življenje. "Pretepanje otroka ni vzgajanje, je le znak vaše agresije, nezmožnosti samokontrole posameznika. Obstajajo veliko boljše in učinkovitejše metode za vzgojo otroka. Otroci pa se najbolje učijo prek dejanj, ki jih opazujejo pri starših. Prosim vas, poiščite moč v sebi in poskušajte razumeti, da ni okej pretepati otroke. Obstaja verjetnost, da ste tudi sami doživljali nasilje s strani staršev, ko ste bili majhni. In prav gotovo se spominjate, kako hudo vam je bilo ob tem. Pomembno je izpostaviti, da gre za izjemno resno in pomembno temo, o kateri se dandanes premalo govori," je za Forum Daily komentiral dr. Labkovski. 

Vzorci vedenja se lahko prenašajo iz generacije v generacijo. Starši oz. skrbniki pa so tisti, ki imajo možnost, da prekinejo medgeneracijski prenos nasilnih vedenj.

"Starše bi spodbudila, da se opogumijo, da se nasilju zoperstavijo in verjamejo, da je težave, zaplete in nesporazume mogoče reševati tudi na spoštljiv, varen, za odnose spodbujajoč način. Kadar pa čutijo, da tega ne zmorejo, naj si poiščejo strokovno pomoč, saj se morajo kot starši naučiti srečevanja z nasiljem – to jim pripada tako zaradi njih samih kot zaradi njihovih družin in otrok. Le tako bodo lahko razvili tople in ljubeče odnose," je še dodala terapevtka Polona Greif. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855