Bibaleze.si

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami

Dr. Andrej Omulec in Monika Erjavec Bizjak

Vzgoja in vrtec

0
05. 04. 2023 05.00

Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

joka

Psihosomatske težave, ki so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in stresa, pogosteje prizadenejo posameznike, ki težje prepoznavajo in izražajo svoja čustva. Čeprav se bolezensko stanje izraža skozi telo, psihosomatske težave sovpadajo z drugimi duševnimi stiskami.

Ne le odrasli, z njimi se soočajo tudi otroci. V zgodnjem otroštvu otrok potrebuje starša in varen prostor, kjer lahko prepoznava čustva, spregovori o njih in se jih nauči uspešno uravnavati. Izredno pomembno je, da odrasli ustvarimo ustrezne pogoje, ki bodo otroku omogočili zdrav osebnostni razvoj.  Tako ga bomo opremili z orodji, ki so nujno potrebna za spopadanje z notranjimi in zunanjimi dejavniki. 

Ne le odrasli, s psihosomatskimi motnjami se soočajo tudi otroci.
Ne le odrasli, s psihosomatskimi motnjami se soočajo tudi otroci.FOTO: Adobe Stock

Kako prepoznati psihosomatske motnje?

Klasifikacijske bolezni opišejo psihosomatske težave kot zdravstvene motnje, ki so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in se izražajo skozi telo. Razumemo jih kot preplet razvojnih, izkustvenih in zunanjih dejavnikov. So posledice vpliva misli in občutkov posameznika na telo, pri čemer bolezensko stanje nima organskega izvora. 

Psihosomatske težave zaznavamo skozi telesne odzive, ki se jih ne da medicinsko pojasniti. Mednarodna raziskava iz leta 2018 HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children) je zajela podatke o doživljanju osmih psihosomatskih simptomov: glavobol, bolečine v želodcu, bolečine v hrbtu, občutek potlačenosti, razdražljivost, nervoznost, nespečnost in omotičnost.

Pri otrocih prepoznamo psihosomatske težave, ko pogosto tožijo za enako bolečino, katere izvora zdravniško ni mogoče potrditi (npr. otroka boli trebušček vedno ob istem času). V tem primeru je treba raziskati sprožilce stresa pri otroku, ali gre za vrstniške odnose, ločitev od staršev, strah pred neznanim, neuspehom ... Pomembno je, da se starši odzovejo in slišijo otroka ter mu stojijo ob strani, ko se ta spopada z neprijetnimi občutki. 

Psihosomatske težave v večini izhajajo iz nereguliranih, zatrtih  čustev.
Psihosomatske težave v večini izhajajo iz nereguliranih, zatrtih  čustev. FOTO: Shutterstock

Zgodnejše obdobje otroštva

Psihosomatske težave v večini izhajajo iz nereguliranih, zatrtih čustev. Pogosto je to vzorec, ki ga je otrok spoznal v primarni družini. V nadaljnjih odnosih se ta vzorec ponavlja in dokler posameznik ne ozavesti tega, vztraja v odnosih, v katerih njegov notranji čustveni svet ostaja nepredelan. 

V zgodnjem obdobju otroštva otrok potrebuje odraslo osebo, ki regulira njegovo notranjo čustveno stanje. Potrebuje varen prostor, kjer lahko z odraslo osebo spregovori o svojih notranjih čustvenih stanjih (strah, razočaranje, sram, jeza ...) in jih z njo tudi skuša pravilno uravnavati. Neodzivnost starša oz. odrasle osebe na čustvena stanja otroka v otroku prebudi občutek osamljenosti. Otrok si na svoj način razlaga in predeluje čutenja, kar pa je pogosto odraženo v škodo otrok (otrok krivi sebe, je nemočen, čutenja potlači oz. v situaciji zamrzne ali zaradi svoje notranje napetosti nemir v sebi projicira na vrstnike). 

Starši lahko podarijo svojim otrokom nekaj najdragocenejšega – naučijo jih lahko regulacije svojih čutenj. S pogovorom o čustvih bogatimo čustveni besedni zaklad (pomagamo si lahko z različnimi slikanicami – Velika knjiga o čustvih je odličen primer). Izogibajmo se vpletanju otrok v konfliktne situacije znotraj odraslih odnosov, saj ujetost v konflikt v otroku povzroča slab občutek lastne vrednosti in prepogosto krepi v otroku krivdo (otrok lahko hitro dojame sebe kot krivega za slab starševski odnos). 

Odgovornost staršev je, da poskrbijo za varno, spodbudno in ljubeče družinsko okolje, kjer bo otrok lahko krepil psihofizično zdravje.

Starši moramo otroku nuditi varen prostor.
Starši moramo otroku nuditi varen prostor. FOTO: Shutterstock

Starši, bodite pozorni!

Posamezniku psihosomatske težave predstavljajo čustveno stisko in hkrati delujejo na njegovo delovno okolje in dinamiko odnosov v njegovem okolju. Raziskave kažejo, da psihosomatske težave sovpadajo z drugimi duševnimi stiskami (anksioznost, hiperaktivnost, izoliranost, anoreksija, motnje hranjenja ...).

Če zgodnji odnosi ne vzpodbujajo prepoznavanja in izražanja čutenj ter predelovanja le-teh skozi pogovor, posameznik ob čustveni napetosti razvija obrambne mehanizme, ki posledično oblikujejo njegovo vedenje.

Za začetek je treba biti iskren do sebe in si dovoliti priznati, da telesni odzivi sporočajo, da potrebujemo v življenju spremembo. Če za spremembo potrebujemo pomoč, je smiselno iskati varen odnos, ki nam pri tem lahko pomaga (prijateljski, družinski, partnerski ali terapevtski). Zavedanje, da se lahko situacija izboljša, da lahko zmanjšamo bolečino, s katero se v tem trenutku soočamo, je zelo vzpodbudno. 

FOTO: POP TV

Dr. Andrej Omulec je doktor zakonskih in družinskih študij, družinski terapevt, supervizor, doktorand in tudi nekdanji poklicni športnik. Skozi 10-letne izkušnje s terapevtskim delom dnevno dela z otroki, mladostniki in odraslimi. Redno sodeluje v različnih taborih in izvaja predavanja ter delavnice na področju medosebnih odnosov. Zadnja leta je zaposlen na ZPM Moste-Polje, kjer deluje tudi v programu Veriga dobrih ljudi in vodi prek 10 terapevtov.

Monika Erjavec Bizjak je mag. zakonskih in družinskih študij, je strokovna sodelavka v humanitarnih programih in izvajalka delavnic v sklopu humanitarnega projekta Veriga dobrih ljudi. Je tudi certificirana družinska in šolska mediatorka ter se ukvarja z reševanjem sporov z mediacijo in s širjenjem in z razvojem kulture medsebojnih odnosov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863