Bibaleze.si

Pet mitov o otrocih, ki odraščajo brez bratov in sester

S.B.

Vzgoja in vrtec

0
28. 06. 2024 05.00

Mnogokrat lahko ob dejstvu, da imamo otroka edinca opazimo pomenljive poglede in slišimo pripombe, kot so 'zagotovo je razvajen' ali pa 'kako pa se znajde v družbi vrstnikov'? A v resnici se lahko otrok, ki nima bratov in sester odlično znajde v okolju drugih otrok in ni prav nič razvajen zaradi tega, ker je edinec. Navajamo najpogostejše mite, s katerimi se soočajo starši edincev.

pogovor

Imajo težave pri socializaciji

Mnogi domnevajo, da so posamezniki zaradi omejene interakcije osamljeni ali nimajo socialnih veščin. Ni pa nujno, da število bratov in sester narekuje družbeni razvoj, piše Times of India. Otroci brez bratov in sester lahko kljub temu zgradijo močne vezi prek prijateljstev, šole in podobno. Poleg tega lahko vzpostavijo tesne vezi s sorodniki, sosedi in vrstniki.

So sebični

Obstaja stereotip, da so otroci brez bratov in sester razvajeni ali egocentrični, ker jim ni treba deliti stvari ali pozornosti. Čeprav je vzgoja vsakega otroka drugačna, to, da si edinec, ne vodi nujno v sebično vedenje. Starši igrajo ključno vlogo pri poučevanju vrednot, kot so empatija, delitev in hvaležnost, ne glede na velikost družine.

Nimajo nikogar za čustveno podporo

Pogosto se domneva, da otroci brez bratov in sester nimajo čustvene podpore ali družbe. Vendar družinske vezi presegajo odnose med brati in sestrami. Tesni odnosi s starši, starimi starši, tetami, strici in drugimi sorodniki lahko zagotovijo čustveno podporo, vodstvo in družbo. Poleg tega imajo prijateljstva in vrstniški odnosi pomembno vlogo pri izpolnjevanju socialnih in čustvenih potreb, saj nudijo podporo in druženje zunaj družine.

Vzgoja je tista, ki oblikuje socialne veščine, empatijo in hvaležnost.
Vzgoja je tista, ki oblikuje socialne veščine, empatijo in hvaležnost.FOTO: Adobe Stock

Ne znajo deliti

Obstaja napačno prepričanje, da imajo otroci brez bratov in sester težave z delitvijo in sodelovanjem, ker tega niso vajeni. Medtem ko je učenje delitve in sodelovanja bistvenega pomena za vse otroke, lahko posamezniki te veščine razvijejo v interakciji z vrstniki, sorodniki in sošolci. Vključevanje v skupinske dejavnosti, timske športe in sodelovalne projekte pomaga spodbujati sodelovanje, sklepanje kompromisov in komunikacijske sposobnosti.

Težko vzpostavijo medsebojne odnose

Mnogi verjamejo, da bodo imeli posamezniki zaradi pomanjkanja izkušenj s sorojenci pozneje težave v odnosih kot sta zakon ali starševstvo. A dinamika življenja z brati in sestrami ne napoveduje nujno uspeha v zvezi ali zadovoljstva v odrasli dobi. Predvsem komunikacijske sposobnosti, empatija in čustvena inteligenca so tiste lastnosti otroka, ki bodo igrale pomembno vlogo pri oblikovanju zdravih odnosov.

Vir: index.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863