S svojim otrokom govorite o denarju
Prvi korak je zagotovo najbolj nujen, saj bo otroka naučil vrednosti in pomena denarja, prav tako pa mu bo jasno, da ta ne pade z neba. Vzemite otroka s seboj v trgovino in bodite pozorni, da ni osredotočen zgolj na vabljive embalaže in čudovite igrače, temveč tudi na njihovo ceno. Še več, ko se pogovarjate o tem, da si lahko nekaj izbere, mu postavite zgornjo mejo in tako bo hitro pozoren tudi na cene in vrednosti izdelkov. Ob tem lahko s partnerjem otroku pojasnita tudi, zakaj npr. hodita v službo in kakšno vlogo igrajo finance na izbiro naslednje počitniške destinacije, na katero se boste odpravili kot družina.
Otroku prepustite odhod v trgovino
Če ste ocenili, da je vaš otrok že dovolj star, samostojen in odgovoren, lahko tedensko nakupovanje živil prepustite tudi njemu. Napišite mu spisek izdelkov, ki jih potrebujete, izračunajte njihovo vrednost in otroku dajte ravno dovolj. Tako bo še bolj pozoren na izdelke, ki jih bo vzel s police, pred odhodom na blagajno pa bo dvakrat preveril, da ima v žepu dovolj denarja. Na tak način se bo zavedel pomembnosti varčevanja in odgovornosti do denarja.
Igrajte družabne igre, povezane z denarjem
Tu seveda ne namigujemo, da bi morali svojega otroka naučiti poker in z njim staviti, temveč bodo več kot dovolj igre, kjer se igra z namišljenim denarjem. Tak primer je priljubljena igra Monopoly, kjer moraš za napredovanje v igri z denarjem ravnati preudarno, otrok pa se bo naučil tudi, kako delujejo banke.

Fraza 'Tega si ne moremo privoščiti' ne obstaja!
V nobenem primeru si ne smete dovoliti, da otroku, ki vas v trgovini prosi za čokolado ali igračo, rečete, da si tega ne morete privoščiti. Fraza ima izrazito negativno konotacijo, ob tem pa otrok opazi tudi našo žalost ali slabo voljo, ki jo ob zavrnitvi čuti tudi sam, zato do denarja razvije negativne občutke. Številni finančni strokovnjaki svetujejo, da otroku raje pojasnite, da v trgovino niste prišli po ta izdelek in da je pomembno, da se držite začrtanih načrtov, z njim pa se lahko dogovorite tudi, da si nekaj, kar si želi, izbere v določenem časovnem okvirju; npr. enkrat mesečno. Zelo dober rezultat pogosto prinaša tudi dogovor, da boste izdelek kupili, če kje najdete cenejšega, saj se otrok s tem zave, da enaki izdelki nimajo vedno enake cene, poleg tega pa postanejo pozornejši na vrednosti stvari.
Ustvarjajte z otrokom
Vsak teden si vzemite nekaj časa in z otrokom ustvarjajte. To pomeni, da z njim ne sedite doma ali greste na sprehod, temveč skupaj odkrivate nekaj novega. Odličen primer je peka torte ali sestavljanje sestavljanke, saj se otrok s tem uči novih veščin, postaja samostojen in samozavesten, obenem pa bo spoznaval tudi, kako stvari nastanejo in da ni edina možnost, da nekaj kupimo v trgovini. Ob tem bo pomembna lekcija tudi ta, da stvari, ki jih začnemo, dokončamo.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV