Vse prepogosto se dogaja: vaš otrok doživlja epski zlom, vi ste izčrpani, razočarani, nato pa otrok vrže predmet, nekoga udari, ugrizne ali naredi kaj drugega, kar vsekakor ni sprejemljivo. Vaša kri zavre, vi se razburite, kar povzroči, da vaš otrok postane še bolj histeričen.
Ko se vsi umirite, lahko popravite odnose in se otroku opravičite za svojo reakcijo. Obstaja pa tudi način, kako se soočiti z zlomi s sočutjem in trdno mejo hkrati, s čimer lahko zajezite stopnjevanje jeze na obeh straneh.
Mama Erin Morrison je na svojem Instagramovem profilu delila zgodbo, v kateri razkriva besedno zvezo, ki jo vsakodnevno uporablja, da bi svojemu otroku in sebi pomagala predelati jezo: "Lahko si jezen, ne smeš pa biti zloben."
V Instagramovi zgodbi (o. p. storyju) razloži, kako je ta preprost izraz lahko koristen za predelavo jeze na dva načina:
- Opomni starše, da so lahko jezni, ne smejo pa biti zlobni.
- Otroku predlagamo, kako naj se situacije loti na miren način.
Medicinska sestra in mati dveh otrok je priznala, da veliko odraslih nima potrebnih orodij za uravnavanje jeze. "Mislim, da morajo odrasli včasih slišati ta stavek bolj kot otroci, saj se navsezadnje otroci vsega naučijo od nas, kajne," je zapisala v opisu objave. "Toda tukaj nastane problem, vsi namreč delamo z orodji, ki jih imamo, in večina od nas nima orodij za obvladovanje svojih čustev, kaj šele jeze. Tako se lahko znova z nule začnemo o soočanju s čustvi učiti skupaj z našimi otroki," je še dodala.
"Polovico časa smo jezni, ker imamo globoko v sebi veliko bolj nežen občutek, za katerega je treba v resnici poskrbeti ... zato prej ko bomo mi kot odrasli začeli skrbeti za te lastne potrebe, prej bomo lahko pomagali otroku pri tem," je povedala in dodala: "Vprašajte se torej, kaj potrebujete, kadar ste jezni? Iskanje tega odgovora bo močno orodje pri vodenju vašega otroka skozi njegovo jezo."

"Drugi del tega je modeliranje, kaj storiti, ko smo jezni: lahko se o tem pogovorimo, lahko povemo drugim, kako prizadeti, žalostni, jezni smo, lahko si vzamemo čas zase, lahko se zamotimo sami, lahko prosimo za objem ..." je nadaljevala Morrisonova. "Ne pozabite, da majhni premiki, ki jih naredimo, ustvarijo velike, trajne spremembe. Vsak majhen premik, ki ga narediš, je pomemben," je še dejala.
Pod njeno objavo so se oglasili komentatorji in se strinjali z njenimi občutki. "Ta nasvet potrebujejo tudi odrasli," je v komentarju zapisala in se z avtorico strinjala vzgojiteljica otrok Jennie Monness.
"O, to sem moral slišati danes," je napisal drugi. "Ja, govorimo o tem, da so čustva v redu, ampak kaj potem narediti z njimi? Všeč mi je ta razlaga. Otrokoma in meni olajša soočanje s čustvi," je dodala še ena komentatorka. Pri pogovoru z otroki je predaja znanja in informacij ključna. Res je neverjetno, kako lahko določene malenkosti, kot je ta, spremenijo nadaljnje vzdušje, odzive in medsebojne odnose.
Vir: mother.ly
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV