Kaj je pretirana pohvala?
Pretirano hvaljenje se pojavi, ko starši preveč poudarjajo otrokove sposobnosti, nenehno potrjujejo manjše dosežke ali ponujajo neiskrene komplimente. Na primer, če otroku rečete, da je "najpametnejša oseba na svetu", ker je opravil preprosto nalogo, lahko to povsem izkrivi njegovo dojemanje lastnih sposobnosti.
Otroke je zaželeno pohvaliti za njihove dosežke in nekatere stvari, ki jih naredijo, a pretirane pohvale lahko dejansko negativno vplivajo na njihovo samozavest. Tako trdi socialna delavka in strokovnjakinja za otroški razvoj Claire Lerner, ki meni, da bi morali starši svoje otroke zmerno hvaliti, da kasneje ne bi imeli težav z realno samopodobo.
Poudarja, da pretirane pohvale "lahko otroke vodijo do tega, da se zanašajo na zunanjo potrditev, da bi se počutili dobro o sebi. Prav tako lahko začnejo doživljati tesnobo glede uspešnosti in imajo težave pri sprejemanju dejstva, da niso vedno dovolj dobri ali popolni."
Druga težava, povezana s pretiranim hvaljenjem otrok, je hvalisanje. "Pretirane pohvale jih lahko spodbudijo, da postanejo bahači, kar lahko negativno vpliva na njihove družbene odnose," dodaja Lernerjeva. Dejstvo je tudi, da takšni otroci pogosto mislijo, da morajo biti najboljši in se bojijo, da bodo, če ne bodo dosegli določenih ciljev, razočarali svoje starše in bodo manj cenjeni in ljubljeni kot prej.
Prav tako lahko dinamika, v kateri so otroci pretirano hvaljeni, vodi do tega, da otroci težko sprejemajo popravke in vztrajajo, da imajo prav, tudi ko je očitno, da nimajo.
Kaj storiti, če pretirane pohvale negativno vplivajo na otroke?
Lernerjeva poudarja, da morajo starši narediti več stvari, če vidijo, da je njihova pohvala dejansko slabo vplivala na vedenje njihovih otrok.
Preusmerite fokus s pohvale na proces
Komentirajte učinek njihovega truda na njih same, ne nase: "Trdo ste delali, da ste sledili žogi, in to vam je pomagalo doseči gol, ki vam je bil zelo všeč" namesto "Dosegli ste veliko ciljev! Zelo smo ponosni nate!"
Priznajte, da je težko, če niste vedno najboljši ali zmagovalec
S temi občutki se vsi borimo. Takšna čustva se moramo naučiti obvladovati, če želimo biti dobri soigralci in omogočiti prijateljem, da se v naši družbi dobro počutijo.
Ko se otroci preveč hvalijo, jih ne kritizirajte
Namesto tega se odzovite tako, da prepoznate njihovo željo po uspehu: "Vidim, da rad dosegaš veliko golov."
Ko vaš otrok navaja neresnične trditve, jih ne popravljajte
To otroke spravlja v neprijeten položaj, nato pa bodo svoje stališče zagovarjali še bolj ostro in pogosto z nelogičnimi argumenti. Namesto tega poskusite: "Zanimivo. O tem imam drugačne informacije," in navedite svojo razlago.
Tako je večja verjetnost, da bo otrok obdelal informacije, ki jih delite, čeprav tega morda ne bo priznal. Predlagate lahko tudi, da skupaj raziščeta določeno temo. Pristop k problemu s sodelovanjem brez sramovanja ali poudarjanja, kdo ima prav ali narobe, lahko otroke spodbudi k učenju.