Mnogi starši pogosto pohvalijo svoje otroke in jim izražajo podporo ob njihovih uspehih. Namesto splošnih pohval, ki so sicer naravne, je smiselno, da se pohvale osredotočijo na specifične pozitivne vedenjske spremembe, saj tako starši otrokom pomagajo razviti pomembne veščine.
Izberite 1-3 vedenja, ki jih želite naučiti
Pomislite, kako želite spremeniti obnašanje svojega otroka. Katero vedenje želite spremeniti vi? Kakšno pozitivno veščino želite naučiti? Ko jih izberete, sledite tem korakom.
5 pravil uporabe pohval
Pohvalite z navdušenjem:
Ko vaš otrok naredi nekaj dobrega, se razveselite in uporabite ton glasu ter govorico telesa, s katero res pokažete, kako ste veseli njihovih novih veščin.
Pohvalite specifično:
To je ena ključnih razlik med splošnimi pohvalami, ki jih običajno dajemo otrokom, in strateškimi pohvalami. Ko smo strateški, so naše pohvale namenjene učenju in utrjevanju novih veščin. Namesto, da rečete "Odlično!", recite: "Odlično! Všeč mi je, da si delil svojo igračo z bratom!"
Dodajte telesni stik:
Po tem, ko otroku pokažete navdušenje in specifično pohvalo, dodajte telesni stik. To je lahko objem, poljub na čelo ... Ta dodaten stik lahko okrepi čustveno vez z otrokom.
Pohvalite takoj:
Če poskušate razviti novo vedenje, poskrbite, da pohvalo izrečete takoj. Na primer, takoj ko otrok posluša in sledi navodilom, ga pohvalite. Takoj ko otrok deli igračo z sestrico, ga pohvalite. Takoj ko otrok gre v svojo sobo, da se pomiri, ga pohvalite.
Pohvalite v majhnih količinah:
Nekatera nova vedenja, ki jih želimo naučiti svoje otroke, so zapletena. Poglejte na primer domače naloge. Včasih ni lahko določiti časa, ker je lahko nerealno za nekatere otroke. Zato lahko začnete s specifičnimi pohvalami, takoj ko otrok sede in odpre delovni zvezek, da začne z delom. Nadaljujte s pohvalami tudi med tem, ko dela nalogo in seveda ko konča.
5 napak pri uporabi pohval
Ne uporabljajte splošnih pohval:
Reči "dober si!" ali "super si!" je čudovito, a to ne bo učinkovito pri učenju novega vedenja. Ne pozabite, da morajo biti pohvale specifične.
Ne označujte otroka kot dobrega ali slabega:
Izogibajte se pohvalam ali komentarjem, ki so osredotočeni na otroka kot osebo. Namesto, da rečete: "Dober fant si, ker si to pobral," recite: "Odlično si pobral vse svoje igrače." Izogibajte se označevanju otroka kot "dobrega" ali "slabega" glede na njihovo vedenje.
Ne naredite vedenja odvisnega od ljubezni:
Izogibajte se besedam, kot so: "Rad/-a te imam, ko me poslušaš." Vaša ljubezen do otroka obstaja ne glede na njihovo vedenje!
Ne osredotočajte se na sebe:
Izogibajte se povedim, kot so: "Narediš me srečno/-ega, ko si prijazen do svojih bratov." Otrok ne sme čutiti, da njihovo vedenje vpliva na vaša čustva.
Ne pokvarite pohval:
Včasih kot starši naredimo vse prav, pazimo na specifične pohvale ter spodbudo. Toda v trenutku lahko pohvalo pokvarimo z zaničujočim komentarjem, kot je: "Zakaj ne moreš biti vedno takšen?" ali "Tvoja sestra vedno deli, zakaj ti tega ne počneš?" Poskusite se izogniti primerjavam z drugimi otroki. Ohranite pohvalo pozitivno in pristno.
Vadite, da bo bolje in ne ciljate na popolnost!
Vir: thechildhoodcollective
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV