Dovolite otroku, da dela napake
Če želite vzgojiti samostojno osebo, morate otroku včasih dovoliti, da dela napake, ne da bi mu pomagali jih preprečiti ali popraviti. Zapomnite si: pomembno je dolgoročno znanje – na primer najstnik, ki si lahko sam opere perilo – bo morda sprva obarval bela oblačila v rožnato, a se bo iz tega tudi nekaj naučil.
Preden otroku priskočite na pomoč, se vprašajte: ali je moj otrok v nevarnosti? Nato se vprašajte, ali ima otrok potrebne spretnosti in ali so izpolnjeni osnovni pogoji za uspešno opravljeno nalogo. Če je odgovor pritrdilen, naj otrok le poskusi narediti določeno opravilo.
Upoštevajte 3 pravila za domačo nalogo
1. pravilo: najprej naredi najtežji del.
2. pravilo: pospravi svoj mobilni telefon. Otrok morda potrebuje tehnologijo, kot je računalnik za domačo nalogo, vendar mu v tem času ni treba pošiljati sporočil.
3. pravilo: takoj, ko je domača naloga narejena, si pripravi torbo za jutri.
Ta tristopenjski postopek otrok zlahka usvoji, zato vam ga ne bo treba neprestano opozarjati na pisanje nalog in opravljanje osnovnih šolskih obveznosti.

Zapomnite si
Izbruhi jeze se pogosto zgodijo, ker je otrok lačen, vznemirjen, osamljen ali utrujen.
Izvajajte vsakodnevna dejanja prijaznosti
Naučite svojega otroka, da moramo pomagati drugim vsak dan, ne le med počitnicami. Otroka vsaj enkrat na teden spodbudite k majhnemu dobremu dejanju, pa naj bo to pomoč prijatelju ali sosedu pri pospravljanju odpadlega listja. Z osredotočanjem na druge se bo otrok naučil, kaj pomeni biti hvaležen.
Bodite dosledni glede časa za spanje
Raziskave so dokazale, da imajo 7-letniki, ki nimajo določene ure za spanje, več vedenjskih težav kot tisti, ki gredo spat vsak večer ob isti uri.
Otrok naj čimveč bere
Otroci, ki berejo za lastno veselje, razvijejo veliko širši pogled na svet in so veliko boljši ne le pri družbenih, ampak tudi pri naravoslovnih predmetih. Otrok naj v prostem času bere, kar želi – najpomembnejše je, da pridobi navado branja.

Ne dajajte otroku denarja, kadar pospravi svojo sobo
Če otroka nagradite z nekaj evri, ko pospravi posteljo, bo pričakoval denar vsakič, ko ga boste prosili, naj nekaj naredi ali vam pomaga pri gospodinjskih opravilih. Otroku lahko daste mesečni dodatek, da se nauči pravilno ravnati z denarjem in za splošno dobro vedenje, vendar ga ne nagrajujte finančno vsak dan za različna opravila.
Naučite ga biti pogumen
Si želite samozavestnega otroka? Naj se iz vašega zgleda uči majhnih, zdravih tveganj v življenju. Na primer, pojdite sami v kino in nato otroku razložite, zakaj to ni nekaj, kar bi mu moralo biti neprijetno (mnogi odrasli nočejo v kino sami, ker jim je neprijetno). Ali pa naj vaš otrok vidi, kako se smejete, ko ugotovite, da ste celo jutro nosili srajco narobe, namesto da bi vam bilo nerodno.
Otroku ne kuhajte posebej
Otrok se mora naučiti jesti to, kar jedo njegovi starši. Ni mu treba pojesti vsega, kar ste pripravili za kosilo, mora pa izbrati tista živila, ki mu bodo zagotovila hranila. Veliko bolj pomembno je, da otrok čez dan ali teden poje vse kot en uravnotežen obrok.

Še posebej bodite previdni, ko otrok dopolni 14 let
Pri tej starosti začne vpliv vrstnikov slabeti in otrok začne razmišljati sam, namesto da bi le sledil 'vodji'. Če želite, da otrok čim prej začne razmišljati s svojo glavo, spodbujajte čim pogostejše pogovore o njegovih prijateljih (vprašajte ga npr., kaj je novega pri njegovih prijateljih), da boste vedeli, s kom se druži.
Premagajte strahove z zdravo 'kmečko pametjo'
Če se otrok boji psa, ga ne peljite na drugo stran ulice, ko pes prihaja nasproti. Demistificirajte strah. Recite 'Poglej, psiček! Vprašajmo lastnika, če ga lahko pobožamo in otipamo, kako mehak je njegov kožušček'. Ko gre otrok na primer na cepljenje, bodite sočutni, a ne preveč čustveni. Recite: 'Vse je v redu. V nekaj minutah bo konec', namesto 'Vem, boli!'
Da bi bil majhen otrok tišji, znižajte glas, namesto da ga povišate
Tako se bo otrok osredotočil na vaše besede. To lahko naredite tudi na zabaven način. "Če hočeš slišati, kaj bova zdaj počela, skači po eni nogi." Najmlajši bodo navdušeni nad temi igrami.
Najprej poskrbite zase, potem pa še za svojega otroka
Če želite biti najboljši možni starš, morate najprej poskrbeti zase. Starši, ki se zaradi svojih otrok prikrajšajo za počitek, hrano in zabavo, v resnici nikomur ne delajo nič dobrega. Mnogi starši se počutijo krive, ker veliko delajo in želijo ves svoj prosti čas posvetiti otrokom. Toda takšno vedenje pogosto povzroči čustveno in fizično izčrpanost. Zelo pomembno je, da si vzamete čas zase, tudi če gre le za 15 minut sproščujoče tople kopeli.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV