Osnovni cilj vseh staršev je pripraviti svoje otroke na samostojno življenje, številni pa ne vedo zares, kako se tega izjemno pomembnega izziva lotiti. Nekateri se po pomoč obrnejo k sorodnikom in prijateljem, ki že imajo otroke, drugi se poglobijo v literaturo, tretji odgovore iščejo na svetovnem spletu. Vsaka od teh možnosti je lahko koristna, a zavedati se treba, da gre za proces, ki zahteva ogromno potrpljenja.
Prav tako, podobno kot odrasli, tudi otroci za usvojitev novih veščin potrebujejo čas. Koliko ga bodo potrebovali, da izpopolnijo posamezno veščino, je nemogoče napovedati, saj je vsak otrok zgodba zase. Nekateri denimo shodijo že kot dojenčki, drugi potrebujejo tudi do dve leti, da samostojno zakorakajo v svet. Z določenimi se lahko povsem razumljivo pogovarjate že pri dopolnjenih dveh letih, drugi spregovorijo šele pri petih.
Zavedanje, da je vsak otrok lasten individuum, je torej predpogoj za učenje samostojnosti. Največja napaka, ki jo starši pogosto delajo, je primerjanje otrok iste starostne skupine. S tem namreč sami sebi naložijo breme krivde in dvoma, da so dobri starši, obenem pa se lahko hitro zgodi, da začnejo preveč pritiskati na otroka in naredijo več škode kot koristi.
Nasveti za samozavestne prve korake starševstva
Starševstvo je vsekakor ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Po drugi strani so sodobni starši izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. Pomembno je predvsem, da znate filtrirati koristne informacije od balasta in veste, kam se obrniti po pomoč.
Bogat nabor koristnih informacij starši dojenčkov in malčkov dobijo v brezplačnem programu Za srečen začetek zavarovalnice Generali, ki nudi dragocene informacije, podporo ter znanja o razvoju, vzgoji in prvi pomoči za dojenčke in malčke. Zasnovan je kot vir uporabnih nasvetov za mlade starše in družine, ki želijo bolje razumeti svojega otroka in skrbeti za njegov razvoj v ključnih zgodnjih letih.

V programu sodelujeta Barbara Cvetko, ki na Instagramu že več let pomaga staršem najti ritem z njihovimi dojenčki in otroki, in Andreja Gerl, diplomirana medicinska sestra. Skozi video vsebine, vodiče in strokovne nasvete na enostaven in dostopen način odgovarjata na najpogostejša vprašanja o razvoju in razumevanju otroka, spodbujanju otrokove samostojnosti, o prvi pomoči v primeru nezgod in bolezni ter ponujata pomembne napotke za vsakodnevne situacije in razvojne faze.
Kako spodbujati samostojnost pri malčkih?
Kdaj je torej pravi čas, da začnete malčka navajati na to, da sam poje obrok, se samostojno obleče in umije ter pospravi igrače po končani igri? Pri iskanju odgovorov na ta in podobna vprašanja so vam v programu Za srečen začetek lahko v veliko pomoč video nasveti Barbare Cvetko, ki v sklopu vsebin za malčke pomaga razumeti otrokov odziv v vsakdanjih situacijah in svetuje, kako s pravilnim pristopom spodbujati otrokovo samostojnost pri igri, umivanju, oblačenju in v kuhinji.
"Glede na bogate izkušnje podpiranja staršev vem, da z jasnimi odgovori in kvalitetnimi informacijami lahko naredimo starševstvo lahkotnejše, otroka pa z večjo gotovostjo spremljamo do njegovega potenciala," je prepričana Barbi, ki je obiskovala Pedagoško fakulteto v Ljubljani in svoje znanje prenesla v prakso, ko je delala kot specialna pedagoginja, preden je postala samostojna podjetnica in ustvarila program Pikarije in Hišo firbca. "Hvaležna sem, da lahko s programom Za srečen začetek prispevam h globljemu razumevanju dojenčka ter k iskanju načinov kako malčka voditi po poti do zrelosti in samostojnosti."
Že danes poskrbite za otrokovo prihodnost
Program Za srečen začetek je razdeljen na tri sklope: vsebine za nosečnice, vsebine za starše dojenčkov in vsebine za starše malčkov. Posamezne sklope sestavljajo video posnetki, digitalni izročki in vodiči ter strokovni nasveti, vsebine pa so povsem brezplačne in namenjene vsem, ne le zavarovancem zavarovalnice Generali. Programu se lahko pridružite TUKAJ, vsebine pa boste prejemali na svoj elektronski naslov.
S prijavo v program Za srečen začetek se uvrstite tudi v nagradno igro 'Štipendija* za otroka', v okviru katere zavarovalnica Generali vsako leto med prijavljenimi, ki imajo otroke, mlajše od 7 let, izžreba nekoga, ki prejme naložbeno zavarovanje ENKRATNI ŽIVLJENJSKI BONUS s plačilom enkratne premije 4.500 EUR. Ko nagrajenčev otrok dopolni 18 let, se mu ta znesek začne izplačevati iz zavarovanja v obliki mesečne štipendije v vrednosti 100 EUR**.
Namen nagradne igre je izobraževanje in spodbujanje staršev, da že ob rojstvu otroka razmišljajo in poskrbijo za otrokovo odraščanje in njegov korak v samostojnost po 18 letu. ENKRATNI ŽIVLJENJSKI BONUS je namreč naložbeno zavarovanje z enkratno premijo, ki vas razbremeni skrbi in istočasno plemeniti vaše premoženje. Namenjeno je osebam, starim med 14 in 65 let, ki poleg življenjskega zavarovanja želijo tudi dolgoročno varčevati in so pripravljene prevzeti naložbeno tveganje z namenom potencialnih višjih donosov.

Otroci zmorejo veliko, če jim damo priložnost
Program Za srečen začetek je vsekakor odlična investicija za vse (bodoče) starše, ki iščejo odgovore na najpogostejša vprašanja o razvoju in razumevanju otroka, spodbujanju otrokove samostojnosti ter prvi pomoči v primeru nezgod in bolezni. Ponuja pomembne napotke za vsakodnevne situacije in razvojne faze, da se boste s prvimi koraki starševstva in vzgojo malčka spoprijeli bolj samozavestni in opolnomočeni.
V prvi vrsti je pomembno predvsem, da se naučite opazovati svojega otroka. Čeprav je videti drobcen in nebogljen, bo malček namreč že zelo zgodaj nakazal, kaj so njegove močne strani in na katerih področjih bo potrebne nekaj več vaje, da jih usvoji. Pomembno je, da sledite njegovemu ritmu in najprej izpilite veščine, z usvajanjem katerih ima manj težav. Tako bo malček namreč pridobil potrebno samozavest, da se nauči tudi tistih, ki mu niso tako ljube.
Zavedati se morate, da se nobene od veščin, pomembnih za samostojno življenje, otrok ne bo naučil čez noč. Potrebnih bo ogromno ponovitev, veliko vaje in strpnosti, pomembno pa je, da malčku ves čas stojite ob strani, pohvalite njegov napredek in uspeh, a znate tudi opozoriti na nepravilnosti in napake. Življenje namreč ni sestavljeno zgolj iz zmag, zgodijo se tudi porazi, zato je pomembno, da se znajo spopasti tudi z neuspehi in ne obupajo takoj, ko nekaj ne gre po načrtih.
* Zavarovanje vlaga v izbrani notranji sklad, ki med drugimi značilnostmi spodbuja okoljske ali socialne značilnosti skladno z 8. členom Uredbe (EU) 2019/2088 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2019 o razkritjih, povezanih s trajnostnostjo v sektorju finančnih storitev (SFDR).
**Višina štipendije je informativna in bo odvisna od donosnosti naložbe in rentnega produkta, ki bo v veljavi ob izplačilu. Izračunana je ob predvideni 3,8-odstotni donosnosti in izbrani Aktivni naložbi ter starosti zavarovane osebe ob sklenitvi naložbenega zavarovanja 30 let.
Sponzorirana vsebina
Dokument s ključnimi informacijami za naložbeno zavarovanje je na voljo na www.generali.si/kid in v poslovalnicah zavarovalnice Generali.