Otrok, ki si želi, da je vedno vse po njegovem in svojih igrač ne deli z drugimi, ponavadi ni ravno priljubljen v družbi vrstnikov, česar pa si najbrž ne želite? Zato je pomembno, da delate v smeri, da se bo otrok zavedal kako pomembno je, da so v igro vključeni vsi in da ni nič narobe, če kdaj svojo ogračko posodi prijateljčkom ali mlajši sestrici in bratcu.
Obstaja nekaj napak, ki jih starši delamo na tem področju. In sicer prekomerno ponavljanje in opominjanje otrok, da naj čuvajo in pazijo svoje stvari, lahko v njih vzpodbudi pretirano skrb za lastnino, ki je potem iz strahu in previdnosti ne želijo deliti z drugimi.

Sprejmite kompromis
Otroka je potrebno spodbujati, da svoje igrače deli z drugimi. In če mu je kakšna igračka posebej pri srcu, naj jo preprosto pusti doma in se z njo igra sam. Že doma se lahko pogovorimo z otrokom in skupaj sprejmemo kompromis – v kolikor si želi igračo nesti s seboj ven, v park ali na igrišče, jo bo moral biti pripravljen tudi deliti. To pomeni, da se lahko kdaj pripeti tudi kakšna nesreča in se igračka poškoduje. Če pa mu igrača preveč pomeni in je zanj dragocena, naj jo pusti doma in s seboj vzame takšne igrače, za katere mu ne bo hudo, če jih bodo uporabljali tudi drugi. Pomembno je namreč, da tudi mi spoštujemo otrokovo odločitev in želje ter mu omogočimo opcijo izbire.
Poskrbite za druženje z vrstniki
Ponavljanje fraz, kot so »moraš deliti z drugimi, moraš biti prijazen« namreč ne delujejo, če svojih otrok že od majhnega ne navajamo na vsakodnevne situacije in interakcije s sovrstniki. Včasih namreč otrokom primanjkuje tudi družba drugih otrok, predvsem, če dalj časa ne obiskuje vrtca. Zato je pomembno, da najdete način, da ga vključite v igro z drugimi otroci. Odpravite se večkrat v mestni park ali na igrišče, kjer boste zagotovo svojemu malčku omogočili spoznavanje novih prijateljčkov.

Delite tudi sami
Otroci so navajeni ponavljanja vzorcev od doma. Če boste pred njim zapirali spalnico, predale in omare ter mu prepovedali, da se dotika vseh vaših reči, bo tovrstno vedenje osvojil tudi sam. Zato bodite tudi vi tisti, ki boste kdaj delili svojo stvar. Dovolite, da otrok kdaj proba stopiti v vaše čevlje, da se igra s plastično posodo iz kuhinje in poseže po vseh rečeh, za katere veste, da so neškodljive in da jih ne more uničiti. Prav tako lahko partnerja prosite, da vam posodi svoj kemični svinčnik in mu ga nato v prisotnosti otroka tudi vrnite in se mu zanj zahvalite. Navadite ga, da si ljudje med seboj posojamo in delimo stvari. Ravno tako pa ga navadite, da smo do tujih stvari spoštljivi in jih čuvamo še bolj kot lastne. Nihče namreč ne mara dejstva, da sposojeno stvar prejme nazaj poškodovano ali uničeno.
Če pogovor ne zaleže, poskusite na zabavnejše načine
Včasih tudi pogovor z otrokom ne zaleže in preprosto ne želi upoštevati ostalih otrok in njihovih želja ter zgolj ugaja sebi. Takrat lahko uporabite kakšne zabavne zvijače, ki bodo otroku delovale kot igra, zato jih bo lažje sprejel. Če se otroci kregajo, kdo se bo peljal s poganjalčkom, lahko odločite tako, da vržete kovanec v zrak in na ta način določite, kateri izmed dveh ima prednost.
Bodite dosledni
Četudi na začetku otrok ne bo želel upoštevati vseh teh dogovorov o posojanju in vračanju igrač, morate biti dosledni, saj bo le tako lahko užival v skupini sovrstnikov in igra bo potekala brez solz, tepeža, grizenja …
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV