Obstaja nekaj pomembnih veščin, ki jih morajo otroci usvojiti, da bi živeli uspešno in izpopolnjeno življenje. Mednje spadajo veščine samoregulacije čustev, samozavedanja, sposobnost samospoznavanja, samodiscipline, samoupravljanja, pa tudi sebičnosti. Zakaj je kanček slednje pomemben za zdrav razvoj in odnose v življenju? Preverite.
Samozavedanje
Majhni otroci načeloma nimajo filtra. V najslabšem trenutku bodo izrekli komentarje, s katerimi vas lahko osmešijo pred sosedom ali znancem. Njihovi nekoliko zlobni komentarji so lahko pri majhnih otrocih še prikupni, medtem ko pri starejših izgubijo svoj čar. Starši morajo zato poskrbeti, da bodo otroka socializirali v tej meri, da bo vedel, kdaj je primerno kaj reči in kako kaj povedati na bolj subtilen način, ne da nekoga užalimo. Proces socializacije pomeni, da se morajo otroci zavedati, kako njihove besede in dejanja vplivajo na druge, in temu primerno prilagoditi svoje vedenje.
Samoregulacija
Le malo je mlajših otrok, ki imajo sposobnost uravnavanja čustev, kot so tesnoba, žalost ali jeza. Sposobnost prepoznavanja lastnih občutkov ali zavedanja, da nekaj ni v redu, je nujna za razvoj čustvene inteligence, hkrati pa je pogoj za razvoj empatije. Starši lahko spodbujajo samoregulacijo pri otroku na različne načine – tudi z dihalnimi tehnikami, meditacijo, tapkanjem ...

Samospoznavanje
"Moja hčerka se je iz šestmesečne študentske izmenjave na Danskem vrnila kot šestnajstletnica z izjemno zrelostjo. Izziv življenja daleč od doma ji je dal tisto, kar mnogim najstnikom manjka – samospoznavanje. Izkušnja jo je naučila veliko o sebi, svojih prednostih in ranljivostih. Domov je prišla z občutkom 'to sem jaz', kar je ena osrednjih nalog mladostništva," piše Michael Grose na svojem blogu Parenting ideas. Starši lahko pri otroku spodbujajo samozavedanje tako, da ga spodbujajo k različnim dejavnostim in interesom in mu pomagajo prepoznati njegove prednosti in veščine, v katerih je dober.
PREBERI ŠE: Dihalne vaje, ki jih lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli
Samodisciplina
"Ali bi lahko vaš otrok mirno sedel za jedilno mizo s hrano pred seboj in čakal, da vsi sedejo, preden bi začel jesti? Upam, da je tako, saj majhne žrtve, kot je ta, spodbujajo samodisciplino, ki je potrebna za poznejši uspeh," pravi Grose. Sposobnost odložiti takojšnje zadovoljstvo je pomembna za poznejši uspeh in je potrebna v vseh vidikih življenja.
Samodisciplino je treba, tako kot mišico, vedno znova vaditi ali pa se bo zmanjšala. Starši lahko razvijejo samodisciplino pri svojih otrocih tako, da spodbujajo majhna dejanja s poznejšim zadovoljstvom, kot je recimo varčevanje z žepnino. Pomagajte jim razumeti, da nekateri zaželeni rezultati, kot so dobre akademske ocene, osvajanje športnih nagrad in pomoč drugim, na splošno zahtevajo, da se nečemu odrečejo v zameno.

Samoupravljanje
Sposobnost vodenja samega sebe in drugih je pomembna tema, zlasti v politični sferi. Toda semena pravega voditelja že v otroštvu posejejo starši, ki otroke učijo trdnih vrednot, kot so spoštovanje, odgovornost, prijaznost in empatija. Spodbujajo veščine, kot so čustvena inteligenca, jasna artikulacija in razvoj neodvisnosti. Samoupravljanje je v mnogih pogledih seštevek teh lastnosti.
Sebičnost
Ob vsem tem pa je pomemben tudi kanček sebičnosti. "Dolgo časa sem hvalil starše, ki pri svojih otrocih spodbujajo radodarnost in razgledanost. Trdno sem prepričan, da je med najpomembnejšimi starševskimi nalogami socializacija otroka, to, da ima naslednja generacija močan čut za druge. Vendar pa naj starši dovolijo tudi nekaj prostora za sebičnost pri otroku. Ne mislim, da je to slaba lastnost. Sebičnost lahko pri otroku dvigne samozavest in mu omogoči, da je bolj srečen in uspešen," je še zaključil Grose.
PREBERI ŠE: Tehnike, s pomočjo katerih lahko premagamo občutke tesnobe
Vir: miss7mama.24sata.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV