Plišaste igrače ali odeje so znane kot predmeti, ki jih otroci v nekem obdobju prerastejo, a ravno ti predmeti majhnim otrokom nudijo največ udobja in podpore. Tiste mehke in ljubke igrače ali odejice, ki otroka pogosto spremljajo v zgodnjih letih, imajo prav posebno mesto v otrokovem srcu.
Globoka navezanost, ki jo majhni otroci oblikujejo s temi ljubkimi tovariši, je več kot le bežna faza; igra ključno vlogo pri njihovem čustvenem, socialnem in kognitivnem razvoju. V spodnjih vrsticah preverite, zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače in zakaj je ta navezanost pomembna za njihovo celostno rast.
Že leta 1951 je otroški psiholog D.W. Winnicott razložil izraz 'prehodni predmet' in ugotovil njegov pomen v otrokovem razvoju. Verjel je, da takšni predmeti pomagajo otroku, da se osamosvoji in s tem "loči" od matere ter začne spoznavati svet okoli sebe.

Klinični psiholog Steve Tauber je dodal, da se dojenček že dobro zaveda, da medvedek ali odejica nista zamenjava za njegovo mater, a z uporabo takih predmetov otrok dobi svojevrstno zadovoljstvo in občutek varnosti. Pretekle raziskave so pokazale, da so bili otroci, ki so uporabljali tolažilne ninice ali igrače, manj sramežljivi in bolj osredotočeni kot otroci brez tolažilnih predmetov. 'Prehodni predmeti' pa so tudi dober pokazatelj, kako bodo otroci v prihodnje sodelovali in sklepali prijateljstva.
Tako pa uporaba najljubše plišaste igrače, odeje ali ninice vpliva na otroka:
Udobje in varnost
Eden glavnih razlogov, zakaj se otroci navežejo na plišaste igrače, je občutek udobja in varnosti. Mehke in crkljive igrače ponujajo otipljivo in čustveno povezavo, ki lahko posnema občutek, da vas držijo ali objemajo. Za dojenčke in malčke, ki šele začenjajo raziskovati svet, postanejo plišaste igrače stalen vir tolažbe v neznanih situacijah, ki dajejo občutek domačnosti in varnosti.

Čustveno izražanje in povezovanje
Plišaste igrače postanejo platno za otrokova čustva. Majhni otroci pogosto projicirajo svoja čustva na te igrače in jih obravnavajo kot zaupnike. To jim pomaga izraziti svoje misli, strahove in radosti ter spodbuja čustveno inteligenco. Poleg tega lahko deljenje čustev s svojimi plišastimi igračami pomaga pri razvijanju zdravih čustvenih regulacij in pripravi temelj za prihodnje družbene interakcije.
Domišljija in ustvarjalnost
Domišljijska igra je temelj otroškega razvoja, plišaste igrače pa igrajo pomembno vlogo pri njenem spodbujanju. Ti ljubki otrokovi spremljevalci postanejo liki v otrokovem domišljijskem svetu in v svojih zgodbah prevzamejo različne vloge in osebnosti. Skozi to igro otroci vadijo reševanje problemov, ustvarjajo pripovedi in raziskujejo meje svoje ustvarjalnosti, kar so bistvene veščine za kognitivno rast.

Empatija in socialne veščine
Ko se otroci igrajo s plišastimi igračami, razvijajo svojo sposobnost empatije. Ko si predstavljajo, da imajo njihove igrače čustva, začnejo razumeti različna čustva in se želijo z njimi povezati. To postavlja temelje za razumevanje perspektiv in čustev drugih, kar je ključnega pomena za gradnjo zdravih odnosov in močnih družbenih povezav v prihodnosti.
Osamosvojitev
Plišaste igrače pogosto spremljajo otroke med pomembnimi življenjskimi prehodi, kot je začetek šolanja ali spanje brez staršev. Navezanost na te igrače lahko otrokom pomaga pri krmarjenju s temi spremembami, saj jim nudi znano in tolažilno prisotnost v neznanih okoliščinah. Ko otroci odraščajo, se morda začnejo manj zanašati na svoje plišaste spremljevalce, kar simbolizira njihovo vse večjo neodvisnost in samozavest.
Kognitivna stimulacija
H kognitivnemu razvoju lahko prispeva tudi navezanost na plišaste igrače. Skozi interakcije s svojimi igračami se otroci učijo o teksturah, oblikah in celo osnovnih pojmih, kot sta vzrok in posledica. Otroci namreč lahko eksperimentirajo z različnimi načini igranja s svojimi igračami, kar spodbuja njihovo radovednost in sposobnost reševanja problemov.

Čeprav so nekateri starši zaskrbljeni zaradi otrokove obsedenosti z določenimi predmeti in želijo na neki točki ta predmet otroku 'odvzeti' oz. ga odvaditi od njega, pa psihologi staršem to odsvetujejo, saj menijo, da 'če je tovrsten predmet odvzet na silo ali na kakršen koli način kritiziran, se lahko pozneje v življenju pojavijo težave z vezavo'.
Globoka in trajna navezanost otrok na plišaste igrače še zdaleč ni nepomembna. Služi kot okno v njihov čustveni svet in pomembno prispeva k njihovemu splošnemu razvoju. Ti ljubki spremljevalci nudijo udobje, spodbujajo čustveno izražanje, spodbujajo domišljijo, krepijo socialne veščine, pomagajo pri prehodih in zagotavljajo kognitivno stimulacijo.
Kot starši, skrbniki in vzgojitelji je pomembno, da prepoznamo in cenimo vlogo, ki jo imajo plišaste igrače pri otrokovi rasti, in da podpiramo te odnose, ko se sčasoma razvijajo. Prav tako je treba upoštevati, da 'prehodni predmet' nima vedno enakega pomena v otrokovem življenju in postopoma izgublja svoj pomen tekom otrokovega odraščanja, a obenem za vedno zasede posebno mesto v njegovem srcu, zato jih je dobro spraviti in shraniti za spomin.
Vir: miss7mama.24sata.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV