Slog navezanosti se razvije v odnosu s starši ali skrbniki in vpliva na to, kako se bo otrok v življenju povezoval z drugimi, kako bo dojemal svet in sebe.
Po besedah britanskega psihologa Johna Bowlbyja, ki velja za prvega teoretika navezanosti, imajo najzgodnejše vezi, ki jih otroci oblikujejo s svojimi starši, velik vpliv na otrokovo življenje. Starši ali primarni skrbniki, ki so otroku na voljo in se sočutno odzivajo na njegove potrebe, mu s tem omogočijo, da razvije občutek varnosti ob drugem.
Varna navezanost torej kaže na zdravo čustveno vez med otrokom in njegovimi starši ali skrbniki. Ta vez izpolnjuje otrokovo potrebo po varnosti, pripadnosti in razumevanju ter omogoča zdrav razvoj živčnega sistema. Ključna dejavnika razvoja varne navezanosti sta: zagotavljanje tolažbe, ko jo otrok potrebuje, in omogočanje svobode, ko otrok izrazi željo po raziskovanju.

Znaki varne navezanosti pri otroku
Odzivnost in povezanost: Otroci z varno navezanostjo niso umaknjeni ali izolirani, temveč imajo globlje interakcije s starši, so bolj povezani in zaupajo staršem. Če se starši odzivajo na otroka, ko ta izrazi svoje potrebe, se otrok med drugim nauči, kako se odzivati na potrebe drugih.
Zaupanje v prisotnosti starša: Če otrok ve, da se bodo starši odzvali na njegove potrebe, bo v njihovi prisotnosti čutil mir, zaupanje in varnost. To se najbolj vidi v primerih, ko otrok izrazi stisko ali nelagodje ob odsotnosti staršev ter nato veselje in pomirjenost, ko ponovno zagleda enega izmed staršev (npr. vrtec).
Zdravo čustveno izražanje in regulacija: Čustvena regulacija služi kot predloga, ki otroku omogoči, da se sčasoma nauči obvladovati lastna čustva. Ko so skrbniki občutljivi in odzivni na čustva otroka, je rezultat varno navezan otrok, ki verjame, da so njegova čustva pomembna in vredna izražanja.
- Iskanje podpore v stresnih situacija: Varno navezan otrok se s stresnimi situacijami ne spopada sam, saj ve, da je lahko odvisen od podpore svojih staršev. To pomeni, da je manj verjetno, da se bo umaknil ali izognili zahtevnim izkušnjam, saj ve, da mu starši predstavljajo varno bazo.
- Pozitivno raziskovanje in neodvisnost: Ker se varno navezan otrok počuti ob starših varnega, jih dojema kot varno izhodišče, iz katerega lahko samostojno raziskuje svet in se vrača nazaj po podporo. Na ta način se počuti svobodnega, ni ga strah preizkušati novih stvari, pa tudi če mu kdaj spodleti, poskusi znova, vztraja ter razvija občutek zase kot samostojno bitje.

Kako lahko starši spodbujajo varno navezanost pri otroku
- Vadite neverbalno interakcijo, kot so pomirjujoči dotiki, pozoren očesni stik in uporaba ljubečega, mirnega tona govora.
- Dosledno se odzivajte na otrokov jok in neverbalne znake stiske ter mu s tem zagotavljajte predvidljivost in pomiritev.
- Vadite nemoteno prisotnost z otrokom (brez telefonov, računalnikov in drugih zaslonov).
- Igrajte se in komunicirajte z otrokom, ne da bi ga pretirano stimulirali.
- Po obdobju odsotnosti ali konfliktih se ponovno povežite z otrokom.
- Ohranite rutino in predvidljivost svojih urnikov ter bodite dosledni pri vzgojnih ukrepih.
- Naredite samorefleksijo; starši ali skrbniki se ne morejo tako dobro odzivati na potrebe svojega otroka, če zanemarjajo svoje.
Vir: Attachement Project
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV