Z Nino Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, sem poklepetala v soboto, ko so družine bile na toplem, skrite pred dežjem ob domačem kosilu. In ko sem spoznavala projekt, katerega pobudnica je, sem pomislila, da se prav zdaj mogoče nekemu otroku dogaja nekaj slabega, da se mora braniti pred odraslo osebo, ki ji je zaupal. In kam naj gre, na koga naj se sploh obrne? Nina je prava oseba, ki brezplačno nudi tako skupinsko kot tudi individualno psihosocialno pomoč ter celostno podporo otrokom in mladostnikom, ki so preživeli spolno, fizično ali čustveno zlorabo, ter njihovim svojcem. ''Poleg tega izvajamo različna strokovna izobraževanja s področja zgodnjega odkrivanja, zdravljenja in preprečevanja zlorab otrok in mladostnikov.''
''Hvala za vse, kar ste dali meni in mojim otrokom. Bili ste tam, ko ni bilo nikogar, tega ne bom nikoli pozabila. Če bi bilo več takšnih ljudi in organizacij, bi bil svet lepši,'' se ji je zahvalila mamica, žrtev nasilja.
''Vedno rada pridem k Nini. Tam riševa in ustvarjava in mi je lepo. Naučila me je, da sem pogumna in da je moje telo moj zaklad, ki ga čuvam tako kot gusarji svoje cekinčke. Znam tudi že pregnati spomine in grde misli ter se pomiriti, ko sem jezna,'' se je razgovorila sedemletna Špela.


''Odkar hodi k Nini, se je moj sin popolnoma spremenil, kot bi spet zaživel. Je bolj sproščen, lažje zaspi, ne moči več postelje. Lažje izraža svoja čustva, kar so opazili tudi v vrtcu,'' je povedala mamica petletnega dečka, ki je preživel spolno zlorabo s strani očeta.
Skupaj gradimo Zatekalnico – Varno točko
Ker otroci, mladostniki, ki so bili zlorabljeni, potrebujejo svoj prostor, zatočišče, se je Nina odločila za drzen korak. S projektom Skupaj gradimo jim želi ustvariti kotiček, v katerem se bodo počutili varno, domače, kjer ne bo 'bavbava', kjer bodo lahko risali, se igrali, pogovarjali ...
''Sama potreba po prostoru je v Lunini vili prisotna že od samega začetka, vendar je zaradi pomanjkanja sredstev nismo uspeli izpeljati do konca (večina grobih gradbenih del je že izvedenih). Iniciativa doTERRA Healing hands nam je nato priskočila na pomoč, ob enem pa nas postavila pred izziv – kako v dobrem mesecu dni zbrati 15.000 evrov, ki jih bodo oni nato podvojili. Tako se je rodila ideja o akciji Skupaj gradimo, v kateri bomo skupaj z vsemi, ki jim ni vseeno za najranljivejše med nami, zgradili varno zavetje zanje,'' mi razkrije Nina in doda: ''Tu si že od samega začetka želimo svoj prostor, ki bo oddajal občutek domačnosti in ne institucije ter bo opremljen na otroku prijazen način. Poleg nudenja že obstoječih storitev, si želimo ustvarili tudi Zatekalnico – Varno točko, kamor se bodo otroci v stiski lahko zatekli in dobili tisto prvo nujno strokovno psihološko pomoč, približno tri ure. V tem času bomo otroka najprej pomirili, mu dali hrano in pijačo, nato pa z njim opravili razgovor na otroku prijazen način, da ugotovimo vzrok stiske – skozi pogovor, uporabo igre in kreativnih medijev, seveda odvisno od starosti.'' Zaupani bodo strokovnjakom s področja psihoterapije in nudenja psihosocialne pomoči, se pravi, Nini Kočar, uni. dipl. biopsihologinji, MSc Counselling studies, in Jerici Okorn, diplomantki psihosocialne pomoči, ter drugim strokovnim sodelavcem.
''Po pogovoru z otrokom se naredi okviren načrt pomoči ter se kontaktirajo pomembni deležniki in ustanove (starši, Centri za socialno delo, krizni centri, šola itd.), otroci pri nas namreč ne bodo nastanjeni in v primerih resnih stisk ali zlorab je nujno medinstitucionalno in multidisciplinarno sodelovanje. Po pogovoru z vsemi vpletenimi se na podlagi vseh zbranih informacij ponovno naredi načrt pomoči otroku, ki je pri nas navadno vključen v individualno ali skupinsko obravnavo, če je le mogoče, so vključeni tudi svojci,'' pojasni strokovnjakinja.

Izpostavi, da bo Zatekalnica delovala kot razširjena in poglobljena Varna točka, kjer bodo najmajši dobili tudi dolgoročno pomoč (približno od 12 do 16 obravnav oz. po potrebi, dokler stiska ni razrešena, ni časovne omejitve). ''Naše celotno delo poteka po principih igralne in likovne terapije, vedno pa obravnavo prilagajamo specifičnim potrebam posameznega otroka, mladostnika in njegove družine. Dolgoročno brezplačno pomoč zagotavljamo s pomočjo naših profitnih dejavnosti, naših podpornikov in donatorjev ter Mestne občine Ljubljana.''
Pomagate lahko tudi vi!
Pomagajte zgraditi Zatekalnico v Lunini vili tudi vi. Prostovoljni prispevek lahko nakažete na: Lunina vila, Inštitut za zaščito otrok, so. p., Brdnikova ulica 37, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 6100 0001 4077 569, NAMEN: Skupaj gradimo, uporabniki Telemacha lahko pošljete SMS na 1919 z besedo SKUPAJ1 ali SKUPAJ5 (donirate 1 ali 5 evrov). Zatekalnica ne bo samo otrokovo prvo zatočišče, ampak tudi prostor, kjer se bo lahko svobodno družil s prijatelji, se vključil v številne delavnice. V takšni Zatekalnici bodo strokovnjaki lahko letno ustrezno obravnavali 200 otrok in mladostnikov ter 100 svojcev letno. ''Poslanstvo je tako zdravljenje travm, preprečevanje in zmanjševanje njihovih negativnih posledic, ki se pogosto razvijejo v mladostništvu in odraslosti (psihosocialne motnje, motnje osebnosti, fizična obolenja …), ter preprečevanje medgeneracijskega prenosa travm iz roda v rod.''
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV